Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Conceptie despre viata.


58 raspunsuri la acest subiect

#11
Floare de Colt

Floare de Colt
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 17:25

Ce mult ma bucura faptul ca a aparut acest subiect! KARMA PURA a lui Lazarev este una dintre cartile care mi-au schimbat viata si conceptia despre viata, sau cel putin sper sa fie asa. Credeti-ma, ca in fiecare zi imi pun problema daca dragostea mea imensa pentru fetita mea, nu este mai puternica decat dragostea pentru Dumnezeu. Reusesc sa-mi amintesc de multe ori pe zi despre acest lucru si de fiecare data ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a daruit-o. Uneori ma trezesc ca o fac cu voce tare si Teea vine la mine si ma imbratiseaza strans de tot si spune: "Doamne si eu iti multumesc ca mi-ai daruit parinti atat de draguti si de minunati!" Urmaresc sa il vad pe Dumnezeu in fetita mea si in toti oamenii din jurul meu, chiar si in prietenii mei virtuali si de multe ori in mintea mea este un dialog intre mine si Doamne Doamne in care il rog sa ma ajute sa nu gresesc si sa nu uit. Am observat ca de cate ori nu eram armonioasa, reactiile mele negative, chiar si gandurile mele mai putin armonioase, se rasfrangeau asupra copilului meu si i se "intampla" cate ceva: o raceala, un rosu in gat, o cazatura cu o lovitura mai puternica si altele. Acelasi lucru mi s-a petrecut inainte de nasterea Teodorei, cu sotul meu. Eram disperata de atata dragoste si la inceput nu intalnisem carti care sa-mi deschida mintea si sa ma faca sa inteleg anumite aspecte subtile ale vietii si credeti-ma ca numai bine nu ne era, desi ne iubeam atat de mult... Apoi am inteles amandoi si am inceput sa devenim mult mai armoniosi SI SA INTELEGEM. Asta nu inseamna ca nu ne mai iubim, poate ca ne iubim mai mult ca atunci, dar este altceva. I-am facut loc si lui Dumnezeu. Imi pare rau ca nu pot sa explic. Nici eu nu intelg multe, dar din fericire, "intamplator"(am pus intre ghilimele, pentru ca absolut nimic nu este intamplator, totul se petrece, pentru ca asa trebuie sa se petreaca) de atunci incoace, imi tot "cad" in mana carti absolut superbe si pling de fericire de cate ori reusesc sa inteleg cate ceva si sa mai fac un pas si spun cu lacrimi un ochi si cu un zambet stralucitor "Doamne, iti multumesc pentru tot ce imi daruiesti in fiecare clipa" si de fiecare data simt mana calda a lui Dumnezeu care ma mangaie parinteste pe crestet si imi spune zambind:"Cresti, copilul meu!" Imi cer scuze ca mesajul meu este din nou prea lung si poate nici acolo unde trebuie si nici nu stiu daca am reusit sa va fac sa intelegeti ceva, dar am simtit, ca de fiecare data, ca trebuie sa va scriu. Niciodata, cand ma apuc sa scriu un mesaj nu stiu ce am sa scriu, pur si simplu simt un imbold in suflet si o energie puternica in regiunea inimii si a crestetului care ma face sa iubesc totul si pe toti si cuvintele imi vin cu o uimitoare usurinta. Va pup cu drag, Camelia Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjura splendoarea lui Dumnezeu

#12
reiki

reiki

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 18:17

Este exact ce asteptam sa scri Floare de colt. [pup] Nu imi imaginam ca vei scrie altceva. Daca ai si alte carti care crezi ca merita sa fie citite sunt numai ochi si urechi.[asia]

#13
Tamara

Tamara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 20:30

extraordinar! va rugam inititi-ne si pe noi... cine e Lazarev, ce a mai scris si ce editura a scos cartile lui.... va rog mult ridic o problema apropo de subiect: toata sarcina mea si in general toata viata mea mi se pare o insiruire de "atat de mult ma iubeste Dumnezeu" incat ma duce de fiecare data acolo unde trebuie, ma ocroteste, ma calauzeste catre cea mai buna solutie in situatiile de criza, rar se intampla sa nu reusesc ce imi propun... hm, ma intreb daca D-zeu are favoriti, dar cu modestie si smerenie .... trebuie sa-mi fie frica? ma rog mult, dar ma regasesc si in postura tinerei din citatul scris de reiki... spuneti-mi mai multe va rog despre autor Tamara si bebeii

#14
catalin1

catalin1
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 21:28

Este foarte interesant ceea ce am citit,eu sunt unul dintre persoanele care mi-am pierdut familia,sufletul meu inca este distrus si inca am foarte multa dragoste pentru ele.Pe fata mea o iubesc fara masura si neconditionat,acum ca sunt fara ea nu ma pot linisti si totusi am inceput sa ma rog la bunul Dumnezeu sa-mi ia aceasta suferinta si sa-mi lumineze mintea.Inca imi este foarte greu si toate gandurile si amintirile se indreapta spre aceea pura dragoste care se numeste ROBERTA.Oare Dumnezeu sa fi vrut sa -mi-o ia?,de ce nu ,de aceea in fiecare zi ma rog lui sa-mi aduca pace in suflet si sa-mi calauzeasca pasii pe drumul cel drept.Poate intr-o zi ma va indragii din nou si-mi va aduce dragostea inapoi cadou.Sunten oameni si rai pe deasupra ,nu icercam sa intelegem substanta ci vedem doar suprafata a ceea ce ne-ar place sa simtim si sa vedem.Exista oare oameni cu adevarat fericiti? Eu cred ca da ,dar ei sunt aceea care stiu sa-l iubeasca mai intai pe creeator si apoi pe ei insisi si apropiatii lor.Astazi mi-a luat familia ca sa ma trezesc,acum sunt mai sensibil si pot arata afectiune fata de semenii mei.Sunt convins ca intr-o buna zi voi primi inapoi ceea ce mi sa luat,dar nu inainte de a deschide ochii ,sufletul si de a fi drept. Catalin

#15
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 21:58

Catalin, foarte frumos spus. Din cate am invatat eu despre suferinta, am inteles ca nu ne este degeaba data... Ceva trebuie sa invatam din ea... si proverbul acela "ce nu te omoara, te face mai puternic" cred ca are o conotatie spirituala... Eu am putut sa trec peste deznadejde, durere si intrebari chinuitoare prin apropierea de Dumnezeu...[:D] Suna ca o reclama... [:D] Dupa ani, 3 sau 4, am putut sa inteleg ca daca nu-mi era data suferinta ramaneam oarba toata viata, nu puteam sa am ce am azi [flo], eram degeaba pe pamant. Incearca sa cauti rostul suferintei si sa-ti alini durerea cumva... in alte cuvinte: rugaciune, mers la biserica, post, credinta. Altfel de vindecare nu exista... orice ar zice gura lumii...

#16
reiki

reiki

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 22:51

Tamara si Catalin daca vreti sa cititi mai mult despre S. N. Lazarev puteti oricind sa va luati cartile scrise de el. Se gasesc in librariile din Romania. Sunt editate de Editura Dharana, le puteti comana si de pe net la adresa de mail busuioc@pcnet.ro. Catalin nici nu sti cit adevar este in cele spuse de tine. Daca ai sa citesti cartile lui Lazarev ai sa intelegi multe. Nu renunta cu nici un pret la iubire. Asta trebuie sa fie ultimul lucru pe care sa il faci. Cu stima, Reiki

#17
catalin1

catalin1
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 23:02

Nu am incercat sa-mi alin suferinta golind sticle de alcool,nu am fost bautor niciodata desi am fost acuzat in actiunea de divort ca sunt un mare betiv,nici acum nu consum alcool si nici nu am de gand sa o fac.Sunt eu acelas om care am ajutat-o mai bine de 10 ani,i-am fost sprijin si umar de odihna si am ajuns in mintea ei un betiv si un.....doar ca sa se lepede de mine. Mi-a luat acel placut gest,atat de cald si de dorit acum de catre mine de a-mi strange la piept pruncul. catalin

#18
reiki

reiki

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 23:06

Astazi am sa mai pun un fracment din cartea... "Omul este ca o entitate dialectica care este compusa din doua contrarii: materia si biocimpul. Materia tinde catre individualizarea si perfectionarea formei, adica spre o continua diferentiere, iar biocimpul tinde catre unitate si contact cu sursa primordiala. Pentru ca sa existe, materia, adica trupul nostru, trebuie sa se alimenteze si sa se imulteasca, iar biocimpul, adica sufletul nostru, ca o apa curgatoare, pentru existenta sa trebuie sa se alimenteze de la acest izvor. Acest izvor este cauza primara pe care o numim noi Dumnezeu. Este conditia supravietuiri sale. Nivelul suprem al comuniuni il reprezinta iubirea. Conditia si modul de existenta al sufletului il reprezinta iubirea pentru Dumnezeu. Intrucit trupul este lepadat periodic, ca imbracamintea, si importanta lui e cu mult mai mica decit cea a sufletului, primul sentiment de iubire trebuie dat lui Dumnezeu si nu pamintului. Si cind sufletul se ataseaza prea mult de pamint, iubirea lui pentru Dumnezeu poate fi insuficienta, ea se destrama si moare. Omul in sensul deplin al cuvintului, este biocimpul, iar invelisul fizic este doar o haina, o parte infima. Inseamna ca modalitatea de existenta a omului o reprezinta iubirea. Iubirea aprinsa in costiinta noastra trece in suflet, patrunzind tot mai adinc si mai adinc, dainuind vesnic. Singurul lucru care nu se poate distruge este sentimentul iubirii. El ne uneste cu Dumnezeu si este nemuritor."

#19
reiki

reiki

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 23:18

Catalin, in cartea lui Lazarev spune cam asa ... atunci cind ne atasam prea mult de ceva ce este teluric, adica iubim (orice, famile, bani, pe noi chiar, orice altceva) mai mult decit pe Dumnezeu, pentru ca sufletul nostru sa revina la locul unde trebuie el sa fie de fapt, atunci acele lucruri ne vor fi luate. Cum? Prin suferinta, prin umilire, prin boala, si daca sufletul nu se detaseaza nici atunci, prin moarte. Nimic nu trebuie sa ne faca sa iubim mai mult decit pe creator. Trebuie sa ii multumim pentru tot ce primim pentru ca nimic nu este intimplator, chiar daca pe moment nu vedem rostul suferintei sau a "nedreptati". Totul duce la purificare si implicit la iubire. Cel mai bine este sa citesti cartile lui si ai sa intelegi mult mai multe. Cu stima si speranta, Reiki

#20
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 23:26

Hei Cataline nici nu am crezut ca o sa iei in serios ce am spus legat de [alcool]...era o gluma. Nu te supara degeaba, nu stiam ca asa s-a intamplat la divort.. Adriana pace[EU]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -