Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Acidul folic


22 raspunsuri la acest subiect

#11
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 01 noiembrie 2002 - 22:36

eu nu mi-am batut capul [hagi]nici cu prenatale, nici cu acid folic, [zz]dar am cautat sa mananc echilibrat[greutati] din fiecare grupa de alimente si... totul a fost ok. am avut o singura tentativa si aia esuata de a lua vitamine prenatale, care mi-a dat arsuri la stomac. si cum eu si pilulele [xx(]suntem doua lucruri paralele, iata ca se ivi si pretextu' de a scapa de ele [disco]

#12
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 01 noiembrie 2002 - 22:41

...si nici suplimente de calciu, da am [alcool] litri de lapte si am mancat [papica][papica][papica] de branza Havarti, asa ca si dantura si manichiura imi sunt Ok. asta apropo de ce se zice: cica daca ai un inceput de cariuta la inceputul sarcinii, pana la sfarsit ti se duce de tot dintele.

#13
clara

clara
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 15:25

MIE MI-A RECOMANDAT GINECOLOGUL ACID FOLIC SI AM LUAT. AU DREPTATE FETELE. POATE TI-A RECOMANDAT MEDICUL ALTCEVA CARE CONTINE SI ACID FOLIC.

#14
lore

lore
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 16:44

Doctorita mi-a recomandat abia acum in luna a saptea "maltofer"(fier+acid folic)pentru ca am avut buna analiza hemoglobinei la inceputul sarcinii.Daca nu-l tolerez,mi-a mai spus sa renunt la el.Oricum,eu ma simt bine si fara vitamine,mai ales ca mananc multe fructe di lactate.

#15
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 17:31

Eu nu sunt insarcinata,dar I-am spus ginecologului ca am de gand sa fac un [bb].Mi-a zis sa iau acid folic,o pastila pe zi.Acum intrebarea e : din cate site-uri pe Internet am citit,cam toate ziceau ca doza e 0.4mg/zi.La farmacie am luat pastile cu 5 mg.Farmacista mi-a zis ca e singura concentratie care se gaseste la noi.Asa ca iau o pastila pe zi,dar nu sunt lamurita.Inseamna ca doza pe care o iau eu e cam de 12 ori mai mare decat ar trebui?

#16
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 20:04

Aici se recomanda sa incepi acidul folic inainte de-a fii insarcinata. Am inceput sa iau cu 2 ani inainte de-a ramane insarcinata cu junioru'. Acu iarasi sunt pe doza zilnica de folic, pentru [bb] number 2. Oricum mai are si alte beneficii nu numai pentru sarcina.

#17
Onetzica

Onetzica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 28 noiembrie 2002 - 09:47

Eu nu sunt inca gravi dar dr. meu mi-a recomandat deja acid folic. Am inteles ca este bine sa-l iei atat inainte cat si in timpul sarcinii.

#18
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 28 noiembrie 2002 - 09:49

Chiar ieri am cumparat reteta primita de la Dr ginecolog, printre altele contine si un compus combinat, de fier si acid folic, o sa verific exact numele lui si concentratiile... Ce mi s-a parut mie ciudat este ca in prospect scrie ca trebuie luat din saptamana a 24-a de sarcina (deci luna a 6-a?! - iar eu abia am 9 sapatamani...- si apoi inca 6 luni dupa nastere!?!) In fine, eu am zis ca o sa fac ce-a zis Dr, dar daca nu-mi priesc, o sa ma limitez sa le iau doar 1 luna... La prima sarcina am luat Fe (glubifer, parca) si imi dadea niste arsuri groaznice, asa ca am renuntat la el... fara nici o problema! N-am luat atunci nici acid folic, si tot asa, totul a fost OK! daca dragoste nu e, nimic nu e!

#19
alina-mihaela

alina-mihaela
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 29 noiembrie 2002 - 01:59

Acidul folic ajuta la dezvoltarea normala mai ales a sistemului nervos pentru ca intervine in diviziunea celulara... Si cum primele luni de sarcina sunt fff importante pentru ca in aceste luni se schiteaza toate organele fatului medicul prescrie acid folic pentru primele trei luni. Eu sunt in saptamana 21 de sarcina si am fost prima data la doctor in saptamana 8. Mie doctorul mi-a dat acid folic dar mi-a spus sa iau pana se termina luna a treia adica inca 4 saptamani... dar daca nu ai luat acid folic nu este nici o problema pentru ca se gaseste in fffffffff multe alimente. toate cele bune~ aaaaaaaaaa...mie mi-a recomandat sa iau o pastiluta la 3 zile!!! [grup]

#20
Cretoiu A.

Cretoiu A.
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 29 noiembrie 2002 - 02:45

Fetele au dreptate, e bine sa iei. Mie dr. de fam. a uitat sa-mi prescrie, si cind am aflat aveam deja 13sapt. dar dr. ginecolog mi-a recomandat sa iau Prenatal(cele olandeze care sunt si mai ieftine si mie mi-au "cazut mai bine la stomac" decit cele SUA, bine u am avut greturi pina la 6 luni, si dupa aceea arsuri-am avut o sarcina cu probleme)care contin acid folic. Am citit si eu in mai multe locuri ca in sarcina e bine sa se evite excesul de vit. A- ficatul contine o cantit. apreciabila-(oricum mie nu-mi place -hi,hi!!).In rest multe fructe, legume si mai ales lactate(din pacate eu nu prea le-am tolerat, si contrar unei pareri de mai sus cu cariile- la mine se vede, am probleme cu dintii, parul si unghiile-desi am luat si iau Ca).Eu zic ca dintii trebuie tratati chiar si in sarcina-cu conditia sa stie stomatologul de sarcina- eu mi-am pus doua plombe una la 14 sapt, una la 6 luni caci nu am avut incotro; iar acum in 6 luni cit are bebe inca 4, -asa ca papati laptic daca va cade bine. Sanatate multa tuturor. Anto si Sebi ACretoiu


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -