Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

noul cod al muncii


33 raspunsuri la acest subiect

#1
mihaela1567

mihaela1567

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 11:16

Am fost anuntata de la financiar ca odata cu intrarea in concediu de crestere pt. copil mi se suspenda contractul de munca si toata aceasta perioada nu mi se considera vechime. Deasemeni concediul medical pt. maternitate imi va afecta numarul zilelor de concediu de odihna pe anul acesta ,in sensul ca mi se vor acorda doar pt. perioada lucrata.Toate astea se datoreaza aplicarii noului cod al muncii. Aviz amatoarelor care mai au chef sa faca copii.

#2
bobi

bobi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 11:27

cred ca incearca sa te pacaleasca. adica sigur.ar fi inca o mare aberatie. intereseaza-te si da-le peste nas. bobi

#3
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 11:41

Deci...una: Contractul individual de muncã se suspendã de drept în urmãtoarele situaþii: a) concediu de maternitate; si a doua: Contractul individual de muncã poate fi suspendat din iniþiativa salariatului, în urmãtoarele situaþii: a) concediu pentru creºterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pânã la împlinirea vârstei de 3 ani; POATE fi suspendat din initiativa SALARIATULUI (adica a ta.....dej aia incearca ste abureasca). Fatz rost de nou cod al muncii, uita-te pe el si da-le peste bot! Luizax - karkotash shef!

#4
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 11:49

Poti citi noul Cod al muncii la http://www.mmss.ro/codulmuncii.htm

#5
mihaela1567

mihaela1567

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 13:24

Am studiat codul si la art.51 intr-adevar spune ca se poate suspenda la initiativa mea.Am discutat cu contabilul sef(eu lucrez la stat)si mi-a spus ca odata cu cererea pt intreruperea activitatii pe motiv de crestere a copilului,cer practic suspendarea contractului de munca.

#6
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 14:42

mdap...asta e! Ce pot satz zic....spor la crescut bebele si satz aduca multe bucurii.....macar el :)))) Luizax - karkotash shef!

#7
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 14:47

Vezi si articolul 60 ART. 60 (1) Concedierea salariaþilor nu poate fi dispusã: c) pe durata în care femeia salariatã este gravidã, în mãsura în care angajatorul a luat cunoºtinþã de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere; d) pe durata concediului de maternitate; e) pe durata concediului pentru creºterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pânã la împlinirea vârstei de 3 ani; f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstã de pânã la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecþiuni intercurente, pânã la împlinirea vârstei de 18 ani;

#8
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 15:00

Nu e vorba de incetarea contr. de munca...e vorba de suspendare....
quote:
Originally posted by lala
Vezi si articolul 60 ART. 60 (1) Concedierea salariaþilor nu poate fi dispusã: c) pe durata în care femeia salariatã este gravidã, în mãsura în care angajatorul a luat cunoºtinþã de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere; d) pe durata concediului de maternitate; e) pe durata concediului pentru creºterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pânã la împlinirea vârstei de 3 ani; f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstã de pânã la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecþiuni intercurente, pânã la împlinirea vârstei de 18 ani;
Luizax - karkotash shef!

#9
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 15:19

Mihaela cind trebuie sa nasti??? Poti sa-ti iei concediul de odihna inainte de prenatal !!!Cristina

#10
mihaela1567

mihaela1567

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 15:35

Trebuie sa nasc in august si intru in prenatal pe 10 iunie.Asadar am dreptul la zilele de concediu aferente celor 5 luni lucrate pina sa intru in prenatal adica 11 zile.Acest calcul se face tot in baza noului cod al muncii care spune la Art 140-al.2,ca zilele de concediu se acorda proportional cu munca prestata intr-un an calendaristic.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -