Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copilul bilingv


13 raspunsuri la acest subiect

#11
heron

heron
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 16:25

In cazul meu, eu sint singura legatura a baietelului meu cu limba romana (sotul este englez si traim in Anglia). De aceea, am stabilit reguli stricte de la inceput. Eu vorbesc doar romaneste cu el chiar si cind sint englezi de fata daca subiectul il priveste doar pe el. La fel si el a inteles sa raspunda doar in romaneste cind vorbeste cu mine despre ceva ce ne priveste doar pe noi doi. In paralel, fiindca merge la scoala si bineinteles ca invata sa scrie, sa citeasca si sa socoteasca in engleza, eu ma ocup de el si il invat in romaneste. Seara, inainte de culcare, ii citesc basme romanesti, Ispirescu si chiar carti mai contemporane in romaneste cumparate din Romania cind mergem in vizita. Il incurajez sa citeasca si el in romaneste din acele carti si merge. A prins pina si accentul meu ardelenesc desi s-a nascut atit de departe de acele meleaguri. Dar sa stii ca devine cu adevarat bilingv doar daca esti consecventa si pastrezi reguli clare. Eu am o prietena aici in UK, care a vorbit din cind in cind in engleza cu copilul si ea fiind singura legatura a copilului ei cu limba romana, si baiatul ei, azi nu vorbeste romaneste deloc desi ea zice ca intelege. Deci succes! Liliana

#12
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 17:03

Dragelor, pediatra noastra mi-a spus ca doar cind sint numai eu cu fetita sa vorbesc romaneste cu ea,cind sintem toti trei trebuie sa vorbim in germana altfel copilul va mixa groaznic cele 2 limbi si in final,nu va stii carei limbi ii apartin cuvintele(zicea chiar cum ca e posibil sa ajungem sa avem probleme la scoala)...mi-a dat mai multe exemple:"mama,besteluiesc niste klaidäre la Neckerman[cool]" In fine,sotul meu e german dar vorbeste oarecum si romaneste(ex"de ce ma superi la mine?[disco]")si cu mare greu am reusit sa-l dezvat de a mai vorbi si el "romaneste"cu copilul. Sigur,si eu mi-as dori sa stie la fel de bine cele 2 limbi:germana si romana. Spor la vorba! Alina

#13
narcisa

narcisa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 17:33

Eu vorbesc cu Patrick romaneste ca si nasii lui; sotul meu stie ff. putin romaneste asadar germana. Dar ca el mai tirziu le va amesteca nu cred; important e sa vorbesti limba corecta si nu amestecata; nasica lui cea mica merge in clasa intii si vorbeste trei limbi ff. corect (romana cu amandoi parintii, ungureste cu tati, si in rest germana si e ff. mindra cind putem pe strada sa vorbim cite ceva fara sa fim intelese de altii. narcisa + Patrick[pup]

#14
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 14 noiembrie 2002 - 22:19

Corina, Bun venit in mijlocul nostru. Toate fetele(si nu numai!) de pe acest site sint prietenele mele si ma bucur ca am una in plus,in special pentru faptul ca locuim amidoua in aceeasi tara... Eram singura din Grecia pe aici... Cit despre limba vorbita,am si eu multe intrebari...Raspunsuri sper sa gasim pe parcurs... Te pup si mai vorbim... Love you all... THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -