Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lamuriri-cezariana


18 raspunsuri la acest subiect

#1
chiri

chiri
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 13:17

[hia]Dragele mele prietene, tocmai m-am intors de la dr. de familie, pe care l-am intrebat cum e cu cezariana, daca se stie cand vei naste, adica daca astepti contractii, ruptul apei etc. sau ti se zice "vino in data cutare ca sa te tai". Si mi-a spus ca te interneaza cu vreo saptamana inainte (de data stabilita pt. cezariana, probabil). Cum e de fapt? Spuneti-mi si mie care e procedura? La voi cum a fost? Voi naste in februarie la Polizu. Inca n-am vorbit cu dr. asa ca va intreb pe voi. Sa fiti fericite si iubite [pup]

#2
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 13:19

buna chiri, eu m-am internat in ziua in care am facut cezariana si am aflat cu o zi mai devreme. spitalul - sf pantelimon

#3
cori

cori

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 13:26

buna Chiri. eu tot la Polizu am nascut. dar situatia a fost un pic diferita deoarece am intrat la cezariana de urgenta(eu doream sa nasc natural dar nu s-a putut)... de ce sa te internezi cu o sapt mai devreme??? nu are sens..zau! si ai grija..sfatul meu ..anestezie epidurala! e mult mai bine! nastere super usoara! bb Bia si mami Cori

#4
Ana

Ana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 14:04

Cred ca te interneaza cu o saptamana inainte de data cand ar trebui sa se nasca bebelusul in mod natural (cand se implinesc 40 de saptamani). Probabil ca cezariana se face in ziua internarii sau a doua zi.

#5
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 14:09

Buna Chiri. La mine, la prima nastere (nu era hotarita cezariana) incepusera contractiile deja si aveam dilatare vreo 2cm daca imi amintesc bine si m-au bagat urgent in operatie. La a 2-a nastere se stia ca va fi cezariana (era la 2 ani si 8 luni de la prima), am fost chemata la spital la control si, fiind in pericol de ruptura uterina am fost operata imediat, oricum eram pregatita, stiam ca e posibil sa nasc atunci. O prietena a mea care a cerut cezariana, a stabilit cu dr. ziua nasterii, s-a dus dimineata la spital si in aceeasi zi a operat-o, deci cum ai zis tu "vino in data cutare ca sa te tai"... Tot ceea ce ti-am povestit se intimpla la Municipal.

#6
ymellda

ymellda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 14:11

Eu am nascut prin cezariana, in Iasi, si m-am internat dimineata la 8, iar la 11.10 Andra era deja scoasa. Am stat in spital de luni dimineata pana vineri la pranz, cand am hotarat ca pot sa plec acasa, ma simteam grozav. Nu trebuie sa-ti faci probleme, nu ai de ce sa te internezi mai devreme. Vorbeste mai bine cu doctorul gineco care te-a vazut toata sarcina, nu cu un generalist. Nastere usoara si sa te bucuri de micut. Alina si Andruta.

#7
ymellda

ymellda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 14:13

Scuze ca deschid alta casuta, am uitat sa-ti spun ca ar fi trebuit sa nasc cam pe 29 decembrie, dar am programat cezariana inainte de sarbatori. Am stabilit cu doctorita data si ... gata. Mult succes. Alina si Andruta.

#8
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 14:40

Si eu am nascut prin cezariana; eu am ales asa, ca sa nu existe nici macar 1% riscuri, pt. bb sau pt. mine. In ultimele 2 luni am tot avut contractii, asa ca am stat la pat, cu pastile. Cu vreo 2-3 sapt. inainte sa nasc, contractiile erau tot mai dureroase si mai ingrozitoare, dar, cum eu sufar in tacere, nimeni nu credea ca sint chiar asa de rele. Doar ca nu dormeam si nu prea mai mincam... Cu o seara inainte sa nasc, Florin impreuna cu tatal meu s-au dus la Raluca, prietena, colega si doctorita mea si au convenit sa ma interneze, sa-mi monitorizeze contractiile. Cind a vazut Raluca ce fel de contractii erau si ca colul meu era f. f. spastic, a doua zi, de dimineata, m-a si operat, iar Deiutzu a sosit printre noi pe la 10:55. Am facut cezariana cu anestezie generala, pt. ca anestezista sa aiba un control exact asupra posibilelor complicatii (care nu au aparut). Succes si mult curaj! Simina & Andrei (Deiutzu)

#9
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 15:56

eu am nascut de doua ori prin cezariana, la cerere, si de fiecare data m-am internat cu o zi inainte; in prima zi de spital mi s-a facut toaleta intima si mi s-a luat singe pentru anlizele neceasare, apoi am facut ce m-a taiat capul - citit, plimbat, povesti la terasa spitalului; in a doua zi dimineata la ora 7 clisma, sonda vezicala si GO ca la 9 era programata operatia, la 9.10 am adormit, si moacele mele s-au nascut la 9.25 fiecare...! la a doua nastere am fost mai "smechera" si am tulit-o acasa dupa ce mi-au luat singe si m-au intolit in camasa de nopate a maternitatii...si m-am intors spre seara ca sa dorm regulamentar in spital; cred ca mersul evenimenteleor difera de la spital la spital, eu am nascut in brasov si acolo asta e politica; oricum daca nasti la cerere , se stie data si ora operatiei si in functie de astea te internezi sau nu cu o zi inainte , cred - dar nu vad de ce ai sta o saptamina in spital, oricum e destul de nasoala atmosfera acolo, nu e locul cel mai potrivit pentru o gravida care asteapta sa nasca...! asa ca stai tu linistita, medicul ginecolog stie ce are de facut; succes! iris

#10
coryna

coryna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 decembrie 2002 - 16:33

Si eu am nascut prin cezariana acum un an si 3 luni, dar la Giulesti. Am mers la consultatia dinainte de nastere si mi-a spus sa vin vineri (ca luni era deja prea tirziu) dimineata. Asa am facut. Cind am ajuns acolo m-au intrebat daca sunt rasa (i-am spus ca atit cit am putut si eu sa vad in oglinda, drept pentru care a mai ajustat un pic "opera" mea), dupa care mi-a facut formele de internare si m-a imbracat in de- acuma celebra camasa ce ar fi trebuit sa aiba sireturi in fata ( a mea nu a avut), dupa care am urcat la sala de nasteri. Acolo am asteptat vizita doctorului. Dupa consultatie a "decretat" sa fiu dusa la reanimare. Degeaba am spus eu asistentei ca nu facusem clisma, pentru ca deja era prea tirziu pentru asta, asa ca... a mers si fara. La reanimare a venit medicul anestezist si mi-a pus citeva intrebari si pe urma a venit o asistenta care mi-a dat alta camasa si mi-a spus sa merg in sala de operatii cu ea. Acolo m-am suit pe masa, mi s-a pus sonda, mi s-a facut anestezie si peste 15 minute a aparut Dragos , iar peste alte 15 minute eu am fost dusa in salonul de la reanimare, unde mi s-a pus pe burta o punga cu gheata (asta din ce pot eu sa-mi aduc aminte). Atunci cind aburii anesteziei s-au dus se facuse seara iar eu n-am prea putut dormi (mai ales ca nu puteam sa stau decit pe spate). A doua zi de dimineata a venit asistenta si infirmiera sa ma "mobilizeze" , adica sa ma dea jos din pat, dupa ce in prealabil imi scosesera sonda. Eu n-am putut decit abia pe la 4 dupa amiaza, dar in ziua urmatoare a fost mult mai bine. Asa ca cezariana si refacere usoara.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -