Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

eritem fesier


16 raspunsuri la acest subiect

#1
roxica

roxica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 14:27

fetita mea are 1 anisor si aproape 3 luni si se irita foarte des si foarte rau la fundulet..desi o schimb imediat cum face cacut tot timpul,mai ales seara este iritata si plinge cind o spal si cind o scschimb...am incercat tot felul de unguente...neopreol,nidoflor,bepanten...unele preparate la farmacie...ceai de galbenele....nu mai stiu nici eu...ii dau...ii trece si a doua zi iara ii apare...am lasat-o si fara pampersi...nu mai stiu ce sa-i fac ca mi-e tare mila de ea.... voi ce m-ati sfatui? va multumesc

#2
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 14:33

In nici un caz nu o lasa fara pampers. Se va irita si mai rau. Probabil ca are urina acida. Incearca cu unguent de galbenele. Eu il folosesc si acum ( Andrei are 4 ani) si l-am folosit de cand era mic si nu am avut probleme. Multa sanatate puiutei tale.

#3
Raluca

Raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 14:35

Noi folosim zilnic, suntem inca mici, crema Lanozinc. In caz de iritatie crema Dermocare sau crema ptr. arsuri de la Bubcken(au o intreaga gama de cosmeticale pentru bebeli)- cred ca nu se scrie asa...dar ideea e ca e f. buna si cred ca daca ai folosi-o frecvent ar avea efect.sanatate! Raluca

#4
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 14:39

Eu il dau pe Mihnea cind este f.iritat cu CUTADEN si in rest cu unguent cu galbenele.Dar daca aceste iritatii persista,ar trebui gasita cauza(de ce urina sau scaunul sint acide),deci mergi la un medic si cere-i sfatul.Pa!PA!Multa sanatate!Cristina

#5
iuliacm

iuliacm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 15:17

Cred ca se irita pentru are scaune prea acide. Atentie la alimentatie! Poate mananca prea multa carnita. Are cumva si in gurita o ciupercuta? Cred ca ar trebui sa consulti si un medic.

#6
monica

monica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 15:46

Aoleu, mai exista în comertu' nostru CUTANDEN?????Acu' un secol shi jumatate îmi dadeam shi io pe fatza pentru cpshuri...Putzea nasol rau...... Io pentru eritem îti recomand din toata inima unguentul BEPANTHENE. Face minuni! Dar trebuie, asha cum au spus shi fetele, sa cauti neaparat cauza acestei probleme.

#7
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 16:03

Da,mai este CUTADEN si costa mai nimic 20000 sau 25000 lei.Am luat eu de la farmacie(Bephanten e scuuuump,dar in schimb e bun pt.sani)si la bb al meu ii merge f.bine cu el.Cristina

#8
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 16:30

Eu o tratam pe Mariuta in primele luni de viata astfel: 1.- o tamponam la fundulet cu MercuroCrom (se gaseste in farmacii), o lasam 10 minute asa 2.- apoi o ungeam cu un unguent numit Panderm, e foarte bun. Cind a avut scaune acide, i-am dat cu pudra de talc. Iar acum folosesc cu succes crema pentru copiii din gama Florena. Si ai grija ce maninca. Sanatate vinv

#9
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 16:51

Ai gasit MercuroCrom in farmacii in Romania?? Din acela care e bun pentru orice fel de rana? Eu am cautat de am innebunit asta vara, si nu am gasit, mi-au spus ca nu se importa asa ceva in Ro.

#10
oanaD

oanaD
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 20:07

quote:
Originally posted by diana904
Ai gasit MercuroCrom in farmacii in Romania?? Din acela care e bun pentru orice fel de rana? Eu am cautat de am innebunit asta vara, si nu am gasit, mi-au spus ca nu se importa asa ceva in Ro.
Cum n-ai gasit ca e in toate farmaciile ?


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -