Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Poezii crestine pt. copii


20 raspunsuri la acest subiect

#1
Mama

Mama
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 28 ianuarie 2003 - 08:54

Uite curcubeul.. Uite curcubeul, Domnul l-a facut Soare, luna, stele de la inceput Si pe fiecare ne-ncetat, tot El le-a binecuvantat Cainii din ograda, pisicutele, Puii de gaina si broscutele, Curca si cocosul, ratele, vacuta ce da laptele. Florile copacii Domnul le-a creat, Vantul ploaia, iarba, totu-i minunat, Mama si cu tata, chiar si eu suntem iubiti de Dumnezeu. In familie suntem fericiti si toti de Dumnezeu iubiti. De e vant.. De e vant sau de-i furtuna, Domnul meu e-n jurul meu. Da! De e vant sau de-i furtuna, Domnul meu e-n jurul meu. Da! El e tare, eu sunt slab, si ma ajuta ca sa urc De e vant sau de-i furtuna Domnul meu e-n jurul meu. Calea ce duce sus in ceruri Calea ce duce sus in ceruri este doar Isus Hristos Calea spre Tatal spre bucurie este doar Isus Hristos Nici-o alta cale, nici-o alta cale nu are omul pacatos Calea ce duce sus in ceruri este doar Isus Hristos! Viata ta Viata ta da-i-o Lui Zi de zi Domnului Fara El pace n-ai Si zbuciumat e-al tau trai Viata ta-n mana sa Va urma planul Lui Viata ta da-i-o deplin Domnului! Minunat, minunat 1. Minunat, minunat Da, Domnul ne vestise Ca Printul Pacii o sa vina Slava Lui! R: El e Domnul Pacii, Minunat Domn Preasfant si al slavei Imparat Si al slavei Imparat. 2. Minunat, minunat Chiar daca va mai trece O zi, un an, un veac, El totusi va veni. 3. Minunat, minunat, Ca Domnul implineste Ce a promis Si astfel sigur va veni

#2
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 29 ianuarie 2003 - 09:48

Multumim mult, mamico[:)] ! Foarte frumoase poezioarele ![pup][pup] Elena&Laura

#3
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 31 ianuarie 2003 - 02:03

Oooo, ce poezioare frumoase despre Domnu,Domnu! Multzumim din inima sint binevenite!!! [:)] ***Alba***

#4
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 februarie 2003 - 11:37

Am si eu poezioare! Licurici, gîze mici cu vãpaie sub tunici, de la cine-aveti luminã, fãrã bec, fãrã uzinã? De la cine-aveti neon, fãrã tub, fãrã buton? Licurici, licurici! Licurici, gîze mici, pui de stele prin urzici; Dumnezeu v-a dat din zare candele cu aripioare; Dumnezeu v-a dat din Cer lampioane de strãjer, licurici, licurici! Licurici, gîze mici!... Fã-ne, Doamne, licurici. Ca si noi sã fim lanterne pe cãrãrile eterne, ca si noi sã fim lumini pe cãrãrile cu spini, licurici, licurici! ************************ Nani-nani-na, puisor de stea... Ia cu tine-n gînd chipul mamei blînd. Ia cu tine-n vis floare de cais. Ia cu tine-n gene pãsãri din poiene. Ia cu tine-n pleoape legãnãri de ape... Lîngã patul tãu va veghea mereu, mereu, mãmicuta ta si Dumnezeu... Nani-nani-na puisor de stea... Ia cu tine-n somn dulce glas de corn. Ia cu tine-n joc snopi de busuioc. Ia cu tine fluturi de pe flori si cînturi. Ia cu tine stele Sã petreci cu ele. Lîngã patul tau va veghea mereu, mereu, mãicuta ta si Dumnezeu. *********************** Nu mã satur sã privesc florile cîte-nfloresc. Nu mã satur pînã mor sa mã mir de taina lor. Nu mã satur sã mîngîi floarea dragostei dintîi, lãcrãmioarele sclipind, nuferii pe-oglinzi de-argint. Nu mã satur cînd rãsar îngeri albi, cu-aripi de har, nevãzuti si ne-ntelesi, peste ramuri de ciresi. Nu mã satur între crini, între cupe de lumini rãsãrite prin Cuvînt dintr-un bulgãr de pãmînt. Nu mã satur sã privesc florile cîte-nfloresc, sã privesc si sã sãrut mîna care le-a fãcut, mîna ce le-a presãrat peste-o lume de pãcat, peste-o lume de noroi, pentru tine, pentru noi. ...poezioarele sînt scrise de poetul Costache Ioanid. Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth

#5
Mama

Mama
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 februarie 2003 - 07:05

Frumoase poezioare ,multumesc Oanaruth. O sa-mi fac timp sa le citesc baietelului meu si sotului . Incerc sa-i invat Romaneste si cred ca o sa aprecieze,efortul curind. [pup][pup]

#6
Veronicai

Veronicai
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 10 februarie 2003 - 16:36

foarte frumos

#7
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 10 februarie 2003 - 17:43

apropo de poezioare crestine...mie imi place tare rugaciunea asta si i-o spun Mariutzei in fiecare seara: Inger ingerasul meu Ce mi te-a dat Dumnezeu Totdeauna fi cu mine Si ma-nvata sa fac bine Eu sunt mic tu fa-ma tare Eu sunt slab Tu fa-ma tare In tot locul ma-nsoteste Si de rele ma fereste. Amin Sper sa va placa Marina si Mariutza

#8
Mama

Mama
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 10 februarie 2003 - 19:29

Foarte frumos. Mai stiti si altele? [flo][pup]

#9
angi_gemeni

angi_gemeni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 12 februarie 2003 - 12:42

Stiu si eu niste poezii pe care eu le consider deosebite. Poate sunt doar subiectiva… Pentru ca, pe autoarea poeziilor, ANA RUSE, o cunosc si o consider o persoana cu totul si cu totul desosebita! Va las si pe voi sa va dati cu parerea. Pentru ca nu prea am timp, scriu doar 2 poezioare, ramanand sa revin mai tarziu cu altele! DUMNEZEU E-N ORICE ZI Dumnezeu mi-e ajutor Cand in trup, toate ma dor, Hrana-i cand de foame mor. Dumnezeu mi-e sanatate, El e sete de dreptate, E iubire, bunatate. Dumnezeu e-n orice zi, In ce sunt, in ce voi fi Peste vreme, prin copii. DUMNEZEIASCA LEGE In tine e-mplinirea Sa fugi de ezitare, Alunga orice temeri, Invata sa fii tare ! Nemarginita tie fie Iubirea pentru lume Si nu-l uri pe-acela Ce are un rau nume ! Asculta-ntotdeauna Dumnezeiasca lege Si ne-ntelesul vietii Astfel vei intelege.

#10
Mama

Mama
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 februarie 2003 - 20:59

Mai stiti si altele? [flo]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -