Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii care ''inca'' nu adorm singuri


16 raspunsuri la acest subiect

#1
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 18:13

Aveti si voi specimene,cum este fiica-mea,pe care nu pot sa o determin sa se culce singura?Am incercat toate metodele posibile si nu mi-a reusit nimic.Acum o adorm,ma chinui eu sa nu adorm intre timp si ma mut asa cum este si normal,alaturi de sotul meu.Voi ce faceti,cum va descurcati? dori

#2
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 20:33

Bia, zi ce metode ai aplicat, sa stim de mai avem ce sa iti spunem nou :) D.

#3
rosa

rosa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 23:28

Dori, nu vreau sa te descurajez, dar la noi e cam asa - pina la 4 ani a dormit intotdeauna cu cineva - mama sau bunica, apoi a fost faza de "fetita mare" care doarme singura, dar stateam cu ea pina adormea, acum e faza cind inca mai citim povestea, stingem lumina si adoarme singura. Urmeaza faza "citesc singura, sting lumina si adorm". Acum are 7 ani si nu stiu cind intram in faza finala. rosa Timpul le rezolva pe toate

#4
caterina

caterina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 09:01

La mine fiecare are camera lui. Pe baiat l-am obisnuit de mic sa doarma sigur si pe intuneric. Daca vede lumina se trezeste imediat. Cu fata este putin cam dificil pentru ca ea a dormit mai mult pe la bunici sau cu mine cand tatal ei era plecat. Acum doarme singura dar trebuie sa las o lumina aprinsa sau adoarme in patul nostru la televizor. Nu-mi fac probleme pentru ea, stiu ca asa facem si eu.

#5
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 13:40

Asta e un subiect care ma "doare" si pe mine. Spuneti-ne metodele voastre, orice sfat e bun. Catinca (4 ani jumate) adoarme la noi in pat, dar trebuie sa stau si eu cu ea. Adormita apoi o mutam la ea in camera. Uneori se trezeste pe la 5-6 dimineata si vine fuguta inapoi la noi in camera unde isi continua somnul. Ma obsedeaza scenele din filme cind parintii spun copilului ca e vremea sa se culce, il saruta de noapte buna si micutul adoarme singur. O fi SF???? Daca ati reusit asa ceva ajutati-ma plizzzz

#6
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 13:40

Cum a fost la noi;pana la 1 an si 6 luni a dormit singura,in camera ei.Dupa vacanta din anul acela,cand am fost nevoiti sa dormim cu ea in pat,nu a mai vrut singura.Dupa un timp si-a revenit,dar trebuia sa o adorm si pe urma o lasam singura.O perioada chiar adormea singura,cu usa deschisa si o lumina pe hol aprinsa.In vara trecuta am avut probleme de sanatate si nu am mai putut sa o las singura peste noapte.Pe urma a venit iarna...etc.Acum am revenit la camera ei,dar nu vrea sa ramana singura.Are nevoie sa ma simta langa ea,o adorm si plec;noaptea nu se mai trezeste,dar mi-ar place si mie sa o pun in pat,sa-i spun noapte buna si ea sa se culce singura.Probabil ca in timp se va rezolva si asta,depinde de fiecare copil in parte cum este construit,o prietena a mea are doi copii,cu primul nu a avut probleme a dormit singur de mic,dar cu al doilea n-a mai mers asa.Nu reuseste sa-l faca sa doarma singur,sub nici o forma si doar i-a crescut pe amandoi la fel.Cam atat,nopti linistite si copii cuminti! dori

#7
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 15:42

Cand era ceva mai mica, cand ii era somn se ducea singurica la culcare, chiar si pe intuneric. Acum ii este teama de intuneric si ii las o lumina aprinsa pe hol. Pentru ca dimineata se trezeste la 6:30, o culc pe la 9 si din cauza asta nu pot sa stau cu ea pana adoarme (daca sting lumina adorm si eu si mai am atatea de facut seara!). Citeste ceva, isi ia iepurasul langa ea, pijamalele mele in brate si adoarme singura, cu chiu cu vai.

#8
mcrmiki

mcrmiki

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 16:11

Bogdan de cand s-a nascut a doarmit singur in patut, iar de la trei luni a dormit singur in camera. Dupa un an stateam cu el in pat pana adormea, apoi mergeam la mine. Cam de la 1 an si 9 luni l-am obisnuit sa adoarma singur. Il lasam sa-si bea laptele cu o lampa de veghe, iar dupa ce-si bea laptele ma punea sa-i cant. Asa mi-a venit ideea sa-i pun muzica la casetofon si ii spuneam ca trebuie sa merg in bucatarie sau la baie si ca ma intorc imediat. Asa l-am invatat sa adoarma singur, dar de ceva timp se trezeste noaptea pe la 1-2 si nu mai vrea sa doarma la el in camera. Si asa s-a obisnuit la noi in pat si nu ne mai scapam de el. Doar seara adoarme singur, dar dupa aceea... Miha & Bogdan

#9
mcrmiki

mcrmiki

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 16:13

Am uitat sa va spun ca Bogdan are 2 ani si 5 luni. Miha & Bogdan

#10
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 17:36

Mihai al meu cat a fost mic,pana la 2 ani a dormit in patutulk lui.Insa dupa asta a dormit si inca mai doarme cu mama mea.Nu poate fara ea>locuim impreuna cu mama mea,care ma ajuta enorm de mult. Mai departe nu stiu ce o mai fi.Faza mai interesanta este ca nici maica-mea nu poate dormi daca nu-l stie langa ea.:))) KORINA & BB STEFAN


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -