Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii care ''inca'' nu adorm singuri


16 raspunsuri la acest subiect

#11
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 17:40

Offffffffff, de ce pui sare pe rana. Glumesc! Andrei are 5 ani si 2 luni si inca nu adoarme singur. Si ma prefera numai pe mine, pe tati mai rar. Asa ca in fiecare seara ma chinui sa nu adorm inintea lui ca sa ma mut dincolo langa sotul meu. Dar, din pacate, nu reusesc intotdeauna. Daca i-am spus ca nu este frumos si l-am intrebat pana cand mai vrea sa dorm eu cu el mi-a raspuns "pana voi fi batran" Asa ca, daca aveti voi vreo solutie, v-as ruga sa mi-o impartasiti si mie. Mirela, mamica lui Andrei (5 anisori)

#12
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 18:03

Mie mi-a spus ca o sa doarma cu mine,pana se marita,deci nu mai am prea mult! dori

#13
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 18:15

Ma gindesc ce as face eu. Cred ca ar trebui intai sa pregatesti momentul. Locul in care doarme sa ii fie familiar, sa se joace in camera in care are patutul. Daca nu ii place sa stea acolo, poti sa te joci tu cu ea pina se obisnuieste. Ii poti inventa povesti prin care sa o convingi ca e bine sa doarma acolo. Eu aveam poveste pentru copiii care nu mincau (mofturica), despre copiii care se joaca cu focul , cu medicamente, cintecel pentru spalat dintii. Sau poti sa o rogi pe Gabriela (qsar) sa scrie una pe tema asta (le stii pe cele postate la zona artelor?). Fa-o sa aiba sentimentul ca e importanta daca are camera si patul ei, daca doarme singura. Cumparati o paturica noua, un ingeras sau o iconita pe care sa o pui deasupra patului, sa aiba grija noaptea de ea. Lasa-i o lampa de veghe, daca ii e teama. Si pe linga jucaria preferata, cind merge la somn, poate ii place sa ia o haina de-a ta, care iti pastreaza mirosul. Stefan al meu dormea pina de curind cu cite o esarfa de-a mea. Si poate ajuta sa adoarma ascultind povesti, alor mei le place tare mult. Si mai ales, fii consecventa. E simplu la teorie, nu? Bafta multa. D.

#14
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 18:24

Multumesc pentru idei. Din pacate cea cu paturica noua, cu iconita n-au dat rezultate. Nici faptul ca are camera ei cu mobila noua si frumoasa nu a adus nimic bun. De vreo 2 zile in schimb am succes cu ideea lui mcrmiki, adica o las la noi in pat si-i spun sa ma astepte ca am treaba la baie sau la bucatarie...pina termin eu o gasesc adormita. Va tin la curent daca va functiona metoda in cazul nostru sau a fost doar extrem de obosita...Ii voi lasa si un lucru de-al meu, cind eram mica si ma trimiteau ai mei la bunici o rugam pe mama sa-mi dea ceva de-al ei si ma linisteam (mi-am amintit lucrul asta acum, citind mesajele voastre..)

#15
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 18:35

Bianca mea este un copil foarte activ,nu a adormit NICIODATA cand i-am citit vreo poveste,poate adormeam eu,dar ea nu.In alta ordine de idei,ei nu i-a placut sa se joace decat in sufragerie,desi are camera ei;dar de curand,i-am mutat toate jucariile in camera ei si incet incet,sper sa o indrageasca.I-am adus din Moldova(am fost plecati cateva zile,de Paste)niste iconite si i le-am pus la patul ei, spunandu-i ca o ajuta si o vegheaza,ea crede tare mult si uneori cand are ea ceva,imi spune,nu-i asa ca daca-L rog pe Doamne,Doamne,ma ajuta si o sa-mi treaca durerea,sau ce o supara in acel moment?Oricum am de gand sa ma mentin pe pozitie si sper sa reusesc.Multumesc pentru sfaturi si mai astept idei. dori

#16
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 22:13

Hei, fetelor, mi-a venit o idee! Obositi-i pina nu se mai tin pe picioare! E vara, alergati-i, fugariti-i, cit va tin pe voi puterile! Sau pe tati. Puteti implica si catelul in sarcina asta. Poate asa adorm mai repede. Si e a-ntaia si pentru silueta voastra.[;)] D.

#17
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 13:52

Sa va spun cum este la noi:pana la 8 luni a dormit cu mine in pat, apoi in camera cu noi, dar in patutul ei.Si acum este la fel.Pe la 2 ani si jumatate adormea singura, cu lumina aprinsa si radioul deschis. Apoi a fost bolnava si adio adormit singura, asa ca ,indiferent de cat este de obosita, nu adoarme singura. Ea culcata in patutul ei, eu in patul meu, bineinteles cu muzica in surdina, si de multe ori nu stiu daca nu adorm inaintea ei. Uneori dimineta, se trezeste si vine in patul nostru. Sper ca in momentul in care va incepe scoala sa doarma singura in camera ei.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -