Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

leacuri anti-migrene?


20 raspunsuri la acest subiect

#1
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 11:24

Stiti ceva leacuri anti migrene? Ma intereseaza, in special, ceva plante sau uleiuri... Am niste dureri de cap si niste greturi infernale care ma tzin aproape 24 de ore. Heeeeeeeeeeelp! päpä

#2
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 11:36

Draga papa,sotul meu sufera de migrena de ani de zile si singurul lucru care îi face bine e aspirina! Soacra-mea i-a cumparat de curind o pomada pe baza de uleiuri esentiale,f.scumpa dar se pare ca la el nu prea are efect.Imi pare rau ca nu stiu cum se numeste,dar cind vine el acasa o sa iti spun.

#3
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 11:40

Papa... ai greturi?! Poate ca pana la urma Mosul Nicolae s-a tinut de cuvant si ti-a adus un [bb]? Iti doresc din suflet sa fie asa... [pup][pup] Leacuri nu prea stiu, eu ma tratez cu algocalmin, lapte cald cu zahar si...somn! daca dragoste nu e, nimic nu e!

#4
Raluca

Raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 11:40

Draga papa, la mine au funtionat; ceaiul verde saiu cafeaua cu multa lamaie- gust rau dar merge. apoi, masaj la tample cu ulei de lavanda, portocal si statul la intuneric...Sanatate! Raluca

#5
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 11:40

Papa daca vorbesti de acele dureri de cap incit iti vine sa-l spargi, insotite de greata, dificultati de vorbire si vedere, atunci pot sa-ti spun ca eu timp de 3 ani n-am gasit nici un leac babesc sau ulei care sa-mi aline, asa incit am ajuns in final la medic ... momentan iau niste pastilute Zomig Rapimelt (zolmitriptan 2,5mg)... sunt niste pastilute care se dizolva sub limba si daca iei una in momentul cind incepe durerea, nu mai ai treaba. Eu am migrene din astea cel putin 1-2 ori pe saptamina, dar de cind cu pastilele, parca nu mai sunt asa de "criminale" ... cauza, nu stiu deocamdata, medicul mi-a zis ca sunt sute de motive care cauzeaza migrene (mi-a si enumerat o gramada : vinul rosu, brinza, ciocolata, calculatorul, tvul, ochelarii, soarele, lumina halogena, etc) ... si sa ma consider norocoasa ca nu sunt in situatia de a lua sedative ... Sarbatori fericite ! [pegeam]

#6
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 12:59

nu-mi trece cu aspirina, cu ceaiuri,cafea cu lamaie, cu ulei japonez de menta, cu etc etc etc recomandati-mi ceva "strong" dar mai putin dureros decit glontul si mai putin mirositor decit cianura ca detest mirosurile in clipe din astea:( nu suport lumina, vocile, televizorul...nu pot decit sa zac si sa pling de durere de cap. sufar de treaba asta de ani de zile dar acum s-au indesit durerile si nu mai pooot:( multzam de sfaturi !

#7
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 13:03

ma scuzati ca nu-s prea coerenta dar tre sa recunosc ca inca nu mi-am revenit!

#8
eapopescu

eapopescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 13:07

Si eu am migrene, ma doare capul cu ureche, ceafa, ochii, dar numai pe partea dreapta, si am stare de voma. Ma apuca in general de la curent si cand ma spal pe cap. Remediul e sa ma usuc foarte bine, sa ma sterg bine in urechi, sa am grija sa nu-mi intre apa. Si-mi trece dupa cateva 'sedinte' de masaj cu varful degetelor pe pielea capului, la tample, la ceafa. Si cu paracetamol.

#9
Raluca

Raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 13:32

Pai daca nu trece cu nimic incearaca TANAKAN, dar tratamentul e de durata insa ptr. un timp 6 luni la mine, n-am mai auzit de migrene! Raluca

#10
Doina

Doina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 16 decembrie 2002 - 13:44

m-am luptat si eu cu migrenele muuuuuult timp si le-am venit de hac cu ceai de busuioc FOARTE CONCENTRAT, avea un gust oribil dar imi trecea capul. am baut ceai de busuioc multa vreme, beam si cind nu aveam migrene doar ca sa fiu sigura ca nu ma apuca iarasi durerile... acum nu mai am probleme, nu stiu daca din cauza cantitatii industriale de ceai de busuioc sau...? sanatate si pupici Doina&Carlita-iubita


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -