Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

leacuri anti-migrene?


20 raspunsuri la acest subiect

#11
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 13:51

Cand am o migrena foarte puternica iau doua algocalmine la interval de 20 minute sau nurofen unul sau doua in cazul in care nu imi trece cu unul. Sanatate! ponici daniela

#12
Laura V.

Laura V.
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 14:40

Eu am rar dureri de cap, dar atunci cand am, nu mai vreau cel putin o luna... Fac o baie, tinand dusul fierbinte pe ceafa. Apoi iau un Fasconal sau mai de curand am descoperit Quarelin, apoi la somn. Durerea de cap da senzatie de greata. Mai bine incerci ca elimini cauza. Stii cumva de unde ti se trage? Laura V.

#13
corinag

corinag

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 14:49

Mie imi trecea durerea de cap luand 1 Nurofen+1 paracetamol si apoi un beam un pic de tarie: wisky sau coniac (mai bun ce-i drept). Asta inainte de a avea bb in burtica. Acum beau un ceai caldut si separat putina tarie. (la indicatia medicului) Sanatate!

#14
anda

anda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.418 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 14:55

mie-mi trece cu cofedol sau algocalmin fiole. am mai auzit de nifluril...care cica ar fi strong...eu l-am incercat la durere de masea groasnica si mi-a trecut relativ repede... anda & bb edi

#15
Andreea

Andreea
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 22:56

Un leac mai babesc: in cazul meu, durerea e intotdeauna localizata deasupra sprancenelor si imi trece cu masaj cu alifie chinezeasca -din aceea cu camfor-, dupa care imi infasor capul cu ceva, sa-mi tina cald. Sanatate! Andreea.

#16
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 23:16

Eu folosesc Antinevralgic adus din Romania, ma ajuta in marea majoritate din cazuri...Daca nu trece, adaug mai tirziu si un Algocalmin. Sarbatori fericite la mamici, copii, tatici si restul familiei! [pegeam] Oana, mama lui Antonia

#17
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 22 ianuarie 2003 - 08:20

Papa, incearca Panadeine-combinatie de panadol cu codeina, sau Migranerton/producator Dolorgiet sau Migrill/producator Wellcome. Sa-ti fie de leac! P.S. daca nici astea nu merg....incearca caramida!

#18
monica

monica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 22 ianuarie 2003 - 10:22

papa, îti spun a mia oara: QUARELIN!!! Incearca întâi cu o juma de pastila, da' imediat (de preferat) ce s'a instalat starea de rau... Acuma, sincera sa fiu, io, de frica sa nu ma ia shi mai rau durerea de cap, iau derect una bucata pastila!! Efectul este nemaipomenit!! Shi shtiu ce vorbesc, crede-ma!! La mine durerea de cap înseamna zacut în pat de nici nu pot sa ma mishc de durere!! QUARELIN!!! sunt ungureshti! Sanatate!! Monica

#19
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 22 ianuarie 2003 - 13:20

Oana, daca as stii un leac miraculos pentru astfel de dureri sigur l-as da, pentru ca am si eu unele asemanatoare cateodata de imi vine sa ma urc pe pereti.

[*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.desprecop...id=201&cid=1072


#20
octavia

octavia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 ianuarie 2003 - 14:21

Draga papa,si pe mine ma chinuie aceste dureri cumplite,in jumatatea dreapta a fruntii si tamplei si nu trec de la nimic.Iti recomand si eu Quarelin, la primele semne de durere(eu iau o tableta intrega), iar daca durerea e deja instalata ma ajuta Ketorolul.Cauza la mine au fost tabletele anticonceptionale, dupa ce le-am intrerupt crizele au scazut in intensitate,s-au rarit, dar o data pe luna tot nu scap, de obicei in preajma ciclului.Am aplicat si metode naturiste ,dar nu mi-au fost de folos.In "Formula-As" nr.542 din noiembrie 2002 am gasit reteta unei femei de la tara, din Maramures, care a mai dat astfel de leacuri si altadata;eu am pastrat reteta pentru ca atunci cand ai dureri cumplite esti dispus sa incerci orice si nu face nici un rau decat ca iti va mirosi parul.Nu a trebuit inca sa o incerc, asa ca nu pot sa-ti spun cat e de eficace, dar nu ai nimic de pierdut.Mi-am permis sa o copiez pentru tine ca sa nu mai cauti, sper ca editorul ziarului va intelege ca e vorba de un ajutor si nu se va supara.Multa sanatate! Dureri de cap, migrene, disparute pentru totdeauna (Yoga romaneasca) (Le cer iertare tuturor suferinzilor de dureri de cap pentru intarzierea cu care le transmit acest remediu)          Am suferit ani in sir de niste migrene insuportabile, insotite de stari de voma. Imi zvacnea tot capul, gata sa plesneasca, dar mai ales tamplele.          Tin minte ca odata veneam acasa de la spital. Il insotisem pe fratele meu mijlociu, care-si taiase cu securea degetul mare de la mana stanga. Aveam niste dureri de cap de nedescris. Ziceam intr-una ca mor, ca nu mai pot. Nici o tableta nu ma ajuta. Umblam de altfel cu Antimigrinul in geanta. Atunci mama, speriata, a zis ca-si aminteste cum o trata bunica ei.          A pus intr-un pahar de 100 ml jumatate otet si jumatate apa (nu foarte rece). Mi-a desfacut parul in varful capului si a turnat aproape toata apa cu otet in asa fel ca ea sa se scurga pe ceafa si sa ajunga pe gat. Sa impresioneze - zic eu acum - nervii mari ai sirei spinarii. A impaturit un prosop gros, plusat, mi l-a pus pe crestet si mi-a spus sa ma intind cu fata in sus, cu mainile pe langa corp si sa stau cu ochii inchisi. Mi-a luat perna de sub cap si a plecat inchizand incet usa. Stateam cu capul spre rasarit, iar paharul cu putinul de apa ramas a fost asezat pe un scaun in partea dreapta, aproape de cap, ca sa inspir mirosul. Cred ca dupa ce a iesit, mama s-a rugat pentru mine.          Am stat asa pret de zece minute. M-am ridicat apoi cu teama si m-am miscat prin camera lent, de frica sa nu inceapa bubuiturile. Nu ma mai durea capul deloc. Si slava lui Dumnezeu ca de atunci n-a trebuit sa repet procedeul decat de doua-trei ori, dar dureri ca acelea n-am mai avut in veci. Si au trecut treizeci de ani.         La randul meu, cu ajutorul preabunului Dumnezeu, l-am vindecat pe fratele meu mai mare. Venise din Libia, de la Azizia, polul caldurii (+50¡C) si nici un medic nu reusea sa-l scape de durerile mari de cap. M-a sunat si mi-a spus ca nu mai poate. I-am explicat ce sa faca. Peste zece minute mi-a telefonat spunandu-mi ca se simte bine. Si este bine pana in ziua de azi. Dumnezeu sa va ajute pe toti! PARASCA FAT         P.S.: Toate aceste leacuri po****re, precum si multe altele, le stiu de la parintii mei, Luchiana si Gheorghe Aurel, Dumnezeu sa-i odihneasca in pace.   Octavia SA FITI IUBITE!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -