Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copilul bilingv


13 raspunsuri la acest subiect

#1
corin

corin
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 noiembrie 2002 - 20:28

[hopsieu] Buna fetelor! Sunt noua in forum,viitoare mamica (in decembrie)si intrebarea e pentru fetele mai vechi in forum:s-a mai discutat despre acest subiect?Daca da,cand?Daca nu,voi reveni cu amanunte asupra aceea ce ma intereseaza,poate imi ofera cineva vreo idee,poate imi impartaseste cineva din propria experienta sau din experienta altora.M-ar ajuta mult,cred,parerile voastre. Va multumesc anticipat,Corin

#2
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 12 noiembrie 2002 - 22:08

Bine ai venit! Uite aici: http://www.desprecop...asp?message=596 pa.pa. Cristina

#3
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 00:07

Eu la inceput vorbeam in franceza cu [bb] Adélie (pentru ca adooor limba asta [8**] ) Dar pediatrul [medic] m-a certat [blabla] si mi-a zis ca NEAPARAT sa-i vorbesc pe româneste, inca de acum (avea 2 luni pe-atunci, acum are 4 luni). De ce? Pentru ca oricum asta este limba pe care o vorbesc eu mai bine si pentru ca asa o sa invete si ea limba româna, ca sa se poata intelege cu rudele ei (mai ales cu bunicii...) Oricum, franceza o s-o invete vrind-nevrind, insa eu va trebui sa fac eforturi s-o invat româneste (zic eforturi pentru ca o sa fiu singura care sa-i vorbeasca pe româneste pe aici!) [pup] @+... O&A [bibe]

#4
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 00:50

Bine ai venit, mamice de decembrie![flo] Si eu tot in dec. imi astept galusca - sper sa nu ajunga mai devreme - termenul e pe 5! Cum te simti, mai poti? [:D] Numai bine!

#5
Florys

Florys

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 10:14

BINE AI VENIT IN FAMILIA [dc] Am sa-ti povestesc din proprie experienta cum s-a intimplat cu baiatul meu. Eu ii vorbeam inca de mic in Ro. iar sotul in Franceza. Apoi jucindu-se cu copiii de virsta lui a invatat f. repede si Araba. Iar acuma la nici cinci ani vorbeste destul de bine si limba Engleza. Vorbeste f. bine in Ro., Franceza si Araba iar Engleza la ora actuala o stapineste destul de bine. Poate sa tina o conversatie destul de lunga. Am citit in mai multe carti despre cum invata copiii o limba straina. Este acumulata, si NU INVATATA cum aproape toti inclinam sa credem. Inca de mic, fiind expus unui mediu multilingv, baiatul meu a stiut sa faca fata tuturor limbilor auzite. El stie ca eu vorbesc Ro, si deci imi vorbeste in Ro, cu tatal lui in Franceza si putina Araba, (fiindca nu-i prea place), iar cu femeia care are grija de sora lui cea mica doar in Engleza, fiindca aceasta din urma nu stie decit Engleza. Sa nu te sperii ca de mici stiu sa diferentieze intre o limba si alta si nicidecum nu le amesteca intre ele. Fiind f. mici, copiii invata f. repede o limba straina fiindca ei nu se gindesc daca gresesc, cum se traduce asta in alta limba, probleme de gramatica, etc.... Din cauza asta, adultilor le ia mult mai mult timp sa invete o limba straina decit copiilor. Pune un copil nevorbitor de acea limba in mijlocul celorlalti copii si ai sa vezi cit de repede va invata (de nevoie de comunicare cu ei) limba. N.B. Daca mai ai si alte intrebari te astept. In alta ordine de idei, iti doresc in continuare o sarcina usoara si un bebe sanatos/a. Florentina "Sanatate ca-i mai buna decit toate!"

#6
corin

corin
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 10:51

Multumesc mult,mamicilor,si pentru urari si pentru solidaritate. Raspunsurile au venit exact la intrebarea pe care n-am pus-o,dar care ma nelinistea,adica ce se intampla cu copilul ai carui parinti vorbesc limbi diferite. M-am linistit putin vazand ca situatia mea nu e atat de complicata ca a altor fete,caci noi vorbim in casa limba sotului(limba tarii).Doar ca numai eu vorbesc romaneste aici si cunosc situatii(prietene care locuiesc aici)in care copilul,desi intelege limba mamei,pur si simplu refuza sa o vorbeasca.Si atunci ce faci? V-am pupat

#7
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 10:55

quote:
Originally posted by Florys
Am sa-ti povestesc din proprie experienta cum s-a intimplat cu baiatul meu. Eu ii vorbeam inca de mic in Ro. iar sotul in Franceza. Apoi jucindu-se cu copiii de virsta lui a invatat f. repede si Araba. Iar acuma la nici cinci ani vorbeste destul de bine si limba Engleza.
Vorbeste f. bine in Ro., Franceza si Araba iar Engleza la ora actuala o stapineste destul de bine. Poate sa tina o conversatie destul de lunga. Am citit in mai multe carti despre cum invata copiii o limba straina. Este acumulata, si
NU INVATATA [size=4]cum aproape toti inclinam sa credem. Inca de mic, fiind expus unui mediu multilingv, baiatul meu a stiut sa faca fata tuturor limbilor auzite. El stie ca eu vorbesc Ro, si deci imi vorbeste in Ro, cu tatal lui in Franceza si putina Araba, (fiindca nu-i prea place), iar cu femeia care are grija de sora lui cea mica doar in Engleza, fiindca aceasta din urma nu stie decit Engleza. Sa nu te sperii ca de mici stiu sa diferentieze intre o limba si alta si nicidecum nu le amesteca intre ele. Fiind f. mici, copiii invata f. repede o limba straina fiindca ei nu se gindesc daca gresesc, cum se traduce asta in alta limba, probleme de gramatica, etc.... Din cauza asta, adultilor le ia mult mai mult timp sa invete o limba straina decit copiilor. Pune un copil nevorbitor de acea limba in mijlocul celorlalti copii si ai sa vezi cit de repede va invata (de nevoie de comunicare cu ei) limba.

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!"



Multumim, Florys, pentru lamuriri !
Chiar am vorbit zilele trecute cu soacra care ne-a reprosat ca inebunim copilul cu atatea limbi si ca din cauza asta o sa fie intarziata la scoala !![:0]
Laura (aproape 3 ani) vorbeste in principal romana ( si sotul meu e roman), dar a prins binisor si japoneza si chiar ceva engleza; in plus e posibil ca la anul sa ne mutam prin Europa, deci va trebui sa invete alta limba; ei, si in contextul asta soacra-mea a zis ca o innebunim si ca nu ne gandim deloc la ea[:0]...
Multumesc inca o data, mai m-ai linistit !
Pupici[pup][pup],

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#8
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 15:49

iris are 3 ani si trei luni, de trei luni merge la gradi , noi sintem toti romini, ea vorbeste romina ca la trei ani; in trei luni a invatat destul de la gradi desi e evident ca e abia la inceput; ce ma uimeste e ca le vorbeste, le turuie adica, la toti in romina intercalat cu ce stie ea din germana, parca nu ii pasa ca nimeni n-o intelege; despre copiii mai mici ca ea, sub doi ani mi-a zis ca nici ei nu stiu germana...uneori mi se rupe sufletul pentru ea, dar de mine ca sa mai zic..iar acasa le brodeste pe romino-germana: "mami ma duc sa fac pipi machen; acum iris merge la nani ca sint ist mude; bebi doarme ca ist mude cu augen zu"; destul de corect, totusi; nu stiu cit ar trebui sa ma implic eu, care sint abia la al doilea semestru de germana sa o invat pe ea cuvinte noi, totusi la gradi vocabularul e limitat; invata cu multa bunavointa; mai nou la tot ce invata zice ;" a, asta n-am stiut eu..." tare-s plouata pe tema asta... iris

#9
Lidia

Lidia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 16:18

Un punct pe care vreau sa-l subliniez (in cazul familiilor cu parinti de nationalitati diferite): fiecare parinte trebuie sa-i vorbeasca copilului intr-o singura limba! Adica mama ii vorbeste numai in romana si tata numai in.... swahili. Altfel copilul va fi "ametit" si nu va face diferenta dintre ele. Si asa cum a spus si Florys, la bebelusi si copii mici nu se pune problema de invatat ci de acumulat. Baietelul meu este nascut si crescut pana la 3,5 ani in Ro. Am venit aici si sa-l vezi cum ii turuie acuma gura in engleza! Ba mai imita si fel si fel de accente. Si cum romana si engleza sunt acumulate, acum INVATA franceza (merge la scoala la french immersion). Elena, spune-i soacrei tale ca un copil care stie din maica pruncie mai mult de o limba straina au o evolutie mult mai buna in scoala si in general decat cei care stiu decat o singura limba. Creierasul lor este obisnuit sa faca mai multe conexiuni si la o viteza mult mai mare decat ceilalti. deci la scoala nu o sa fie intarziata, din contra. Lidia Este imposibil sa-i multumesti pe toti!

#10
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 16:19

quote:
Originally posted by iris
"mami ma duc sa fac pipi machen; acum iris merge la nani ca sint ist mude; bebi doarme ca ist mude cu augen zu" iris
[:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))]
E grozava fetita [cool] !!! [pup]-o din partea mea si a [bb] Adélie [:D]
@+... O&A [bibe]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -