Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Acidul folic


22 raspunsuri la acest subiect

#1
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 31 octombrie 2002 - 15:25

Am 8-9 saptamani si mie nu mi-a recomandat medicul acidul folic...nu stiu poate ca la mine aici..nu obisnuiesc...Voua cum v-a recomnadat medicul???In ce cantitati?cate pe zi?? trebuiesc facute analize inainte de a-l lua??? nu stiu mai nimik de asta....dar nu as vrea sa nu fac ceva care i-ar face bine lui bb[flo] KORINA

#2
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 31 octombrie 2002 - 15:36

Nici eu nu am luat acid folic in timpul sarcinii. [medic]Medicul de familie mi-a spus sa iau,dar ginecologul a spus ca nu este necesar,dar sa maninc fructe cu continut ridicat de acid folic,in special portocale si grepfruit.Daca ai un ginecolog cel mai bine este sa te sfatui cu el in privinta medicamentelor(vitaminelor)care trebuie luate in timpul sarcinii.Multa sanatate si sarcina usoara!! Cristina

#3
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 31 octombrie 2002 - 15:39

Mie mi-a recomandat acid folic indata ce s-a confirmat sarcina, adica in saptamana a sasea,si am luat pana in luna a saptea o tableta de acid folic pe zi.Nu mi-a facut nici o analiza pentru asta.

#4
carla

carla
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 31 octombrie 2002 - 15:49

Nici eu nu am luat la prima sarcina acid folic. La a doua sarcina am inceput sa iau din luna a 4-a. Totul a decurs normal si fara acid folic. Multa sanatate!!!

#5
Adela P

Adela P

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 31 octombrie 2002 - 18:53

Poate ca nu peste tot in lume doctorii recomnada aceleasi cantitati dar aici in Canada se recomnada sigur 0.4 mg de Acid Folic pe zi pt cineva fara risc, adica daca nu ai cazuri in familie sau nu ai sarcini precedente cu probleme. Dar pe langa astea 0.4 mg, ei recomanda si o dieta bogata in alimente care contin acid folic in plus(legume verzi, portocale, ficat, etc). La sarcinile cu risc crescut se recomnada 1mg pe zi. Eu am inceput sa iau din momnetul in care mi-a fost confirmata sarcina, adica (,) cam o luna. Adela

#6
Ana

Ana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 31 octombrie 2002 - 19:46

Korina, ai grija daca iei suplimente de vitamine prenatal sau altceva, s-ar putea ca ele sa contina deja cantitatea necesara de acid folic, deci sa nu iei extra. Vitamina A nu e recomandata femeilor insarcinate, asa ca daca iei vitamine sau doar acid folic, sa ceri la farmacie special pentru gravide.

#7
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 01 noiembrie 2002 - 10:27

Ca tot a venit vorba de ficat .... Eu am citit in cartea pe care mi-a dat-o medicul de familie(speciala pt.gravide)ca in timpul sarcinii(cel putin in primele luni)nu ai voie sa maninci ficat pentru ca este bogat in vitamina A care este f.toxica pt.sarcina.Asa incit-de spaima[:0][:(]-nu am mai mincat ficat pina am nascut.....!!Pa!PA!Multa sanatate!Cristina

#8
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 01 noiembrie 2002 - 21:36

Eu am luat prenatale din prima luna de sarcina care contineau Acid Folic. Am luat 800 microg pe zi. Adela&Julia

#9
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 01 noiembrie 2002 - 21:54

Acum am citit si cu Vit A. [ups] Prenatalele luate de mine au vitA 1,2mg. Ai inteles ca luam 1 patila pe zi.... Mai adaug ca mie mi-a recomandat MEDICUL sa iau. Adela&Julia

#10
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 01 noiembrie 2002 - 22:25

http://www.desprecop...info.asp?id=296
Eu am luat acid folic (continut de "prenatale") din luna a2-a pina am terminat de alaptat...Nu strica!

Smile! It's free therapy...Imagine postata
Irina & Veve cea cumintzica foc!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -