Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Arta contemporana - intre avantgarda si impostura


12 raspunsuri la acest subiect

#11
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 06 mai 2003 - 22:17

quote:
Originally posted by Sabina
...PROBLEMA FOARTE DELICATA. In orice caz, trebuie sa ai cunostinte solide de arta ca sa poti aprecia drept impostura arta contemporana.Mi se pare putin hazardat termenul, nu se aplica la toti artistii moderni. Cel putin la compozitie, mi se par mult mai de prost gust formatii de feticane dezbracate decat cautarile unor oameni car inainte de a compune modern au studiat pe Bach si Beetrhoven...chiar daca rezultatul nu e perfect e un sistem cinstit. Sigur, exista si impostori, care sunt de un cinism cras...Insa parerea mea e ca trebuie sa cunosti mai multe daca vrei intr-adevar sa iti expui parerea.mergeti la 20 de concerte sau piese de teatru si dupa aia sa criticam arta contemporana. Si aici nu ma refer la snobii care judeca...dupa pret! Sabina & Sofia Galagia
Draga Sabina, Am vazut in "profil" ca esti studenta la Conservator - imi cer scuze daca ai "simtit" subiectu' ca pe un afront. Am deschis discutia pentru ca exista "zone" ale artei contemporane (muzica, de exemplu) care imi "scapa" complet si nu pot sa-mi dau seama cand este vorba de exercitiu stilistic autentic si cand este vorba de impostura menita doar sa "faca valuri" in anumite medii boeme. Nu contest arta contemporana; dimpotriva. Sunt amatoare si iubitoare de nou si inedit. Voi incerca sa detaliez, fara intentia de a polemiza, ci doar de a-mi sustine punctul de vedere: 1. Termenul "impostura" nu se aplica la toti artistii moderni - de acord! In nici un caz nu se refera la arta contemporana in ansamblu ci la acea zona artistica cu ifos experimentalist, al carui rezultat "scapa" de cele mai multe ori publicului AVIZAT (daca prin "avizat" putem denumi melomanul "mergator" la concerte - mai mult de 20 - si cu o discografie "decenta" acasa). Daca insa AVIZAT inseamna un grup restrans de DADA-isti intarziati, autosuficienti si blazati (ca publicu' prost nu-i intelege), recunosc: sunt neavizata. Nu am inteles ce cauta in discutie formatiile de feticane dezbracate.. Vorbeam de arta nu de prost/bun gust! 2. Toti artistii au nelinisti si "cautari" - multi nu reusesc insa sa gaseasca ceea ce "cauta" si atunci expun "gaselnite" (ce, cum si cat au studiat nu este edificator pentru ca nu ies "la rampa" cu diploma). 3. A-ti spune-expune parerea nu mi se pare nimic extraordinar, nu este un sacrilegiu sa ai pareri. 4. Snobii care judeca valoarea artei dupa pret sunt un subiect inepuizabil... dar pana cand si ei au dreptul la opinie. Q (Gabriela care a scris acest raspuns cu BB Dinu in brate)

#12
dede

dede

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 07 mai 2003 - 10:44

Imi cer scuze ca ma bag si eu, cam pe langa subiect, e drept. Nu prea pot sa fac consideratii pe marginea artei (mai ales asa, la modul general :P), dar va rog eu frumos, lasati fetele dezbracate in pace, bine? DeDe

#13
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 07 mai 2003 - 18:23

Nu am simtit-o ca pe un afront!!! Mai ales ca nu e nimeni obligat sa aiba aceleasi gusturi ca mine( mie imi place muzica contemporana, sunt studenta la ...Compozitie!) Fetele dezbracate...era o glumita! Si eu sunt constienta mai mult ca oricine ca impostura e in floare si ca asa numitele gaselnite sunt ingrozitoare. Eu cred ca arta contemporana trebuie inteleasa la nivel de senzatie, ce mi-a transmis mie pictura, piesa de teatru sau muzica respectiva.Chiar daca suna ciudat, ratiunea nu prea are ce cauta aici, pentru ca mijloacele artistice folosite pentru a exprima continutul sunt inaccesibile publicului larg.Si asa si trebuie sa fie, pentru ca nu asta intereseaza, ci rezultatul final. Si mai e ceva, oricat de avizat ai fi, starea in care esti cand asculti muzica de pilda e f. importanta, pentru ca poti avea anumite canale inchise daca ti-e prea somn sau ai probleme acasa. Ideea mea era de fapt ca eu cunosc munca si straduinta care sta in spatele iesirii pe scena, si atunci mi-e greu sa desfiintez complet pe cineva, chiar daca nu mi-a placut ce-am auzit.Insa publicul trebuie s-o faca, altfel nu s-ar decanta adevaratele valori. Si aici e discutie lunga...Beethoven a fost aspru criticat...era prea violent, cam mitocan in saloane, muzica era prea agresiva... Asa ca sa-i lasam pe snobi sa cumpere gaselnitele si sa ne vedem de treburi!!![berica][:D][:D][:D] Sabina & Sofia Galagia


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -