Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

acid folic inainte de sarcina...?!


15 raspunsuri la acest subiect

#11
dialu

dialu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 17:38

Doza zilnica necesara de acid folic este de 400 micrograme/zi, deci 0,4 mg. Cate pastile/zi? Asta depinde de continutul in ac. folic al pastilei.

#12
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 19:36

Eu nu am luat nici un acid folic inainte de sarcina si slava Domnului bebe e sanatoasa tun. De fapt am luat doar din luna 4 tardyferon folic care are in componenta acidul folic. marina

#13
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 21:19

Nici eu nu am luat acid folic in timpul sarcini si nici inainte .Asa se poate lua si Prenatal(vit+minerale care contine ac folic) ininte dar de unde stim noi daca ramanem sau nu insarcinate?Eu sincer iau de 2 luni vitamine pt ca imi cadea parul dar acum iau pt o viitoare sarcina.Eu zic sa lati mai bine prenatal decat ac.folic. Va pup, Gabi PS:Nu cred ca ajuta la ceva in fixarea sarcinii.

#14
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 21:43

Acidul folic l-am luat cu ani inainte de-a ramane insarcinata (asta pentru ca ani de zile am incercat sa raman insarcinata). Cum Adriana a dat adresa mai sus, cititi despre benefiturile acidului folic. Ajuta nu numai la dezvoltarea sistemului nervos al fatului din burtica, are si alte roluri pozitive. Plus ca eu sunt anemica si mi s-a spus ca acidul mi-l pot lua si din spanac si in general legumemele de culoare verde, dar este necesar pe linga asta sa iau si pastilele care sunt mai bine absorbite de corp. O pastila pe zi. Doctorul recomanda aici la noi acidul folic inainte de toate. Nu vreau sa zic ceva si sa-mi atrag atentia prea mult. In Ro nu stiu ce se prea recomanda, cert este ca ar trebuie sa se mai inspire si din experientele medicale si ale altor tari. Am trimis sute si sute de vitamine mamelor si bunicilor. Acolo nu se gasesc, sau sunt prea scumpe sau nu se recomanda celor trecuti peste 55 de ani. Toti se simt f. bine, dupa insistentele noastre de-a le lua. Unii doctori au fost pro, altii contra acestor vitamine care sunt folosite aici de ani de zile. adresa este: http://www.desprecop...info.asp?id=296 Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#15
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 11:11

Doza recomandata e de 1 pastila pe zi.In farmacii la noi exista doar pastile de 5mg.Eu iau cate una din asta in fiecare seara,e deja un ritual.

#16
Pisicuta

Pisicuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 12:16

Eu iau acid folic (5mg/zi) inca de la inceputul lui octombrie, cand am aflat ca sunt insarcinata! Intre timp, insa, am pierdut acea sarcina - din pacate[q][q][q] - dar am ramas cu bunul obicei de a-mi administra zilnic doza de sanatate! Partea buna este ca de cand iau acidul folic am mai prins si eu culoare in obraz, caci eram tare palida tot timpul datorita pierderilor masive de sange pe care le am cand vin rusii (pot sa spun ca la mine se lasa tot timpul cu macel!). Deci, luati fetelor, caci rau nu va poate face si nici scump nu este: 6.000 lei/30 drajeuri. Sanatate maxima la toata lumea si, bineinteles, pupici dulcici![pup][pup] [pup] *Nu dispera:intotdeauna in orice rau este si-un BINE!*


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -