Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Poezii crestine pt. copii


20 raspunsuri la acest subiect

#11
DanaR

DanaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 13 februarie 2003 - 11:18

Vreau sa va dau si eu o poezioara - rugaciune pe care o spun seara cu Patric: O, Maicuta, preacurata, Nu ma lasa suparata, O, Maicuta, preacinstita, Nu ma lasa necajita. Eu ma rog cu rugaciune, Si ma-nchin cu-nchinaciune, Catre Maica, preacurata, Sa m-auda, sa ma vada, Si necazul sa mi-l creada. Nici un lemn nu-i mai frumos, Cum e crucea lui Hristos, Crucea, cruce, lemn preadulce, O, ajuta-mi sa o pot duce, Pana la sfarsitul vietii mele, Cu pace, sanatate si iertare de pacate! Amin. Va pupam dulce DanaR si Patric.

#12
Daisy

Daisy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 14 februarie 2003 - 13:33

"Un inger vine pe pamant, Trimis din cer de Domnul Sfant. Iar chipul lui stralucitor Nu-l vede nici un muritor. Din cer, ince, Domnul se lasa Oprindu-se la cate-o casa. Unde-a vazut colii cuminti, Copii ce-asculta de parinti, Pe-acei copii El ii iubeste, Oriunde merg ii ocroteste, Pasi nu le de sa se abata Din calea buna niciodata. Cand merg copii la culcat, El ii vegheaza langa pat: De cu seara, pana soarele se-arata iara." Daisy (Bianca) - Brasov Cea care spera

#13
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 15 februarie 2003 - 18:25

Eu sunt un prunc Eu sunt un prunc legãnat la sân. Cuvinte-alese nu stiu sã-ngân. Dar Tatãl meu e a-tot Stãpân. Pe bratele Lui rãmân. Nimic în lume eu n-am adus. Nimic din lume nu am de dus. Dar am de toate-acolo sus. Slãvit fie în veci Isus! Atât as vrea: mâna Lui s-a tin. Sã spun oricui harul Sãu divin. Sã fiu un pom de roade plin. Atât mi-e de-ajuns. Amin. Fluturasi Fluturasi cu aripioare peste albe flori coboarã. Mii de pãsãri cântãtoare urcã psalmi de primãvarã. Pentru-atâtea daruri, Doamne, pentru viata ce-o trãim, pentru cântec, pentru soare, pentru toate-Ti multumim! Într-un nou vesmânt se-mbracã unduioasele coline. Din grãdini si din prisacã vin pe vale nori de-albine. Copilasi în siruri albe ies în larguri sã se joace, sã-mpleteascã flori în salbe si sã-Ti cânte plini de pace. Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth

#14
Danza

Danza
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 18 februarie 2003 - 17:32

Floricica[flo] - Floricica mititica, Cine oare te-a facut? Cine haina ti-a tesut? - Cel ce m-a facut pe mine, Tot acela si pe tine: El e tatal meu si-al tau Si il cheama Dumnezeu. Am mai postat una "Ingerasul" la "Poezii mici pt. pitici" Inger, ingeras de sus, Rugaciune mi-ai adus. Ea ma-nvaluie-n lumina Si ma-nvata sa fac bine. Cat despre cealalta rugaciune catre Ingeras, noi o spunem in fiecare seara inainte de culcare. Il asez pe Danutz pe genunchii mei, impreunam mainile si eu zic rugaciunea, iar se uita interesat si linistit la mine. Apoi nani!! P.S. Mama, poeziile sunt superbe [cool] Cu drag, Danza, mami fericita a lui [copil] Danuz paginuta personala: http://www.desprecop...?nickname=Danza

#15
DanaR

DanaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 20 februarie 2003 - 14:36

Am gasit recent o rugaciune frumoasa si o trimit pentru ingerasii vostrii. Poate o invata caci e tare frumoasa: Pentru mama si tata De-ar vrea din bolta Lui cereasca Sa ma asculte Dumnezeu, I-as cere multi ani sa traiasca Mamica si taticul meu. Doar ei, o vreme-ndelungata Ma-au ingrijit inca de mic Si eu pe dansii niciodata Nu vreau sa-i supar cu nimic. De-aceea si la-nvatatura Imi dau silinta-n orice zi Ca pentru grijile ce-ndura Sa-i pot cu-atat a-i rasplati. Va pupa Dulce DanaR

#16
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 20 februarie 2003 - 19:53

... Potrivit nu numai pentru copiii nostri, ci si pentru parintii lor: SÎNT UN BULGÃR DE NIMIC Sînt un bulgãr de nimic, sînt un strop de rouã-n soare, dar cu cît mã vãd mai mic, cu-atît Tu, cu-atît Tu te vezi mai mare. Dacã-n lume m-ai fãcut o fereastrã cãtre Tine, cu cît sînt mai nevãzut, cu-atît Tu, cu-atît Tu te vezi mai bine. Doamne, cînd sîntem noi doi, n-are cel viclean ce-mi face. Si cu cît îi duc rãzboi, cu-atît Tu, cu-atît Tu mã-mbraci cu pace. Vin din cer mi-ai dat sã sorb si pe ochi m-ai uns cu tinã. Dar cu cît eram mai orb, cu-atît Tu, cu-atît Tu mi-ai dat luminã. Iar din toate cîte-n Rai le pãstrezi Tu pentru mine, nu mi-e dor de tot ce-mi dai, cît mi-e dor, Doamne, cît mi-e dor de Tine... Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth

#17
Madalinutza

Madalinutza
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 februarie 2003 - 11:18

Poeziile sunt minunate! Acum nu-mi vine nici una in minte, dar va promit ca o sa caut si eu cateva. Va pup! Madalina

#18
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 martie 2003 - 13:34

PE CÎMPIE Pe cîmpie dacã treci, mii de flori zîmbesc usor, parc-ar spune-n graiul lor: "Cãtre bunul Creator slavã înãltãm în veci!" Iar cînd pãsãri auzim în pãduri, pe cumlmi bãtrîne, ele parcã vor sã-ngîne: "Tu ne-ai întocmit, Stãpîne. Noi, cîntînd, îti multumim!" Dar tu, rege pãmîntesc, tu, fãpturã minunatã, omule, ridici vreodatã ochii spre cerescul Tatã sã spui: "Doamne, multumesc!"? (Costache Ioanid) Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth

#19
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 11 martie 2003 - 13:45

EU MA CULC, SÎNT OBOSIT Eu mã culc, sînt obosit, Însã Tu, Isus iubit, Vino-nchide ochii mei, Cum faci la copiii Tãi. Iartã tot ce am gresit, Ca sã dorm mai linistit, Fapta, vorba, orice gînd, Ca sã fiu curat si sfînt. Vie îngerasul meu, Isuse, din cerul Tãu, Sã mã apere mereu, Ca sã nu pãtesc vreun rãu. Binecuvînteazã Tu Pe pãrintii mei acum, Frati, surori si pe copii, Tu cu noi mereu sã fii. Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth

#20
Nicolamar

Nicolamar
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 18:10

Mii de multumiri pentru poezii, fetita mea Rebeca deja a invata o poezie cea cu "floricica mititica", si Sami a invatat dar pe sarite. Dumnezeu sa va binecuvinteze. AMary


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -