Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PAULO COELHO


39 raspunsuri la acest subiect

#11
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 29 aprilie 2003 - 17:41

acum sa nu dati cu pietrele peste mine ... am doua colege brazilience si mi-au povestit ca in Brazilia - Paul C este vazut ca un scriitor ieftin - comercial - care scoate carti pe banda. in brazilia - succesul sau din alte tari - este privit cu multe rezerve - se pare ca una din meritele sale este talentul de marketing al editorului sau. Pentru parinti... despre copii!

#12
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 29 aprilie 2003 - 17:57

quote:
Originally posted by desprecopii
am doua colege brazilience si mi-au povestit ca in Brazilia - Paul C este vazut ca un scriitor ieftin - comercial - care scoate carti pe banda. in brazilia - succesul sau din alte tari - este privit cu multe rezerve - se pare ca una din meritele sale este talentul de marketing al editorului sau.
HA! Am stiut! Asa mi s-a parut si mie. Am avut norocul sa citesc cronicile laudatoare si multe, inainte sa citesc "Veronika...". Cand am luat-o m-am indreptat infrigurata spre casa strangand cartea la piept si facandu-mi planul ca atunci cand ai in sacosa o prajitura care la cumparare arata de-ti curge din gura.Si nu stii cum sa o savurezi mai bine sa ai parte de ea in toata splendoarea.Eh, asa si cu cartea asta. Am asteptat sa se faca seara, m-am instalat bine, am reglat veioza si am inceput. Am citit-o pe toata in aceeasi seara, asteptand sa ajung la cireasa si la crema. N-a fost sa fie. In loc de un Diplomat am mancat o savarina prea uda.Nu rea, dar nu Diplomat cum mi-au zis cei de de la cofetarie... Una peste alta, a reusit totusi sa imi induca o stare aproape depresiva pentru cateva zile.. LAURA

#13
dede

dede

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 29 aprilie 2003 - 19:34

quote:
Originally posted by Lauraa
quote:
Originally posted by desprecopii
am doua colege brazilience si mi-au povestit ca in Brazilia - Paul C este vazut ca un scriitor ieftin - comercial - care scoate carti pe banda. in brazilia - succesul sau din alte tari - este privit cu multe rezerve - se pare ca una din meritele sale este talentul de marketing al editorului sau.
HA! Am stiut! Asa mi s-a parut si mie. Am avut norocul sa citesc cronicile laudatoare si multe, inainte sa citesc "Veronika...". Cand am luat-o m-am indreptat infrigurata spre casa strangand cartea la piept si facandu-mi planul ca atunci cand ai in sacosa o prajitura care la cumparare arata de-ti curge din gura.Si nu stii cum sa o savurezi mai bine sa ai parte de ea in toata splendoarea.Eh, asa si cu cartea asta. Am asteptat sa se faca seara, m-am instalat bine, am reglat veioza si am inceput. Am citit-o pe toata in aceeasi seara, asteptand sa ajung la cireasa si la crema. N-a fost sa fie. In loc de un Diplomat am mancat o savarina prea uda.Nu rea, dar nu Diplomat cum mi-au zis cei de de la cofetarie... Una peste alta, a reusit totusi sa imi induca o stare aproape depresiva pentru cateva zile.. LAURA
Ma alatur si eu celor dezamagitzi ... in ianuarie am cumparat tot ce am gasit scris de Paulo Coelho ... 5 cartzi ... am citit 4, mai lasasem una cu sperantza ca macar asta va fi buna... Din pacate, am citit-o si pe ultima si tot nauc am ramas... Acu' parca ma mai linistesc, daca mai sunt si altzii ... e bine sa stii ca nu esti singur. Exista cineva in stare sa ma lumineze si pe mine? Adica, de ce Coelho e un mare scriitor??? DeDe

#14
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 30 aprilie 2003 - 00:50

Si eu fac parte dintre cei nu dezamagiti, fiindca nu aveam asteptari, dar neconvinsi de cartile lui Coelho. "Veronica.." inca a mai mers. Asa cum spunea Laura, nu o carte buna, dar nici rea. Alchimistul insa, o metafora lalaita si plingacioasa, cu pretentii moralizatoare, imi aminteste de degetul ridicat al dragului meu tata, la sfirsitul cite unui film, din care i se paruse lui ca am fi avut invataminte de tras: "Ei, ce ati invatat din asta?". La care noi, trei frati patati, raspundeam obraznicii de sub plapuma. Cam asta imi vine sa fac cind il citesc. Nu am mai avut curiozitatea sa merg mai departe. D.

#15
AdrianaB

AdrianaB
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 30 aprilie 2003 - 17:57

Si eu m-am luat dupa publicitatea facuta si am citit Alchimistul. Parerea mea si doar a mea: exista carti mult-mult mai bune. Sorry. Adriana

#16
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 aprilie 2003 - 18:21

Hihihi - Doamne ajuta! ma gandeam ca e ceva in neregula cu mine! Si eu - cand am vazut ce valva se face in jurul acestui Coelho - am comandat pe net tot ce am gasit la Humanitas - adica vreo 5 si le-am citit pe TOATE!!! doar-doar... Si NIMIC!!![bang] Parca ar fi brosurele de-alea ieftine - Cum asa ai succes in viata, sau mai stiu eu ce![:D] Si cand te gandesti ca eu ma asteptasem - fiind sud- american- la o "descoperire" cum a fost cu Marquez sau Llosa![}:)] Chiar ma gandeam "ia uite dom´le sud-americanii astia.."[:D] Da´cu ceva tot m-am ales - comand acu´linistita carti on line la Humanitas![;)]

#17
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 30 aprilie 2003 - 18:31

Apropo de Llosa, am vazut o noua editie din "Razboiul sfarsitului lumii" "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

#18
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 01 mai 2003 - 10:36

Sigur ca exista carti mult mai bune. Sigur ca exista autori pe care ii iubim mai mult. Sigur ca nu este Marquez - este altceva (fie vorba intre noi, mi se pare ca Marquez scrie ca intr-un delir opiac). A fi "sud-american" nu este neaparat o garantie a calitatii literare. Totusi nu cred ca poate fi negat stilul deosebit in care scrie Coelho: Propozitii scurte, cu multa punctuatie care imprima un ritm aparte constructiei; o anumita gratie a abordarii (discretie sau superficialitate?... Daca "epicul" nu este totdeauna la inaltime si nici "continutul ideatic" (na' c-am spus-o!) nu putem contesta (comenta) stilul care, mie personal, imi place. Parerea mea! Q (Gabriela)

#19
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 01 mai 2003 - 18:59

quote:
Originally posted by qsar
Sigur ca exista carti mult mai bune. Sigur ca exista autori pe care ii iubim mai mult. Sigur ca nu este Marquez - este altceva (fie vorba intre noi, mi se pare ca Marquez scrie ca intr-un delir opiac). A fi "sud-american" nu este neaparat o garantie a calitatii literare. Totusi nu cred ca poate fi negat stilul deosebit in care scrie Coelho: Propozitii scurte, cu multa punctuarie care imprima un ritm aparte constructiei; o anumita gratie a abordarii (discretie sau superficialitate?... Daca "epicul" nu este totdeauna la inaltime si nici "continutul ideatic" (na' c-am spus-o!) nu putem contesta (comenta) stilul care, mie personal, imi place. Parerea mea! Q (Gabriela)
Ziceai de Marquez si de delirul lui opiac.Dar ce delir!!! Cel mai des mi-aduc aminte de replica din "O mie de ani de singuratate" cind Aureliano Buendia se retrage sa studieze pentru saptamini in camera lui cu obiectele cumparate de la Melchiade, ca sa se intoarca intr-o buna zi la masa si sa spuna concluzia: "Pamintul e rotund ca o portocala!" Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#20
dede

dede

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 02 mai 2003 - 10:54

quote:
Originally posted by qsar
Sigur ca exista carti mult mai bune. Sigur ca exista autori pe care ii iubim mai mult. Sigur ca nu este Marquez - este altceva (fie vorba intre noi, mi se pare ca Marquez scrie ca intr-un delir opiac). A fi "sud-american" nu este neaparat o garantie a calitatii literare. Totusi nu cred ca poate fi negat stilul deosebit in care scrie Coelho: Propozitii scurte, cu multa punctuarie care imprima un ritm aparte constructiei; o anumita gratie a abordarii (discretie sau superficialitate?... Daca "epicul" nu este totdeauna la inaltime si nici "continutul ideatic" (na' c-am spus-o!) nu putem contesta (comenta) stilul care, mie personal, imi place. Parerea mea! Q (Gabriela)
De acord in privinta stilului - recunosc ca nu mi-a luat mai mult de o zi ca sa citesc o carte de-a lui. Cred ca ar putea scrie niste super-povestiri pentru copii. Andrada, colega, <<O mie de ani de singuratate>> ??? :D :D DeDe Pentru Crina : veac=one hundred=cien(dc. zici tu:)=O SUTA! :P:P:P:P


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -