Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lamuriri-cezariana


18 raspunsuri la acest subiect

#11
chiri

chiri
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 16:50

Iubitelor, va multumesc pt. raspunsuri, m-am mai luminat. Mai am o intrebare: doare sonda aia urinara cand ti-o pune/scoate? Dar [consti] clisma cum e? Gata cu intrebarile [pofta] "delicioase". Va pup si va multumesc ca existati [flo]

#12
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 17:18

Sonda urinara nu doare,cind ti-o pune ai senzatia ca o sa faci pipi,iar cind ti-o scoate nu simti nimic.Cel putin la mine asa a fost.Despre clisma nu stiu,nu am avut placerea!

Corina si Anna va ureaza la toti Sarbatori Fericite
Imagine postata

#13
zulu

zulu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 17:20

[hia] si eu am nascut prin cezariana, la Polizu. Eu am avut sarcina gemelara, la care se naste in general inainte de termen, si mi s-a 'rupt apa' noaptea, dimineata m-am dus la spital si pe la pranz abia am nascut (pt. ca fusese doctorul ocupat.. mai avusese 2 cezariene - dar nu a fost nici o problema pt. ca nu ma apucasera durerile). Si sora mea a nascut prin cezariana, dupa mine cu 2 luni, tot la Polizu, si ea s-a internat dimineata si la pranz a nascut.. nu a stiut dinainte, dar ajunsese la temen, si se vedea cu doc. de vreo 2 ori pe sapt. si se dusese la control, si pt. ca ea tot insista sa o taie.. doc: 'Chiar vrei?' ea: 'Da!' doc.:'ok! du-te si interneaza-te si ne vedem in sala de operatii!'. legat de sonda.. nu doare.. se simte o piscatura mica.. si de clisma.. nici aia..iar daca ai facut c**a in dimineata respectiva s-ar putea sa nici nu-ti mai faca... Nastere usoara! [cheers] [pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam] zulu

#14
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 17:22

Despre sonda, si la mine a fost exact cum a spus Corina, nu simti nimic. Clisma nici mie nu mi-au facut...daca cezariana e stabilita din vreme iti spune sa nu maninci cu 12 h inainte de operatie..

#15
cori

cori

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 18:16

nici clisma nici sonda nu au de ce sa doara...pe mine cel putin, nu m-au durut.. bb Bia si mami Cori

#16
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 00:58

Eu am fost programata cu 2 saptamani inainte de termenul probabil si am fost operata chiar in ziua respectiva (internata la ora 07 dimineata - operata la ora 09.30). Nu m-a durut "instalarea" sondei, doar dupa ce mi-au scos-o am avut cateva zile jena la urinare. In rest totul a fost OK. carmen

#17
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 01:40

Bine ca m-ati mai lamurit si pe mine cum e cu cezariana asta.probabil ca o sa o fac in iunie.Deci se stabileste dinainte ca orice operatie.Am ceva emotii...dar sper sa iasa bine.
va doresc multa sanatate ....
[grasa]

KORINA
Imagine postata
CRACIUN FERICIT!!


#18
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 12:53

Eu stiam de la inceput ca voi naste prin cezariana. Asa ca nu m-am internat mai devreme. Exact in ziua nasterii.
Drept sa-ti spun, cel mai tare m-a sperit sonda urinara, pentru ca stiam cum e, mai am avut o operatie de extrauterina cu un an inainte. Cel mai rau asta a fost, dar nu e vorba practic de durere, cat de usturime, de jena. cel putin asa a fost la mine. clisma nu a fost o problema.

[*] Dana si Diana-Maria
Imagine postata

#19
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 13:29

Chiri daca sarcina este de 38 saptamani in principiu stabilesti cu medicul cand te opereaza! Mie mi-a spus cu 1 saptamana inainte cand sa vin .... ba chiar am fixat impreuna data: ca pe 18 ca pe 19....cum imi convine hi hi
AM citit ca fetele au scris despre sonda urinara. Mie mi-a fixat sonda imediat dupa ce am fost anesteziata ca numai m-am "trezit" cu ea....deci n-am simtit nimic! Clisma nici mie nu mi-au facut...Am luat o pastiluta cu 2 ore inaintea operatiei si m-am curatat.
La 24 ore de la operatie eu am mancat escalop de vita! [papica] Prima mancare asta a fost!!! pana atunci bausem doar apa! (Insa asta iti va spune medicul CE si CAT ai voie!)
Daca cumva ti se rupe apa inainte de data fixata atunci se poate face cezariana dar sa nu treaca 12 ore! (il suni pe medic repejor)
Nastere usoara!






AM ADUS COLINDATORII.... Cioc Cioc :-) Primiti cu colinda ori nu? :-)

Sa va fie casa, casa,
Sa va fie masa, masa:
tot cu mesele întinse
si cu fetele aprinse;
tot cu casele grijite
cu buni oaspeti locuite;
si la anul sa traiti
sa va gasim înfloriti
ca perii, ca merii
în mijlocul verii.



SARBATORI FERICITE!Imagine postata



Imagine postataImagine postata
Adela si JULIA


Panic Questions

  • Sunt însărcinată

    menis
    - iul 23 2024 19:25

  • 18 săptămâni

    UIoana
    - iul 21 2024 21:39

  • Test Paborama

    Alina Patrichi
    - iul 21 2024 21:00

  • Dormitul pe spate

    Ioana6667
    - iul 19 2024 09:18

  • Lichid amniotic crescut

    anays12
    - iul 12 2024 09:21

Last Blogs

  • Primul test pozitiv

    Ayshutza
    - Astăzi, 00:15

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    Cristiana1304
    - Ieri, 21:19

  • Am nascut o minune de baiat!

    Deutzuk
    - Ieri, 20:59

  • 27saptamani

    irinan
    - Ieri, 19:54

  • Saptamana 30

    DaianaL
    - Ieri, 17:47

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -