Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

de ce toata lumea zice ca-i baiat?!


26 raspunsuri la acest subiect

#11
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 10:50

Draga Amik, zii merci ca sunteti bine si tu si bb, si nu te mai agita asa cu sexul,e cel mai putin important! Eu, de exemplu, nu as fi vrut deloc sa-i stiu dinainte sexul, dar sotul meu murea de curiozitate (caci isi doreste baiat, of corse [:D]) si a intrebat-o pe ecografista care acum ne zice la fiecare eco ca e baiat!!! Eu ma bucur cind aud de cate un bb ca al tau cu personalitate care nu isi lasa sexul admirat asa de toata lumea! Va fi si mai mare surpriza la nastere! Mai ai foarte putin asa ca vei afla cat de curand! Sanatate si nastere usoara iti doresc, iar bb sa vina sanatos si norocos! [cheers] danat

#12
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 11:15

Hehe...la fel am patit, si eu ! Nu am avut greturi, nu am avut pete pe fata, aveam burta tuguiata, nu am pus prea mult pe solduri iar la ecograf nu se vedea prea clar ce este. Toata lumea spunea ca va fi baiat. Eu stiam ca va fi fetita. Mama si sora mea mai mare la fel au fost in timpul sarcinii si au fete. Am si un frate, totusi. In sfarsit, am nascut o fetita. Asa ca, nu te poti lua dupa lume. Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 5 luni)

#13
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 12:20

Tocmai am vazut o nastere la tv in care asteptau o fetita, li se spusese la eco ca 90% - fata, si a iesit un baiat de toata frumusetea:))) Iar chestiile astea babesti sunt cam... afumate. Lasa ca acusi afli;) Ina, pai daca e fata mai faci un baiat ca sa-ti folosesti trusoul bleu:)))) Cristina, mamica cu burtica[flo]

#14
mirela.mustaciosu

mirela.mustaciosu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 13:03

Amik, noi ne-am dorit mult sa fie o surpriza sexul copilului, motiv pentru care nu l-am intrebat nociodata pe medicul care urmarea sarcina despre asta. Tati cred ca si-ar fi dorit un baiat (desi nu o declara niciodata), iar mie mi-ar fi placut sa fie fetita (desi visasem ca o sa am un baiat), dar astea au fost numai "mofturi" facute in gluma, pentru ca de fapt ne doream un copil sanatos (pe care indiferent de sex il iubim enorm). Doar ca in luna a 5a am facut o ecografie la Clinica Olimp (unde stiam ca exista la acel moment singurul ecograf tridimensional in Bucuresti) si medicul de acolo a insistat sa ne spuna ca vom avea un baietel, desi i-am spus inainte ca vrem sa ramana o surpriza. Ne-a spus ca oricum va nota sexul copilului in fisa, alaturi de celelalte rezultate ale observatiei ecografice si ca oricum il vom afla 5 minute mai tarziu bla bla bla. Dar am pastrat o oarecare rezerva pentru cazul (nu nemaiintalnit) cand ecograful "greseste". Si pentru ca am cumparat inainte de nastere absolut tot pentru bebe am luat hainute de toate culorile, mai putin roz, inclusiv albastru si rosu - si pot sa-ti spun ca baietelului meu ii sta foarte bine in rosu, asa cum am vazut multe fetite imbracate in albastru care aratau superb (in caz ca asta ar fi un motiv pentru care ai prefera sa cunosti din timp sexul copilului). A, uitam sa-ti spun, toate femeile care se ocupau cu "observatul noutatilor si furnizarea sfaturilor nesolicitate si nu intotdeauna dorite" mi-au spus ca "sigur!" o sa fac o fata. Iti doresc nastere usoara si sa ai un copil sanatos de care sa va bucurati. Multa sanatate. http://community.web...om/user/tudorcs

#15
Salina

Salina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 15:35

Aproape la fel ca Mirela am "patit" si eu. Dl dr Pop i-a dictat asistentei sexul bebelusului, fara sa ma intrebe daca vreau sa stiu. Ideea e ca mie imi era teama sa aflu ce este pt ca imi doream fetita. Dar dupa ce la 3 ecografii mi s-a spus acelasi lucru:- BAIETEL, nu prea pot sa ma mai indoiesc. Nu de alta dar e vorba de Pop si el nu prea greseste sexul copilului. Acum, ce sa-ti zic, mie absolut TOATA lumea imi spune ca e baiat dupa burta, fata, pt ca arat f. bine, iar eu le zambesc si ii intreb "De unde stiti?" Si ma amuza chestia asta...dar uite ca la mine s-a potrivit...Sau cine stie? Ca mai e putin si aflam...Poate avem surprize! Alina

#16
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 16:09

Cand eram gravida la toate eco mi s-a zis ca e fata. Dar toate "babele" din jur ziceau ca sigur e baiat dupa forma burtii, etc. Chiar ma ofticau ca eu le ziceam ca la eco au zis fata si ele o tineau pe-a lor. Si a iesit fata! Culmea e ca si acum toata lumea imi lauda "baietelul", inclusiv cand e imbracata in rochita!!!! bb Monica si Sorana

#17
amik

amik

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 13:59

ieri am iesit prin piata cu mama soacra.am vazut o tipa cu o fetita de vreo 2 ani si un bebe baiat de 3 luni.eaa fost prima care mi-a zis,prin prisma experientei ei,ca voi face fata!!!!

#18
Marina6

Marina6
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 14:04

Daca ai visat mult ca ai nascut fetita eu stiu destul de sigur cum ca este baiat...Parerea mea!!! Marina6

#19
vio27

vio27
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 17:17

Eu nu am vrut sa-mi spuna ce este: baietel sau fetita.(de fapt sa-si dea cu parerea). Nu cred ca sunt foarte precise, dovada si numarul mare de erori. In chestiile babesti cred cu atat mai putin. Eu mi-am dorit sa fie surpiza, Il astepti oricum cu drag fie ca e fetita, fie ca e baietel. Nu e mai nasol sa stii tot timpul ca e una si sa iasa alta?, chiar daca n-ai avea nici o preferinta anume? Eu zic ca ecografiile sunt foarte bune: vezi cum s-a dezvoltat copilasul, daca e bine sanatos....., mai putin in chestia cu determinarea sexului. Oricum vestea de cum se naste si aflii ce este nu se compara cu nimic. [mamica]Violeta si [copil]Vladut

#20
melinav

melinav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 19:17

Sa va spun si eu cum a fost la mine. Am facut vreo 3 ecografii, iar la primele 2 nu mi-au spus sexul copilului, afirmand ca sta intors cu funduletul in sus. Eu imi doream foarte mult baiat, de cand am stiut ca sunt insarcinata mi-am dorit baiat, iar sotului meu cred ca ii era indiferent, desi acum, cand vede ca copilul seamana leit cu mine, spune ca ar fi vrut fetita, sa semene si cu el... La ultima ecografie, pe la sfarsitul lunii a opta, doctorul tot asa, nu se pronunta, dar in cabinet a intrat si o colega, care, aruncandu-si ochii in monitor a spus: "pai ce e, daca are ceva intre picioare?!". Doctorul insa ne-a spus ca el nu se pronunta, ca nu vrea sa-l injuram chiar de sarbatori (eu aveam termenul intre 28 decembrie si 8 ianuarie)... Nasa mea imi aplicase un algoritm babesc de aflare a sexului, ceva ca femeia isi schimba sangele la 2 ani si barbatul la 1 an (sau invers), si de la care a schimbat ultimul sangele, de la acela preia sexul... Mai aplicase chestia asta la nu stiu cate si la toate se verificase... Si mie mi-a prezis fetita... Eu chiar ma intristasem... Cam prin ultima luna de sarcina, cand aveam un burtoi mare-mare, a trecut pe langa mine o femeie de la tara, pe care o vad de mult pe la biserica din cartier unde ma duc, si fara sa mi se adreseze direct (dar am auzit totusi ce spune) a spus "mare minune daca nu e baiat!". Si baiat a fost! M-am chinuit mult la nastere, dar cand doctora mi-a spus ca aveti un baiat, am simtit o bucurie mare ... Melina


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -