Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

acid folic inainte de sarcina...?!


15 raspunsuri la acest subiect

#1
andrruzza

andrruzza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 619 mesaje

Postat 12 ianuarie 2003 - 21:43

Citind randurile astea, m-am ganit sa va intreb si pe voi?? Luati, ati luat acid folic?? Ce este acidul folic? Acidul folic este o vitamina B solubila in apa, care ajuta la formarea celulelor sanatoase. Deoarece este "solubila in apa", aceasta inseamna ca nu se poate retine la nivelul organismului, ci trebuie administrata zilnic, pentru a preintampina aparitia defectelor tubului neural (defecte la nastere cauzate de incompleta dezvoltare a creierului sau a maduvei spinarii). In timpul cresterii rapide, cum sunt sarcina si dezvoltarea fetala, organismul are nevoie de un surplus de aceasta vitamina B. Exista doua forme diferite de acid folic: Forma sintetica, prezenta in vitaminele Prenatale, in cereale sau paine imbogatite cu vitamine, in suplimentul de acid folic (prescris in mod special femeilor cu risc crescut de a avea un copil cu defecte ale tubului neural). Forma naturala (folat), prezenta in frunzele verzi ale legumelor (brocoli, spanac) sau in unele fructe si sucuri de fructe (portocala). Organismul absoarbe mult mai usor forma sintetica a acidului folic decit cea naturala. Exista suficiente rezultate care dovedesc ca un consum adecvat de acid folic zilnic, reduce in mod considerabil sansele de a da nastere unui copil cu defecte ale tubului neural, cum sunt Spina Bifida si Hidrocefalie. Aceste studii au aratat ca administrarea acidului folic incepand cu cel putin 3 luni inainte de conceptie, duce la prevenirea a 75% din cazurile cu defecte ale tubului neural. !!! Este foarte important sa iei acid folic inainte de a ramine insarcinata deoarece tubul neural - creierul si maduva spinarii prezente la embrionul aflat in dezvoltare - incep sa se dezvolte foarte devreme in sarcina, la aproape 26-28 de zile de la conceptie. Colegiul American de Obstetrica si Ginecologie recomanda ca toate femeile ce planuiesc o sarcina sa consume minim 0.4 mg acid folic pe zi (cantitatea aflata si in vitaminele Prenatale) inainte de a concepe si pe parcursul primelor 10-12 saptamani de sarcina - in acea perioada creierul si maduva spinarii sunt deja formate. Femeile care au deja un copil cu un defect al tubului neural trebuie sa ia 4 mg de acid folic zilnic. Femeile care au sanse medii de a da nastere unui copil cu defect al tubului neural - au o ruda apropiata cu defect al tubului neural sau cu diabet dependent de insulina sau cu epilepsie si ia medicamente de genul acidului valproric sau carbamazepina - trebuie sa ia 1-4 mg acid folic zilnic. !!! Medicul/moasa va recomanda cantitatea necesara de acid folic pe care trebuie sa o iei. Un alt motiv pentru a lua acid folic: cativa cercetatori din Olanda au aratat ca in cazul femeilor care consuma cantitatile recomandate de acid folic inainte de sarcina, sansele unui avort timpuriu se reduc simtitor. Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

#2
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 12 ianuarie 2003 - 21:51

quote:
Initial creeata de andrruzza Luati, ati luat acid folic??
Ohoho!!! Si inca cum... Musai...daca vrei bebe sanatos..[copil] E bine si inainte, cand iti planifici sa ramai insarcinata, si e bine si in primele .. 3 luni, sa zic...

#3
matia

matia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 ianuarie 2003 - 23:36

Fara prescriptia medicului?!

#4
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 00:59

Bineinteles, ca am luat acid folic,pe care doctorul in Germania mi l-a prescris pentru sanatatea fatului!!! In Romania nu se prescrie acidul folic, oricarei viitoare mamici??? In schimb in Germania nu se precrie supliment de calciu la copii,chiar ca l-am intrebat pe pediatru [medic] de mai multe ori,dar a dat din umeri si a zis ca nu-i trebuie calciu suplimentar!!! Nici eu nu stiu ce sa mai cred! ***Alba***

#5
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 04:43

Bineinteles ca poti lua acid folic si fara sa consulti medicul inainte de sarcina, oricum o sa-ti recomande el sa iei cind te duci sa-ti confirme sarcina. In RO multe lucruri nu se prescriu din diverse motive mai mult sau mai putin intemeiate- nu sint pe piata sau pur si simplu daca medicul nu a auzit, nu exista, domnule! Fac o paranteza aici- acum citiva ani, i-am dat tatalui meu niste medicamente pentru circulatie straine primite de la cumnatul meu de farmacia lui din "afara"-pentru ca le primise ca esantioane si oricum nu le putea vinde. Asta se intimpla prin '99. Le-am dat, dupa cum spuneam tatei sa le vada si doctorul lui pentru confirmare-si stiti ce i-a zis??? Sa nu le ia, ca el nu a auzit de ele (desi erau in agendele de specialitate internationale) si pot fi periculoase!!! Le-am dat unei alte cunostinte care a fost fericita sa le primeasca. Dupa 2 ani, tata m-a intrebat daca pot sa-i mai fac rost de medicamente-intre timp se desteptase si doctorul lui, auzise in sfirsit de ele!!! Asa ca m-am lamurit eu de mult despre competenta si nivelul de pregatire al multor doctori din RO! Inchizind paranteza, "in afara" doctorii prescriu acest medicament inainte si in timpul primelor 5 luni de sarcina si sint foarte reticenti in a prescrie copiilor calciu sau altfel de vitamine care se prescriu cu darnicie in RO, fara ca bb-ul sa aiba nevoie.

#6
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 05:10

Uite, ca sa te lamuresti mai bine inca un articol chiar de pe site: http://www.desprecop...info.asp?id=296 Si da, cred ca poti sa-l iei fara prescriptie medicala...e o vitamina. Dar fii atenta la dozaj...cred ca 4 mg pe zi... [flo] [hippi]

#7
andrruzza

andrruzza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 619 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 10:27

multumesc! chiar o sa iau. Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

#8
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 13:31

Si mie mi-a zis [medic] sa iau acid folic,o pastila de 5 mg pe zi.A zis ca e bine sa iau 2-3 luni inainte de a ramane insarcinata.Eu il iau constiincioasa si uite asa au trecut mai bine de 2 luni.Sper ca nu-l iau degeaba.

#9
195_143Cristina L

195_143Cristina L
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 14:43

Andrru,mi-a recomandat doctorul sa iau acid folic inainte de inceperea tratamentului pt fiv,asa ca voi lua si acum. Sa iei si tu fara frica. Succes Te pup Cristina L

#10
matia

matia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 17:06

Am luat nota! Deci 3 pastile pe zi?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -