Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

HELP! -ce poate face o graviduta racita?!


15 raspunsuri la acest subiect

#11
chiri

chiri
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 13:24

[hia]Draga Anamaria, numai ce-am scapat de o pardalnica de raceala cu putina durere in gat si nas infundat din belsug, de ajunsesem sa dorm mai mult in fund[bang]. Mie mi-a dat voie dr.(sunt in 6 luni) sa iau doua "paracetamoale", Strepsils de supt pt. gat si Vibrocyl-gel de pus in nas. In plus am baut ceai de fructe uscate cu multa lamaie si miere. Am tarait-o vreo 4 zile dar acum sunt [cool]. Aveti grija de voi si iti doresc insanatosire grabnica [hop][pk][roker][flo]

#12
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 13:45

Multumesc mult, fetelor! deocamdata parca ma simt mai bine, dimineata am baut o cana mare de ceai cu multa miere si lamaie... gatul nu mai doare, iar nasul curge sporadic. Sper ca sunt pe calea cea buna, va mai povestesc si maine cum am trecut peste noapte! daca dragoste nu e, nimic nu e!

#13
mumulina

mumulina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 16:46

strepsil nu este indicat la gravide, paracetamol poti sa iei, aspirina nu, vitamina c da si unele antibiotice. multe lichide, miere, citrice. asta mi-a zis mie medicul cand am facut o viroza si eram in luna a 5a. multa sanatate! alina,don'soara Alex si bb Teo

#14
DanaRosu

DanaRosu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 21:42

Eu am racit crunt de tot chiar la inceputul sarcinii si, pe fondul unei sinuzite cronice, am dus raceala mai toata sarcina. Doctorul meu de atunci (dr in stiinte, sef de sectie, etc. etc, cel mai tare din parcare), cind exista si ceva amenintare de avort, mi-a spus ca e mai periculoasa febra si infectia pentru bb decit administrarea pe termen scurt a unor medicamente. Mie mi-a prescris 3 zile de Amoxicilina (1 de 500mg la 8 ore) si Eferalgan cu Vitamina C (4/6 pe zi). Dar la mine era vorba si de infectie. In rest pentru raceala am luat Eferalgan. Mi s-a spus ca e un Paracetamol ceva mai fin si mai bine tolerat. Plus alte remedii babesti: ceaiuri, miere cu lamiie, inhalatii cu sare si musetel, instilatii nazale cu sare (am descoperit acum, de fapt mi-a prescris dr pentru Ania cind are nasukul infundat, STERIMAR, un spray frantuzesc cu apa de mare si mi-am luat si mie unul, e super). In loc de Strepsils incearca Minthon cu lamiie si miere. Multa sanatate si sarcina usoara. Dana

#15
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 20 noiembrie 2002 - 00:03

Poti lua Oscilococcinum E natural, nu e nici o problema cu el - mie mi l-a recomandat dr. E cam scump - sunt 3 capsule in pachet. Iei 1 la 12 ore - dupa primele 2 sigur nu mai ai nimic - eu nu am mai luat-o pe a 3-a. Sanatate!

#16
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 21 noiembrie 2002 - 15:47

Cam tarziu m-am trezit si eu sa raspund...sper ca ti-a trecut raceala pana acum...daca nu , continua sa pui comprese cu alcool, presarat peste cateva felii de cartof, crude, totul acoperit cu un fular. Bea mult ceai, de preferinta de macese (are vit.C) sau de catina, indulcit cu miere cu propolis sau catina. Fa inhalatii cu ulei de conifere si bai calde la picioare. Multa sanatate si tie si lui b.b.Alina[il] ariel


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -