Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Barza sau mama?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 05:07

Deschid acest subiect aici, desi unul pe aceeasi tema exista parca in forumul "copiii spun...". Dar mai intai sa va povestesc ceva. Am doua eleve (una de aproape 6 ani, una de doi ani si ceva) a caror mamica e insarcinata, cu al treilea, in luna a 6-sea. Femeia a nascut copilul nr. 2 acasa si ne povestea (mie si altor mamici) ca fetele ei stiu tot ce se poate despre nastere, caci le-a pus caseta video cu nasterea celei mici (nr.2) de mai multe ori. Acum se pregateste de nasterea celui de-al treilea bb (tot acasa, in principiu), si a hotarat ca fetele ei sa asiste "live" la nastere. Ba in plus a acceptat sa vina si niste prietene cu fetele lor (cu varste intre 2 si 6 ani) sa vada cum vine pe lume un copil. Mamicile faceau haz pe chestia asta, eroina spunand ca o sa sune imediat ce incepe travaliul, dar participantii sa faca bine sa se grabeasca daca vor sa prinda spectacolul. In orice caz, daca nasterea va fi in toiul noptii, probabil audienta va fi redusa, insa copiii ei vor fi treziti din somn ca sa asiste la nasterea fratiorului sau surioarei lor mai mici. Una dintre mamicile invitate spunea ca fetele ei abia asteapta, si ca si dansa ar proceda la fel daca s-ar hotari sa mai aiba un copil. Precizez ca aceste mamici sunt asistente medicale, iar cea care urmeaza sa nasca si a acceptat sa fie "material didactic" practica si preda yoga si aerobic si mai e si instructor de Lamaze. M-am intins cu povestea. In fine, eu personal am fost cuprinsa intai de uimire, apoi de admiratie fata de mamica in cauza, dar m-am intrebat totusi daca e chiar recomandabil ca un copil sa fie spactator la asa ceva. (Cred ca daca as fi rugat-o sa ne lase si pe mine cu Matei sa o asistam, ar fi acceptat - insa din mai multe motive nu am de gand sa fac asa ceva). In Jap. povestile cu barza nu exista, toti copiii stiu de la varste foarte fragede ca mama e cea care ii aduce pe lume si ca bb sta mai intai in burtica, dupa care iese la "aer", o iesire care nu e tocmai lipsita de dureri. La tv se dau destul de des povesti despre nasteri si chiar Matei a prins filmul unei nasteri (avea 5 ani) - si l-am lasat sa priveasca, explicandu-i pe alocuri ce si cum. Nu a fost nici socat, nu a avut cosmaruri, a primit toata informatia intr-un mod foare firesc. Nu m-a intrebat insa pana acum detalii "tehnice" despre cum ajunge bb in burta mamei - dar ar trebui sa ma pregatesc. Voi cum procedati - sau cum se procedeaza in tarile unde va aflati - relativ la aceasta... problema?

#2
mamaruta

mamaruta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 11:51

Nici eu nu cred ca e bine sa-i mintim cu povesti de genu asta cu barza, e o prostie. Noi i-am explicat Marei ca Doamne Doamne pune in burtica mamei pe bebe si doctorul il scoate cand e destul de mare.Eu am cezariana si i-am aratat pe unde a iesit ea. Nici eu nu m-as duce la o nastere life, nu mi se pare ca nu se mai dezvolta copilul meu fara acest 'experiment'.

#3
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 12:03

Eu nu i-am spus niciodata ca barza aduce copii pe lume;ea a stiut ca eu,mama ei am purtat-o in burtica,apoi mi s-a facut o operatie si asa a venit ea pe lume.Dar detalii despre cum a ajuns ea acolo,nu i-am dat si nici nu m-a intrebat.Eu nu as fi de acord ca un copil atat de mic sa participe direct la o nastere,nu mi se pare ca ar avea ceva de invatat din asta si este posibil sa il traumatizezi inutil;oare nu este timp pentru toate?Eu zic sa-i lasam sa-si traiasca copilaria fara a-i impovaram cu problemele vietii de adult. dori

#4
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 12:37

Cred ca nu mai spun nimic nou: si ai mei stiu ca bebe vine din burtica mamei, ca are si tati contributie. Acum stiu totul si inca ceva pe deasupra :). Julie, pe mine m-a impresionat ceva in povestea ta: nu se vorbeste depre frica, urlete. Japonezele nu fac scandal? Pare o sarbatoare pe care o asteapta toti. E o atitudine a-natia. Poate de asta o asteapta si o primesc copiii cu atita naturalete. Vedeti, pt noi, cele din cultura europeana, pare o experienta infricosatoare, careia ii face fata doar un om matur, care traumatizeaza. Ei ii lasa pe copii sa asisite ca la un spectacol frumos. Brava japonezilor! [asia] D.

#5
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 12:39

Nici eu nu i-am spus lui Alex de barza. I-am povestit ca era fffff micut si era la mine in burtica. Si a crescut incet, incet timp de 9 luni, iar cand n-a mai avut loc in burtica a iesit. Din fericire, inca, nu m-a intrebat cum a ajuns in burtica si cum a iesit din ea. Desi are doar 4 ani, cred ca l-as lasa sa vada un filmulet cu o nastere, dar pe viu, nu. Cred ca e prea traumatizant pentru varsta lui sa vada pe viu! Claudia

#6
dori

dori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 13:22

Ioana avea 4 ani cand eram insarcinata si am avut mult de explicat pe tema asta. Stie ca si tati a avut o contributie, dar nu s-a lamurit care. Nici cu locul pe unde iese bebe nu am lamurit-o, am lasat-o "in ceata". A fost greu sa inteleaga, daca si tati a contribuit, de ce nu s-a ales el cu bebe in burtica. Sau de ce nu se poate sa aiba si tati si mami cate un bebe in burta, ca asa ea ar capata doi fratiori si ar fost tare fericita. Dar sa lasi un copil de sase ani sa asiste la o nastere? Nu mi se pare bine. Nu stiu ... dori

#7
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 14:07

Si eu i-am spus Anei(5 ani) ca a tati si mami s-au iubit mult, ca ea a crescut in burta la mami, si ca a crescut atat de mare incat nu a mai avut loc si doctorul a trebuit sa o taie pe mami pe burtica pentru a o scoate pe ea. Mult timp a fost suficienta aceasta explicatie. Insa, la un moment dat, o tot auzeam ca ea nu vrea sa fie mama niciodata, pentru ca-i este teama daca doctorul o va taia pe burtica pentru a scoate bebelusul. Degeaba i-am explicat eu ca atunci cand se intampla acest lucru doctorul o adoarme si nu simte nimic.

#8
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 14:39

Si copii mei au stiut de la inceput, cä nu-i aduce barza... eu chiar i-am informat detaliat, cind am crezut de cuviintä, iar cind au avut intrebäri, le-am räspuns prompt si färä urmä de jenä...in special pe teme sexuale...am fost mereu libertinä cu aceste informatii...de ce sä-mi dezinformez proprii mei copii??? Mi-ar fi rusine de mine, sä le spun alte gogomänii... Totusi, eu nu i-as läsa sä asiste la venirea pe lume a unui bb, cä au destul timp sä vadä si asta, dacä vor ( alegere liberä ) cind vor crede ei de cuviintä... Apropo de barzä...eu am fost singurä la pärinti si mi-am dorit enorm de mult un frätior sau o surioarä...si de aceea, am scris mii de scrisori cätre barzä...acum urmeazä partea haioasä...vecinul nostru avea in grädinä un cuib de berze, iar eu am aruncat toate scrisorile peste gard, ca sä le ia...pinä cind a avut mama probleme cu vecinul, care se säturase sä tot adune hirtiile din grädinä...atunci mi-a explicat mama, care e treaba.... Fac o parantezä...chestia cu Mos Cräciun am läsat-o pinä cind nu am mai tinut, deoarece consider cä apartine de copilärie si e ceva frumos...si eu l-am asteptat impreunä cu ei...si muream de neräbdare... Cami.

#9
sumisa

sumisa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 mai 2003 - 01:02

Si daria a stiut de la inceput ca pe copii ii fac parintii, nu alte vietati mai mult sau mai putin simpatice. cand am fost gravida cu Alex i-am aratat in carte cum creste bebeul, a fost cu mine la eco sa-l vada, deci stia cam tot. cand a fost insa partea cu nasterea nu am avut curajul sa-i spun exact pe unde si cum iese bebele. asta pentru ca pe toata perioada sarcinii tot ce se intampla cu burta mea transpunea la ea. Si la ea misca bebele in burtica, se apleca greu, umbla cu papusi bagate pe sub bluzite iar jocul de-a facut bebeii si de-a ecografia era jocul ei preferat.In aceste conditii m-am temut ca daca ii voi spune adevaarul despre nastere o sa o gasesc incercand sa-si vare vreo papusa in... Asa ca nasterea a ramas la ceea ce singura si-a imaginat, adica doctoru taie burta si scoate bebeul.

#10
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 23 mai 2003 - 12:38

Si eu i-am spus lui Andrei, de cand a inceput sa ma intrebe, ca a crescut in burta mea si ca apoi m-a taiat pe burta (desi eu am nascut normal, dar ce era sa-i spun) si l-a scos pe el. Problema este ca a ramas destul de uimit si m-a intrebat daca m-a durut cand m-a taiat. I-am explicat eu ca nu, ca nu am simtit nimic dar de cate ori are ocazia si isi aduce aminte ma tot intreaba cum de nu m-a durut burta cand m-a taiat. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 2 luni)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -