Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

HELP! -ce poate face o graviduta racita?!


15 raspunsuri la acest subiect

#1
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 10:18

Pai uite ca am reusit sa iau si eu raceala de la Bogdan... ma doare rau gatul, azi noapte pe la 12 imi pregateam un sodou, m-a ajutat sa dorm totusi peste noapte... mi-am pus si comprese cu alcool la gat, mi-am amintit ca asa-mi facea mama in copilarie... Totusi, daca situatia se va agrava, ma gandeam ca mai sunt si alte gravidute/mamici care au patit asa, cam ce am putea lua fara riscuri pt BB? Eu am fost putin racita si cu Bogdan, dar imi curgea doar nasul, si am folosit 2-3 zile picaturi pt nas, nu s-a intamplat nimic grav. Ma gandeam acum, in afara de vit C, poate as putea lua Strepsils, ca sunt o minune pt cazuri din astea... sau, eventual, daca fac ceva febra, paracetamol?! A luat cineva? daca dragoste nu e, nimic nu e!

#2
Florys

Florys

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 10:28

Anamaria multa sanatate si ai mare grija de tine. Intr-un mesaj anterior te rugam sa stai cit mai departe de Bogdan ca sa nu racesti. Uite ca ai reusit fara voia ta sa te imbolnavesti. Cel mai bun remediu ptr. dureri de git e sa bei ceai nu prea fierbinte (cica nu e bine sa bei lichide f. fierbinti ptr. bebe) in care ai pus doua felii de lamiie si o lingurita de miere. Dar ai grija la ceaiul pe care il alegi. Bea cit mai multe cani de ceai cu lamiie si miere. Ajuta mult ptr. tuse si migdalele pe care le fierbi in apa ceaiului si le maninci dupa aia. Iar daca se agraveaza rau de tot tusea (ceea ce nu-ti doresc) sint si siropuri de tuse fara codeina (fiindca nu e buna codeina ptr. bebe) dar intreaba-ti dr... Inca o data insanatosire rapida Anamaria! Flory "Sanatate ca-i mai buna decit toate!"

#3
alda

alda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 10:30

Buna, am citit in revista "Mami" ca pentru raceala e bine sa iei sirop din muguri de pin, banuiesc ca se gaseste prin farmacii! Multa sanatate! alda

#4
mama_lui_alex

mama_lui_alex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 340 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 10:38

Draga mea, Am trecut si eu prin asta acum 2 saptamani (sarcina era in sapt 34, atunci) Sfatul medicului - ceaiuri cu miere si lamaie, multe sucuri naturale de lamaie cu miere, vitamina C si, daca ai febra poti lua paracetamol (dar nu mai mult de 4/zi). Oricum, vreau sa-ti spun ca, in aceste conditii de "tratament" o simpla si banala raceala (cu rosu in gat, amigdale inflamate, cu nas si urechi infundate)..mi-a trecut abia in 5-6 zile, de ziceam ca nu-mi mai trece (eu nu am luat decat 2 paracetamol cand am zis ca nu se mai poate..trebuia sa fac ceva sa-mi treaca) Multa sanatate si pupici pe burtici, Mama_lui_Alex

#5
alina_antoaneta

alina_antoaneta
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 11:38

OSCILICOCCINUM DE LA ORICE FARMACIE.(este homeopat deci fara conrtaindicatii)Se iau 2 capacele la 3-4 ore.iar pt. nas cred ca se poate olynth. multa sanatate!!!!![pup] alina

#6
alina_antoaneta

alina_antoaneta
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 11:44

am uitat sa-ti spun ca STRETSILS-UL nu este indicat si eu am luat si...dupa ce am inghitit cateva,am citit ca nu sunt bune.[pup][pup][pup][:X] alina

#7
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 11:46

ceai de patlagina care e f. bun pentru tuse daca o sa ai asa ceva, ceaiuri in general cu lamaie si miere, metoda cu spirtul la gat pe mine m-a ajutat foarte mult. Daca faci totusi febra e cazul sa iei un paracetamol doua. Sanatate multa si un [copil]cuminte Marina si Sutuleatza

#8
coryna

coryna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 12:37

Ana-Maria, Eu am fost racita cind eram in luna a-4-a si nu am luat decit Prenatal(pe care-l luam oricum) si multe cani cu ceai de lamiie indulcit cu zahar. Dupa o saptamina de febra si stare generala proasta raceala a cedat. Mi-am pus picaturi in nas Olinth, dar eu sunt dependenta de ele si am luat pe tot parcursul sarcinii, asa ca incearca toate metodelenaturiste pe care le stii tu sau mama si nu folosi paracetamol, aspirina etc sau produsele noi care contin acelasi lucru dar sunt mai scumpe. Vitamina C nu are ce sa-ti faca rau asa ca ia cit poti de mult, nu te ingrijora excesiv, pina la urma o sa treaca. Sanatate multa!

#9
simonab

simonab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 12:48

Si eu cand am fost insarcinata am racit si m-am tratat numai si numai cu ceaiuri si cu lamaie si miere, multe si multe citrice (portocale, grepe nu foarte acre...) si parca am luat si un paracetamol [alcool]care si-a facut efectul imediat caci medicamente nu mai luasem de mult timp. Si stiu ca seara beam ceai si ma bagam in pat cu multe haine pe mine si transpiram si ma schimbam si am scos nenorocirea de raceala din mine [bang]. Sanatate ! Simona

#10
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 19 noiembrie 2002 - 13:18

Si eu am avut vreo 2-3 zile cu o raceala usoara in timpul sarcinii,cred ca aveam vreo 14 saptamini. Cum au zis si fetele:ceaiuri cu miere si lamiie(ceai de tei,de fenicul pt ca nu orice ceai e bun pe timpul sarcinii),comprese cu cartofi cruzi si rasi peste care pui spirt si le legi in jurul gitului,inhalatii cu musetel pt nas si poti sa pui citeva picaturi de inhalant cu uleiuri volatile cu eucalipt sau picaturi cu ser fiziologic sau apa de mare(Rinomer-se cheama pe aici),fara picaturi de tipul Bixtonim(sau care mai sint)si Strepsils pt ca nu sint indicate. Pe mine m-au ajutat mult si bomboanele Ricola cu menta sau eucaliptol. Sanatate multa! Alina


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -