Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Arta contemporana - intre avantgarda si impostura


12 raspunsuri la acest subiect

#1
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 06 mai 2003 - 13:23

Daca nu doresti sa-ti pui in sufragerie o barna in care au fost batute cateva piroane ruginite si care se numeste "Pomul Vietii" sau mai stiu eu cum, daca inca iti mai plac tablourile din care se intelege unde-i susu' si josu', daca pleci la pauza de la o piesa in care actorii urla ingrozitor si se trantesc pe scena, daca mai crezi ca muzica "simfonica" nu trebuie sa semene cu acordatu' instrumenelor, daca iti face placere sa citesti o carte fara sa ramai cu dureri de cap si sa vezi un film fara sa ai nevoie dupa aceea de flaconu' de calmante... daca nu intelegi (sau nu agreezi) artele contemporane si nu vorbesti ca din "dictionaru' de neologisme si cuvinte rare", este catalogat drept incult. Suntem cu adevarat pregatiti sa intelegem tot ce ni se serveste cu titlul de arta? Oare in spatele cuvintelor pompoase "avantgarda", "experiment", "hapening" sau "performance", "instalatii" etc. nu se ascunde si o doza de impostura aristica? Daca esti grafician (oricum grafica este considerata un "gen minor") si iti castigi existenta din asta se considera ca "te vinzi" sau, si mai rau, ca te "prostituezi artistic". Am vazut la tv un muzician care spunea ca (citez din memorie) doreste sa patrunda in interiorul sunetului, sa-l disece, sa-l cunoasca pentru ca astfel sa-l poata iubi. "Muzica" lui suna sinistru - parerea mea. Voi ce credeti? Q (Gabriela)

#2
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 06 mai 2003 - 13:41

De obicei un artist cand "maiestreste" ceva atat de "original" incat nici el nu intelege despre ce este vorba, isi denumeste opera GENEZA.

#3
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 06 mai 2003 - 14:57

quote:
Originally posted by liviu`s
De obicei un artist cand "maiestreste" ceva atat de "original" incat nici el nu intelege despre ce este vorba, isi denumeste opera GENEZA.
Din partea mea, poa' sa-i spuie (sic) cum doreste daca are "arderi" si "mancarimi" artistice. Ceea ce ma supara pe mine este atitudinea artistilor in raport cu "receptorii" de arta: "eu sunt un geniu neinteles, voi (eventualii platitori) sunteti prosti!" Q (Gabriela)

#4
mutti

mutti
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 mai 2003 - 15:41

Chiar ma gandeam acum sa intreb... cand si cat timp mai aveti de citit. Uneori am senzatia ca mi se impaienjeneste creierul si oricat imi propun "in seara asta citesc" dupa ce o adorm pe Anamaria (si adeseori atipesc acolo) nu mai pot urmari nici un rand :( Imi tot spun ca va veni vremea (sper eu curand) cand se va juca sngura sau cu copiii in fata blocului si voi pune si eu mai des mana pe carti. La teatru ultima data cand am fost am iesit afara (asa cum spui, la pauza, de prea multe urlete) si mi-am promis ca la piese in care "se urla" nu mai merg (destul aveam atunci urletele mele)... Ultima carte [:I] a fost Alchimistul... si am citit si comentariile voastre.

#5
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 06 mai 2003 - 15:43

Ai doua optiuni: iti pasa sau nu-i bagi in seama. Oricum, adesea tocmai excentricitatea artistului ii creste cota lucrarilor. Face sa fie mediatizat, iar pretul lucrarilor sale creste, doar sunt ale unui artist cunoscut. Despre faptul ca-si considera platitorii operelor prosti, poate chiar au dreptate: unele creatii nu valoreaza nici macar pretul suportului material al lor, prin urmare tot ce depaseste acest pret este ban aruncat prosteste.

#6
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 06 mai 2003 - 16:43

pai sa-i lasam sa arda in continuare...eu una ma amuz! mutti, ultima data cind am mers la teatru, am zis eu c-a fost groaznic, dar am rezistat pina la sfirsit..; ei dar nu a fost asa ca uite ca a doua zi am citit eu in ziar ca "piesa in doua acte bla bla bla"....noi plecaseram de fapt dupa primul act crezind ca piesa s-a terminat...d-aia nu era coada la garderoba... iris

#7
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 06 mai 2003 - 17:13

Eu sunt un pic mai "invechita". Prefer sa ma uit la un tablou si sa-mi clatesc privirea, nu sa ma intreb unde e susul si unde e josul. Ma doare undeva de cei care vor sa exprime "ceva" si nu sunt intelesi, care pentru fiecare liniuta trasa trebuie sa-ti explice ce-a vrut sa faca el! Ma lasa rece. Prefer sa privesc ochisorii copiilor lui Tonitza. Imi place muzica care ma linisteste si nu cea care imi da dureri de cap. Iar la teatru prefer o Julieta "normala" si nu una care face baie goala in cada plina cu spuma! Marturisesc ca la "Danaidele" am rezistat cu greu. Prefer un Goldoni! Asta sunt eu! Claudia

#8
mutti

mutti
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 mai 2003 - 17:27

Claudia maica-mea are o vorba "invechita/imbatranita si muncita e soseaua nu eu"... De multe ori ma simt "invechita" fara a ma simti si depasita ori demodata, caci a fi in pas cu moda nu cred ca inseamna nici pe departe a accepta tot ce e nou de dragul noului, ingurgitarea fara filtrare. In urma cu vreo trei ani, de cate ori ajungeam in centru la plimbare, aveam traseul meu prin fata Galeriei de arta. Era acolo un tablou superb si a fost o perioada de vreo cateva luni cand cochetam cu gandul... tabloul asta pe peretele camerei mele... (asta pana am indraznit sa intreb cat costa si mi-am spulberat visul). Am rugat atunci pe socrul meu (Dumnezeul Sa-l Odihnesca) sa ne picteze un tablou... Mi-a spus ca natura picteaza toti pictorii prosti el daca vreau ne picteaza altceva (ce mie nu-mi placea si nu-mi spunea nimic)... Am ramas fara nici o amintire pictata de la el... atat ii voi putea spune fiicei mele ca bunicul ei era pictor. Pe peretii mei stau acum tablourile superbe ale unei cunostinte... imi face mare placere sa le privesc si ma bucur (de parca le-as fi pictat eu) cand sunt apreciate si de cei care imi calca pragul. Pana la urma ceea ce conteaza e impresia si starea pe care ti-o produce un tablou/piesa de teatru/carte... si nu pretul ori cronica de prin ziare.

#9
dori

dori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 06 mai 2003 - 18:13

quote:
Originally posted by iris
pai sa-i lasam sa arda in continuare...eu una ma amuz! mutti, ultima data cind am mers la teatru, am zis eu c-a fost groaznic, dar am rezistat pina la sfirsit..; ei dar nu a fost asa ca uite ca a doua zi am citit eu in ziar ca "piesa in doua acte bla bla bla"....noi plecaseram de fapt dupa primul act crezind ca piesa s-a terminat...d-aia nu era coada la garderoba... iris
[:-)))][:-)))][:-)))] O intrebare iris. Era o piesa in germana? dori

#10
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 06 mai 2003 - 20:31

e O PROBLEMA FOARTE DELICATA. In orice caz, trebuie sa ai cunostinte solide de arta ca sa poti aprecia drept impostura arta contemporana.Mi se pare putin hazardat termenul, nu se aplica la toti artistii moderni. Cel putin la compozitie, mi se par mult mai de prost gust formatii de feticane dezbracate decat cautarile unor oameni car inainte de a compune modern au studiat pe Bach si Beetrhoven...chiar daca rezultatul nu e perfect e un sistem cinstit. Sigur, exista si impostori, care sunt de un cinism cras...Insa parerea mea e ca trebuie sa cunosti mai multe daca vrei intr-adevar sa iti expui parerea.mergeti la 20 de concerte sau piese de teatru si dupa aia sa criticam arta contemporana. Si aici nu ma refer la snobii care judeca...dupa pret! Sabina & Sofia Galagia


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -