Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Conceptie despre viata.


58 raspunsuri la acest subiect

#21
danv

danv
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 02:18

Cine este Lazarev? "trupul este lepadat periodic, ca imbracamintea", "dumnezeu", ce este asta, este hinduism??? Nu am nimic impotriva sa credeti in asta, dar corect ar fi sa o spuneti. Este crestinism sau hinduism??? dan

#22
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 03:31

Mda, din nou despre Lazarev ... ma intreb daca i-ati citit si biografia si ceea ce reprezinta totusi cartile lui ... in primul rind, nu este crestinism, din start ... trebuie sa recunosc ca are darul de a pune pe hirtie gindurile sale, astfel incit sa te induca in eroare completa si sa crezi ca ai de-a face cu cea mai solida forma de credinta in Dumnezeu ... realitatea este insa alta ... o luasem si eu razna dupa el o perioada bunicica, dar ce mi-a deschis ochii a fost un show tv, cum multe poti sa vezi pe un anumit canal religios. Deci ce era la acest show: un stadion plin de oameni, bolnavi, grasi, handicapati samd si un profet "Lazarev", care recita plin de emfaza (cred ca cei de la Hollywood mureau de ciuda) citate din cartile lui Lazarev, in timp ce, cei de pe stadion faceau tot felul de matanii ... la sfirsitul show-ului, au avut grija sa ia interviuri la o sotie care dupa citeva sedinte din astea isi iubea sotul din nou, la o femeie invalida care a inceput sa mearga pe propriile picioare, la un bolnav cu o tumoare canceroasa, care dadea inapoi etc etc ... m-a uimit foarte tare si am cautat informatii despre acest Lazarev, pentru ca mie chiar imi placea sa citesc cartile lui ... Lazarev a fost doar unul dintre multii vindecatori rusi-moldoveni, care pretindeau ca pot vindeca orice cu ajutorul bioenergiei ... la un moment dat, a avut revelatia de la Dumnezeu, ca el trebuie sa caute si cauza bolilor, nu doar efectele ... si uite asa s-a nascut Karma pura si restul cartilor menite sa suceasca mintile oamenilor. Si apoi am inteles un lucru foarte important, ca ceea ce face el nu este crestinism, este cu totul altceva ... el spune ca Dumnezeu este o fiinta, un zeu, caruia trebuie sa ne inchinam si sa-i multumim ... ori asta nu e crestinism, noi nu credem in zei, noi credem in Desavirsire! ... daca ati da la o parte partea filozofico-stiintifica a cartilor lui Lazarov, ati gasi un fel de Legendele Olimpului. Si chiar aici, in citatul lui Reiki, referitor la 'sa nu iubesti nimic sau pe nimeni mai mult decit pe Dumnezeu, pentru ca iti va fi luat', mie asta imi suna clar a Legendele Olimpului, capitolul referitor la razbunarea zeilor ... Eu nu cred in religie si in biserica ... cred ca Dumnezeu este Unul si este in NOI ... nu pot sa afirm ca il iubesc pe Dumnezeu mai mult decit imi iubesc copilul si sotul, sau invers, pentru ca nu este cazul ... aici vorbim de doua feluri de iubire, diferite ca si context ... iubirea pentru Dumnezeu este desavirsita, este mereu aceeasi si este permanenta ... iubirea pentru fiintele si lucrurile lumesti este cu totul altceva, nu ne nastem cu ea, o dobindim, uneori e mai intensa, alteori nu ... nu stiu daca sunt foarte coerenta si intelegeti ce vreau sa spun . La fel, cred ca este gresit sa-l facem pe Dumnezeu raspunzator de tot ceea ce ni se intimpla noua, bun sau rau ... Dumnezeu ne da suflet si minte, restul depinde de noi, nu de EL ... nu Dumnezeu creeaza legile de divort in RO, de ce n-ar fi aceleasi si in Canada de ex, daca tot e mina lui Dumnezeu ... nu Dumnezeu pune bautura in gura unui betiv si asta omoara pe cineva ... nu e vina lui Dumnezeu ca fetita Danielei sau baietelul Ancai au murit din cauza unor medici incompetenti, cu atit mai putin nu e vina mamelor ca si-au iubit prea mult copilasii iar Dumnezeu i-a luat la el ... nu e Dumnezeu cel care salveaza un bolnav de la moarte, ci e medicul care si-a folosit intr-un anumit scop sufletul si mintea date de Dumnezeu. Suntem in sec XXI, stiinta este atit de avansata, noi ca specie umana suntem atit de avansati, incit mi se pare absurd sa nu incercam sa ne cunoastem in profunzime, si ne luam dupa niste carti ale nu stiu cui ... nu rugaciunile, postul sau biserica ne vor vindeca de suferintele sufletesti, ci NOI, subconstientul nostru, puterea noastra de a intelege cine suntem si ce putem ... cit despre suferintele fizice, are cine ni le vindeca, se numeste MEDICINA, si atita timp cit biserica n-a vindecat un cancer sau o raceala, tot medicina ramine baza. Da, este adevarat, nimic nu este intimplator in viata, totul are un scop, dar aceasta tot de Desavirsire e legat, sau mai bine zis de Destin, nicidecum de felul cum gindim, iubim sau credem. Nu ma intelegeti gresit, nu incerc sa fac anti-reclama, dar asa gindesc eu ... fiecare e liber sa creada in ce vrea si cum vrea. Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!

#23
reiki

reiki

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 09:55

Doamna Sofie, Ma indoiesc ca ati citit cartile lui Lazarev, sau ca daca ati citit una din ele ati inteles mare lucru. Fara suparare. Iar aruncati cu vorbe fara sa stiti despre ce este vorba. La fel ati facut si cind mi-ati "citat" de pe vreun site doua din principiile reiki si m-ati intrebat daca le recunosc si de ce nu ma ghidez dupa ele. Prin voia lui Dumnezeu am ajuns maestru reiki si stiu macar in domeniul asta ceva mai multe decit dvs. Stiti de toate, raspundeti la toate subiectele, dar nu stiti nimic cu adevarat bine. Prin felul in care ati deschis subiectul se vede clar ce intenti aveti. Daca va luati dupa un show tv care este facut din start sa aduca bani si/sau audienta si nu incercati sa intelegeti cartile... este clar ce va deschide ochii. Daca v-ati lua dupa multe din showrile tv de pe canalele religioase probabil ca si Biblia ati considera-o la fel. Nu fac nici o comparatie aici intre Biblie si cartile lui Lazarev. Sunteti departe, departe de cartile lui se vede din tot ce ati scris. Nu stiu de unde ati cules informatiile astea dar e contrariul a ce spune omul asta in carte, asta e cert. Nu mai vreau sa intru in polemica cu dumneavoastra dar din pacate sunt convins ca nu va veti abtine. Ptr. Danv. Dumnezeu este unul, asa il numim noi... fiecare religie in felul ei. Eu sunt Crestin Ortodox si asa voi muri. Nu sunt hindus si nici nu imi voi schimba niciodata credinta. Lazarev este si el crestin, daca vreti sa va convingeti ca asa este, atunci ar trebui sa cititi cartile lui si poate, poate veti intelege mai multe. Cu stima, Reiki

#24
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 10:12

Mai Reiki, vezi ca degajezi energie negativa [foto]... pai eu doar am prezentat parerea mea cu privire la cartile lui Lazarev si cum vad eu credinta, de ce te deranjeaza? ... sau nu aveam voie? ... ai pus subiectul doar ca sa primesti laude si aprobari? ... daca tu esti mai inteligent si intelegi mai multe, cinste tie ... uite ca eu nu sunt asa de maestra in astea si tot ce inteleg e, ca tipul e un fel de sarlatan, care amesteca absolut toate principiile religioase, de la mitologia antica si pina la biserica stiintifica, creindu-si propria religie ... mie asta-mi suna a secta. Si ca sa te convingi cit e de grozav Lazarev, te invit sa citesti "Philosophy of love" de Josef Madlener ... si poate ca atunci vei intelege tu mai multe. Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!

#25
reiki

reiki

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 10:35

Doamna Sofie, nu eman energie negativa stati linistita. Nu ma consider mai inteligent fata de dvs. pentru ca nu sunt. In principiu toti suntem la fel. Din nou va spun ca nu postez aici pentru laude sau aprobari si nici nu am nimic personal cu dvs. Puteti sa va spuneti linistit parerea nu ma deranjeaza, doar ca nu coincide cu a mea. Si de asta v-am raspuns. Lazarev nu incearca sa faca nici un fel de secta chiar daca va suna a asta si nici nu incearca sa faca o noua religie. Daca l-ati fi citit ati fi observat. Daca voi reusi sa gasesc cartea "Philosophy of love" de Josef Madlener o voi citi pentru ca o recomandati dvs. Chiar imi doresc sa o citesc. Poate in vara cind voi ajunge in Canada o voi lua de acolo pentru ca ma indoiesc sa o gasesc in Ro. Cu stima, Reiki

#26
danv

danv
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 14:33

Draga reiki, eu asa am inteles, faptul ca sufletul schimba trupul ca pe o haina, insemna ca sufletul trece prin mai multe existente, asa este ? Daca nu, ce inseamna? Iar daca da, asta inseamna reincarnare. Exista in ortodoxie, in crestinism in general, reincarnare? Exista "karma"? Cum poti spune ca crezi in karma, in reincarnare si esti ortodox? dan

#27
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 14:58

mai, din cate am citit eu...shafu al mare e unu singur....fiecare ii zice insa in alt fel. Iar cat despre diversele religii, ati fi uimiti sa vedeti cate lucruri in comun au. Iar asta cu reincarnarea e o kestie generala. Acu st in sesiune si trebe sa citesc la penal, dar in biblie iisus ii zicea unuia...noi neam mai intalnit cand erai....nush ce.....deci reincarnarea e peste tot. Acu sa nu dati cu bolovani dupa mine, ca nu-mi aduc aminte, le fac si io pe etape...acust cu examenele :)))). Iar budhismu tot pacolo bate fieru...sa fii bun, sa nu faci rele, sa nu dorejt rau altuia, etc. Me-a promis un preten ca-m da coranul...om videa cand o sa am timp. Daca e careva care a citit de kabahla si alte cele, ziceti aici ca iost fff interesata. Cu o kestie nust de acord insa...sa citesc interpretari ale altora. Mai bine citeste omu cartile de baza si isi face trage singur concluziile. Io recunosc ca n-am citit decat biblia si buddhism, the light of asia. Mai departe...... Luizax - karkotash shef!

#28
reiki

reiki

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 01 februarie 2003 - 21:50

danv ce spune Luizax este foarte adevarat. De ce nu au pus mai clar in Biblie treaba asta nu pot sa va raspund din pacate nu am cunostintele necesare, dar toti oameni care vad mai departe de ce vede un om obisnuit spun acelasi lucru, ca noi avem existente trecute si viitoare. Din pacate sau din fericire poate, nu am posibilitatea sa verific. Dar de ce credeti ca toate religiile incearca sa salveze sufletul omului nu si corpul. Asta au lasat-o pentru ...medicina. Salveaza sufletul pentru ca el este cel important, corpul este trecator. Cititi daca aveti posibilitatea "Karma pura" si veti vedea despre ce este vorba. Cititi "Fenomenul Valentina" si alte carti in care oameni religiosi, cu frica de Dumnezeu, spun acelasi lucru. Cu stima, Reiki

#29
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 februarie 2003 - 02:04

Reincarnare exista si in Biblie, numai ca se numeste inviere-reinviere ... chiar si cind Isus l-a inviat pe Lazar, dupa patru zile de la moarte, tot reincarnare este, numai ca in propriul trup ... la fel si invierea lui Isus cit si revenirea lui pe Pamint, cind o fi ... chestia e ca biserica crestina nu accepta reincarnarea, ci invierea sufletului ... dee aceeasi Marie, da' cu alta palarie ... daca te duci la nenea popa catolic si-i spui ca tu crezi in reincarnare, te excomunica de urgenta, iar cel ortodox iti face slujba lu' Sf.Anton ... poti sa crezi in reincarnare, dar atunci nu poti sa spui ca esti crestin, doar credincios, asta conform bisericii crestine ortodoxe (Nicolae Cornean, mitropolit al Banatului) ... asta este, pina cind mai marii bisericilor si religiilor vor recunoaste ca toate credintele sunt cam la fel si au acelasi izvor, vor mai cadea multe stele din cer si multi oameni se vor lua de git si omori pe aceste considerente ... Cred ca ar trebui sa deschidem un subiect nou sau sa continuam aici discutia despre ce se intimpla cu sufletul inainte de a se naste, dupa moarte, reincarnare, inviere, clonare ... mie mi se pare interesant ... la fel un subiect despre istoria religiilor si cum ne educam copiii in sec XXI, privitor la aceasta. Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!

#30
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 02 februarie 2003 - 02:51

Hehe Sofie despre "inviere-reinviere", de ce nu propui tu un Sinod al tuturor Bisericilor ca sa-i inveti cum trebuie religia? [ups] [zz] La ce bun sa mai deschidem un subiect cand tu esti deja convinsa ca stii ce e adevarul(ntz, ntz, ntz) si parca si banuiesc cum o sa se desfasoare acel subiect.. [poc] [poc] Ehhh...mai bine ma duc sa ma culc....[hc] [zid]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -