Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PAULO COELHO


39 raspunsuri la acest subiect

#21
AdrianaB

AdrianaB
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 mai 2003 - 12:23

Da,da si eu ma gandeam ca seamana mai mult a poveste pentru copii ceva mai mari. Ai perfecta dreptate. Adriana

#22
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 02 mai 2003 - 20:50

dede, Cien años de soledad (Un veac de singuratate) e tradus in engleza ca One Hundred Years of Solitude . Andrada posteaza din State, de asta traducerea ei diferita in ceea e priveste titlul. D.

#23
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 02 mai 2003 - 21:00

Crina...:)))

#24
Zeeva

Zeeva
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 02 mai 2003 - 23:18

quote:
Originally posted by qsar
Sigur ca exista carti mult mai bune. Sigur ca exista autori pe care ii iubim mai mult. Sigur ca nu este Marquez - este altceva (fie vorba intre noi, mi se pare ca Marquez scrie ca intr-un delir opiac). A fi "sud-american" nu este neaparat o garantie a calitatii literare. Totusi nu cred ca poate fi negat stilul deosebit in care scrie Coelho: Propozitii scurte, cu multa punctuatie care imprima un ritm aparte constructiei; o anumita gratie a abordarii (discretie sau superficialitate?... Daca "epicul" nu este totdeauna la inaltime si nici "continutul ideatic" (na' c-am spus-o!) nu putem contesta (comenta) stilul care, mie personal, imi place. Parerea mea! Perfect de acord. Personal caut in placerea lecturii si ineditul constructiei asa ca acest autor m-a interesat din aceasta perspectiva. Lecturi frumoase tuturor! Q (Gabriela)


#25
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 04 mai 2003 - 00:46

Bonjour dragelor si dragilor!!!Ne-am intors din vacanta astazi si va anunt ca am gasit intr-o librarie de la malul marii "Demonul si d-soara Prym" de Paulo Coelho,in limba franceza binenteles.Am citit-o dar,sincera sa fiu m-a cam dezamagit.Mi-a placut ,dar ma asteptam la altceva.Caut acum "Alchimistul",sper sa il gasesc si sa schimbam impresii. Va pupa Corina si Anna Quand il sent l'heure venue, le guerrier de la lumière abandonne tout et part pour l'aventure dont il a tant rêvé . ( Paolo Coelho)

#26
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 05 mai 2003 - 13:21

Daca vreti, pentru mine scrierile lui Coelho seamana cu pictura lui Henri Rouseau (Le Douanier) - culori tari, limite precise, linii ferme si un amestec ciudat de naiv si fantastic. http://www.geometry....i_page_no_2.php http://www.ibiblio.o.../auth/rousseau/ Q (Gabriela)

#27
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 05 mai 2003 - 22:49

quote:
Originally posted by descintec
dede, Cien años de soledad (Un veac de singuratate) e tradus in engleza ca One Hundred Years of Solitude . Andrada posteaza din State, de asta traducerea ei diferita in ceea e priveste titlul. D.
Le-am ametit pe toate (o mie/o suta/un veac). Multumesc Descintec! Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#28
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 14 mai 2003 - 12:17

e adevarat ca nu ti se sparge capul cand citesti cartile lui coelho, dar placerea este extarordianara; mie nu mi s-au parut superficiale, decat daca vrei ramai la primul "strat" al lecturii; acum puteti sa ma injurati, dar nu spuneti ca nu au valoare; si inca ceva: cine crede ca este usor sa scrii pentru copii, se inseala; este cel mai greu lucru din lume! Daniela si bb Anda

#29
dede

dede

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 14 mai 2003 - 12:45

quote:
Originally posted by danis
e adevarat ca nu ti se sparge capul cand citesti cartile lui coelho, dar placerea este extarordianara; mie nu mi s-au parut superficiale, decat daca vrei ramai la primul "strat" al lecturii; acum puteti sa ma injurati, dar nu spuneti ca nu au valoare; si inca ceva: cine crede ca este usor sa scrii pentru copii, se inseala; este cel mai greu lucru din lume! Daniela si bb Anda
Daniela, Nimeni nu a afirmat ca e ushor sa scrii carti pentru copii - totusi, nu cred ca este cel mai greu lucru din lume :P. Nici nu am afirmat ca nu au valoare - poate ca sunt intr-adevar superficial si, sincer, tare as vrea sa "vad" celelalte straturi... Q. mi-a dat un indiciu ... si-i multumesc... intr-adevar, stilul sau e de apreciat. Astept sa ma mai "luminezi" si tu (intre timp, promit ca o sa-l recitesc ). Dede - Invatacelu'

#30
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 14 mai 2003 - 19:19

stiu ca am scris un mesaj cam "inflamator", dar iata de ce: 1. de 7 ani sunt editor de carte si am lucrat printre altele si la carti pentru copii; inainte sa lucrez cu autorii care scriau carti pentru copii (manuale, mult hulitele..., dar si alte carti) nu as fi crezut ca poate fi greu sa scrii 2-3 vorbe pentru un copil; dar ESTE FOARTE GREU sa faci asta, daca vrei ca acele 2-3 vorbe sa-si atinga scopul; 2. cat despre partea "luminarii", insa doamne sa ne ierti![flo]n-am vrut sa spun nimic rau de nimeni; mie mi se pare (daca citesti al cincilea munte - mai ales - si la riul piedra am sezut si-am plans) ca reia, reinterpreteaza si repovesteste niste teme/secvente biblice ca un laic, pentru laici, din perspectiva "omului recent" (vorba cuiva, mai devreme, na, c-am zis-o si p'asta!) poate mi-a placut mie prea mult, intr-o perioada cand aveam nevoie de o astfel de lectura, si, sentimentala ca o femeie ce sunt, am devenit subiectiva. dar oricum, repet, imi pare rau daca am suparat pe cineva


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -