Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Da' barbatii vostri ce mai mananca???


74 raspunsuri la acest subiect

#31
Guest834_39

Guest834_39
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 19:21

quote:
Originally posted by arabella
Fetelor eu am noroc ,sotiorul nu este mofturos la mancare;el papa tot[:D].Beleau sunt eu ca-s tare mofturoasa,iar daca-am gatit ceva a doua zi vreau ceva nou.Cu toate ca meniurile la mine in casa sunt fff diversificate,mancaruri romanesti si exotice(ffffffffff picante).Nu mi-ar strica niste retete noi daca aveti. multumesc si va pup


#32
Guest994_89

Guest994_89
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 19:30

Hop si eu cu retete! Nu sunt eu prea gospodina [:(] fac in general mancaruri usurele.... Dar am cateva care-i plac sotului: Mancare greceasca 15 g Unt, 2 catei mari de usturoi, o ceapa medie, 2 cartofi medii, 500 g fasole verde proaspata (nu congelata!), o conserva de 400g de rosii cu ceapa, putin oregano, putin zahar brun, piper negru proaspat macinat si sare, o conserva (100g) de pasta de rosii, aproximativ 300 g branza feta (asta-i un fel de telemea!!) maruntita. [/i] Cureti usturoiul si ceapa apoi le tai marunt. Le prajesti in unt pana cand s-au inmuiat. Cartofii curatati si taiati cubulete si-i pun peste ceapa cu usturoi. Pui apa si fierbi pana sunt gata cartofii. Apoi adaugi fasolea verde, rosiile din conserva, zaharul si condimentele. Pui pasta de rosii si completezi cu apa pana se umple cratita. Lasi sa fiarba la foc mic pana este gata fasolea. Apoi dai deoparte si cand mananci, pui branza feta framantata. Merge ca si garnitura. Chilli con Carne Carnea de vita taiata bucatele mici (200g) o prajesti apoi pui boia, usturoi(2 catei mici). Pe urma pui pe rand: 2 rosii taiate cubulete, apoi chilli (un vf de cutit) apoi fasole rosii (o conserva), 2 ardei grasi taiati, porumbul dintr-o conserva si zeama de carne. Sare dupa gust si gata! Servesti cu orezul fiert separat fara nimic prin el.

#33
Reliana

Reliana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 19:31

Apropo de mâncaruri exotice, ce ziceti de un Hawaii Toast? E simplu si usor de facut. Aveti nevoie de felii de pâine pt prajit(patrate), putin unt sau margarina(dupa preferinte), sunca presata sau de care va place, un compot de ananas felii si brânza topita felii(tot patrata). Se prajeste pâinea, se unge cu unt/margarina, se pune sunca, deasupra se pune felia de ananas si se acopera cu brânza. Astfel facut Toast-urile se pun la cuptor(preâncalzit) pt 5-10 minute. Reliana

#34
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 01:26

vai fetelor,mi se face foame la ora asta... Daca tot e despre mincaruri,stie cineva cum se gateste rosenkohl?Astea sint niste varzuci micute,cica provin din Olanda. Eu m-am pricopsit cu 2 pungi de rosenkohl,si nu prea stiu cum sa le gatesc,desi o data am mincat asa ceva intr-un restaurant nemtesc si mi-au placut.Am cautat in cartea de bucate nemteasca si nu am gasit mare lucru. Sa va mai povestesc ceva.Camelia face un Tiramisu de nota 20,asa ca o rog muuult sa vina cu reteta la apel. Va pup pe toate , Alina

#35
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 11:40

Sarmaleeeeeeeeee în foi de vitzä smântânite....ardei umpluti, ciorbä de perisoare, borsuri (cä noi cäräm tarâtze de pe un continent pe altu' ca sä ne acrim), musacale, tochituri,supä de täitzei fäcutzi în casä,de galusti...si cam tot ce înseamnä mîncare românescä. Präjituri eu: clätite si înghetzatä, Ionu cozonaci. breeee si ce cozonaci avem de särbätoooooori....am sä scanez pozele sä vä umplu de pohte:-) päpä

#36
Sorina

Sorina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 12:27

Papa, Sa nu-draznesti sa pui poze fara sa adaugi reteta de cozonaci.[;)][:D] Eu stiu sa fac insa mi s-a cam acrit de reteta asta (deh, reteta soacra-mii) si vreau ceva spectaculos care sa merite tot efortul depus. Multam fain! Copii sanatosi si parinti voiosi

#37
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 12:33

Sorina, promit ca-l pun pe ionu sa va scrie reteta:)))) Am uitat sa va spun ca facem si mici yammy yam*** päpä

#38
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 12:35

alina, rosenkohl, le cureti de primele foite si le tai putin cotorul dupa care crestezi cu un cutit o cruce de unde ai taiat cotorul. le fierbi in apa cu sare , dupa ce sa fiert le pui la scurs intr-o strecuratoare. intr-o cratita de teflon calesti in fff putin unt ceva costita( din cea taiata bucatele mici) si rosenkohl. se servesc la garnitura la fripturi, evident si cu cartofi, asta este reteta pur nemteasca. daca mai vrei retete, vezi ca de obicei in supermarket(ex.real daca aveti in zona) sunt niste automate pe langa raioanele de legume, tastezi leguma respectiva si iti insira o gramada de retete[:)] ari&celine

#39
Laura V.

Laura V.
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 12:48

Buna fetelor. Este un subiect la care nu pot sa nu raspund. Imi place sa gatesc si sa si mananc.[:p] Sotul meu cand a venit de la mama soacra nu manca decat cartofi prajiti cu carne si salata. Eu i-am spus:[:(!] Scumpete mica, la mine se manaca orice si oricat. Daca faci mofturi, mananca mata in oras. PUNCT! Rezultat: dupa doi ani ii place si "paine cu painica" ca sa zic asa (si asta se cam vede la burtica lui). Va dau si eu o reteta luata tot din carte lui Nea Radu Anton. Adio vara! Dovlecei, cartofi, vinete, rosii, ardei, foi de vita(in functie de cat de mare este cratita). Eu le fac intr-un ceaun mare. Totul se scobeste si se umple cu carne tocata (mixta),o felie de paine inmuiata in lapte, un ou + multa ceapa. Miezul de la legume impreuna cu apa, condimente, bulion si un pic de ulei vor forma sosul care trebuie sa acopere legumele umplute. Se lasa sa fiarba pe aragaz si apoi spre sfarsit se baga la cuptor pt. rumenire. Pofta Buna [^] si daca mai vreti mai stiu. Laura V.

#40
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 15:00

CHIFTELUTE DE DOVLECEI Ingrediente: 1 1/2 kg dovlecei 2-3 oua 1 ceasca de pesmet 125gr brinza rasa(cascaval) 2 cepe tocate marunt 2 linguri unt sau margarina sare si piper,patrunjel faina si ulei pentru prajala Spala-ti dovleceii si fierbeti in apa sarata.I-i stoarcet-ti apoi de apa si i-i pasati.Adaugati ouale,pesmetul,brinza rasa,ceapa,pe care inainte a-ti calit-o cu untul,piper si patrunjel tocat.Face-ti chiftelute,dati-le prin faina si le prajiti in ulei incins. Pofta buna!!! Love you all... THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -