Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nastere la "termen"


15 raspunsuri la acest subiect

#1
Voichita

Voichita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 10:52

Dragele mele, Am si eu o mica intrebare: Cate dintre voi ati nascut la "termen"? Ma refer la termenul prognosticat de medic, asa-zisa "data probabila a nasterii". "Termenul" meu ar fi pe 20 decembrie (conform calculului BARZEI de pe acest site), adica la 38 saptamani, si mi-am facut planurile in functie de aceasta data. Plus ca imi surade ideea ca bebe-ul sa fie Sagetator[:D] (ma impac mai bine cu Sagetatorii decat cu Capricornii)[:D]. Glumeam! Voi gasi eu o cale sa ma impac cu un mic Capricorn, nu-i asa? Oricum, semne ca ar vrea sa vina mai devreme nu sunt. Dar daca vrea sa intarzie, mare lucru eu nu pot face. Sau pot? Cu drag, Voichita [8D]

#2
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 11:17

Mai lasa -l pe BB sa stea acolo, ca-i cald si bine! Cand va dori el sa-si faca aparitia... o sa teanunte!!! Si daca chiar se intrece cu gluma si nu iese la timp, poti sa faci cate ceva... sa-l grabesti! Putin [sex], sau [hop] sau mai bine...[xinpat] daca dragoste nu e, nimic nu e!

#3
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 12:03

Draga Voichita, Daca bebe-ul este fetita va dori sa vina pe lume mai repede decit te astepti. Eu sint nascuta tot pe 20 decembrie, dar mama ma astepta pe la revelion. M-am hotarit sa nu-i stric sarbatorile de iarna si m-am grabit sa vin pe lume, iar tatal meu nici macar nu era atunci in localitate, deoarece a trebuit sa plece in delegatie. Daca este baiat, e mai lenes. Cred ca acestea sint valabile daca nu exista alte complicatii. Iti doresc mult curaj si sa ai un bebe sanatos si simpatic. Romana

#4
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 12:13

Romana, ai dreptate... daca nu-s probleme! Ca eu sunt mamica unui baiat, care a ales sa se nasca cu 6 saptamani mai devreme! Asa ca, totul e cum vrea Dumnezeu, nu? Oricum ar fi, sanatosi sa fie si BB si mama! daca dragoste nu e, nimic nu e!

#5
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 12:33

Andra s-a nascut la 41 de sapt., iar eu eram atat de stresata ca dr. mi-a spus in final sa stau linistita, ca ea copil nenascut n-a vazut! Cand o sa vrea el sa vina, o sa vina! Tu tb sa stai linistita, sa te plimbi si ... alte chestii recomandate de fete, si tzup! si [copil]!! Sarcina usoara si nastere usoara! Cristina[flo]

#6
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 19:56

Uite, eu urmeaza sa nasc pe 27 nov. (data pronosticata de doctor), deci bb va fi sagetator oricum, acum ramane de vazut daca mai si respecta termenul exact. Dar oricum nu-i bai....vine el cand are de venit...Multa sanatate tie si bb-ului Cristina

#7
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 20:49

[:D][:D][:D]
Eu sunt nascuta pe 21 decembrie, in ultima zi de Sagetator!
Am venit cu vreo 10 zile mai devreme, adica aproximativ la 38 de saptamini si 1/2 [:D]
Ai dreptate, fetitele Sagetatori sunt adorabile... Iti tin pumnii sa vina pe 21 [cool]

[cheers]
O nastere usoara si un [bb] sanatos [8**]

[pup]



@+... Imagine postata
O&A [bibe]


#8
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 20:59

Otilia, Spune-ne mai multe de bebelusii sagetatori, ca ma intereseaza si pe mine avand in vedere ca peste cateva zile voi tine in brate un mic sagetator... Cristina

#9
dori

dori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 21:05

Draga Voichita, fetita mea a fost foarte punctuala, adica termenul era 22 apr., pe 22 apr. a inceput travaliul si pe 23 apr. la 3 noaptea am nascut-o. Baiatul meu in schimb nu s-a grabit si s-a nascut la 5 zile dupa termen, iar eu nu mai aveam rabdare. Nu ti-ar placea sa nasti in ziua de Craciun? Cred ca ar aduce noroc ! Nastere usoara si multa sanatate tie si bebelusului! dori

#10
DanaRosu

DanaRosu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 22 noiembrie 2002 - 21:20

Si matalutza [zz] vrei sa te joci cu destinul cum am facut eu... Ai sa te intelegi bine cu cupilul indiferent de ce zodie va fi. Cel putin pina va creste mare mare.... La ecografii mi se prezicea nasterea intre 10 si 15 octombrie iar la calculul dupa DUM iesea DPN 7 octombrie. La controlul din luna a 8-a mi s-a spus ca nu voi mai prinde sfirsitul lui septembrie cu burta dar m-am trezit pe 7 octombrie tot cu dumneai imensa... Pe 8 am solicitat o ecografie dupa care mi s-a spus ca DPN ar fi tot 15 octombrie dar a scazut lichidul amniotic si in maxim trei zile, daca nu se declanseaza normal, sa ma internez pentru declansarea artificiala a nasterii. Am ales ziua de 10 octombrie pentru ca Ania sa se nasca exact la 9 luni de la conceptie, in 10 ianuarie, de ziua lui taica-su. Si a fost OK. La nastere, dr neonatolog a spus ca sarcina era totusi depasita cu citeva zile, dovezi fiind lichidul in cantitate scazuta si usor colorat si miinile de spalatoreasa ale Aniei. Nastere usoara iti doresc si bebe sanatos! Dana


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -