Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

bagaj pentru maternitate si nu numai


18 raspunsuri la acest subiect

#11
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 14:41

Eu am folosit absorbate impreuna cu vata, adica absorbatul pe chilot si apoi vata, asa nu am patat nici o haina. Pampers-ul sa nu-ti lipseasca si nici sapunul pentru copiii, ulei de masline pentru uns bb-ul la fundulet. Eu una o spalam pe Maria si ii schimbam pampersul singura peste zi (la Maternitatea Bucur ii schimba doar seara si dimineata!!!!![:(]). Nu uita sa iti si o pompita de tras lapte, poate un biberon cu ceai pentru bb-u. Nastere usoara, iar despre bani, daca e vorba de dr. Poiana eu zic ca merita 100$ daca vrei sa stai in rezerva. Apropo, unde il pot gasi pe dr. Poiana, in afara spit. Polizu? vinv

#12
corinag

corinag

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 15:46

Cabinetul particular unde il gasesti pe Dr Poiana este situat in zona Mosilor si are tel 2102706. Ce referinta ai despre dumnealui? Succes.

#13
Pirinel

Pirinel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 16:05

Draga Bobita, Pe dr. Poiana il gasesti la American Medical Center, str. Dragos Voda, nr. 70,sector 2. Are program marti intre 17-19 si joi intre 14-16. Telefoanele sint : 210.27.06, 210.05.64, 210.50.64, 210.00.96. Se pot face programari telefonic, cu cel putin o saptamina inainte. O consultatie costa 410.000. Referinte despre el : foarte bune. Eu cu el am nascut si prima data si am fost foarte multumita, si atunci am beneficiat de rezerva, iar conditiile au fost cit de cit civilizate. As adauga eu : cred ca are niste standarde ceva mai ridicate. Eu ma gindisem la cel putin 150 $, si tot ma gindeam sa nu-l jignesc (la valoarea lui...).

#14
Pirinel

Pirinel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 16:08

Apropo, pompita pentru muls unde pot sa gasesc ?

#15
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 16:15

Eu am nascut acum 1 an prin cezariana si am dat 100$,plus 500000 la anestezist,plus 1500000,impartit la toate asistentele si infirmierele in cele 5 zile de spitalizare.Mi-au cerut :saprosan pentru buricutul bebelusului,unguent cu galbenele(F.F.F.BUN)pentru fundulet,hainute,pampers,iar pentru mine am avut nevoie ,in plus,din cauza operatiei de supozitoare cu glicerina,pentru prima zi si de algocalmin care pe vremea aceea nu se gasea in spital. Unguentul cu galbenele de la Elmiplant plus Cutadenul sint extraordinare pentru fundulet,daca se irita cumva si costa mai nimic.Sa ai in casa musetel pentru ceai,multe tampoane pentru perioada care va urma(cam 40 de zile),ceai pentru colici,alcool preparat la farmacie pentru buricut,pansament steril tot pentru buricut si vata un pic mai buna pentru funduletul si [:I]lui bebe.Daca ai aparat de fotografiat spune-i sotului tau sa vina sa-l fotografieze imediat dupa nastere.Sint cele mai frumoase si emotionante poze.MULTA SANATATE SI NASTERE USOARA ! CRISTINA

#16
mirela m

mirela m
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 16:28

[font=Comic Sans MS]Pai de mare ajutor mi-au fost mie niste comprese sterile (din pansament de tifon) in care inveleam vata... Explicatia "stiintifica" pe care am primit-o eu cand am intrebat de ce sa nu folosesc tampoane, a fost ca gelul pe care acestail contin modifica culoarea si mirosul secretiilor, iar pt asistente e important sa poata vedea aspectul lor real, in caz ca apare ceva in neregula. Eu am ascultat, si nu mi-a fost atat de greu, mai ales ca doar tampoanele nu cred ca faceu fata volumului...
Nastere usoara si bebe sanatos!!!![:D]


mirela

#17
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 15:42

eu am lasat o pompa de muls electrica la diana chelbea , care a anscut in iunie' din pacate nu am nr ei de tel si nici adresa mail; intreaba pe monica pe forum si caut-o pe diana, probabil ca nu o mai foloseste; dupa aceea am sa va rog s-o trimiteti la brasov
quote:
Originally posted by Pirinel
Apropo, pompita pentru muls unde pot sa gasesc ?
iris

#18
andy

andy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 23:51

Mie mi-a fost de mare ajutor un pulverizator in care puneam apa si clateam perineul ori de cate ori mergeam la toaleta, deoarece nu gaseam intotdeauna un dus liber. Asistentele ne faceau toaleta doar de doua ori pe zi iar pulverizatorul mi-a fost de mare ajutor. Nastere usoara!

#19
Laura M

Laura M
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 11:38

Eu am nascut acum trei luni si mi s-a facut epiziotomie, acum se cam face orium, preventiv. In cazul asta trebuie sa-ti iei o tona de comprese sterile, supozitoare cu diclofenac ca sa-ti treaca durerea ca te tine ceva, vata cam 2 pachete mari. oricum nu-ti face prea multe griji, acum cu mobilele astea te ajuta foarte mult sotul si-ti aduce tot ce-ti pofteste inimioara. Sa-ti cumperi mancare care sa nu te constipe ca nu ai voie sa te scremi. E bine totusi sa nu te cari cu prea multe ca stai doar 2 zile. Mie mi-au dat camasa de acolo si a fost foarte practica, pe a mea nici n-am mai folosit-o si am observat ca si celelalte mamaici au facut a fel. Iti doresc nastere usoara si un bebe sanatos si fara colici.
quote:
Initial creeata de Pirinel
[8)] Spre rusinea mea, desi am mai nascut acum 6 ani, nu prea mai stiu ce trebuie sa contina bagajul pentru maternitate. M-am gindit la pijama, sosete, 2 pachete de vata, un colac (mi-a folosit si la prima nastere), prosop, periuta si pasta de dinti .Poate cineva sa-mi mai dea vreo sugestie ? Acum o alta intrebare indecenta ! [:I] Cam cit se da doctorului pentru o nastere normala ? Eu de exemplu voi naste la Polizu, cu dr. Poiana Nicolae, si sper sa fie o nastere normala, asa a fost si la prima. In fine, as mai avea niste pretentii, adica as vrea sa beneficiez de o rezerva (de 1-2 persoane), in care sa pot sta cu copilul. Probabil ca si tariful va creste, dar oricum, ceva idei ??? ...



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -