Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

bagaj pentru maternitate si nu numai


18 raspunsuri la acest subiect

#1
Pirinel

Pirinel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 septembrie 2002 - 16:58

[8)] Spre rusinea mea, desi am mai nascut acum 6 ani, nu prea mai stiu ce trebuie sa contina bagajul pentru maternitate. M-am gindit la pijama, sosete, 2 pachete de vata, un colac (mi-a folosit si la prima nastere), prosop, periuta si pasta de dinti .Poate cineva sa-mi mai dea vreo sugestie ? Acum o alta intrebare indecenta ! [:I] Cam cit se da doctorului pentru o nastere normala ? Eu de exemplu voi naste la Polizu, cu dr. Poiana Nicolae, si sper sa fie o nastere normala, asa a fost si la prima. In fine, as mai avea niste pretentii, adica as vrea sa beneficiez de o rezerva (de 1-2 persoane), in care sa pot sta cu copilul. Probabil ca si tariful va creste, dar oricum, ceva idei ??? ...

#2
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 24 septembrie 2002 - 17:30

Pune si apa, telefon mobil si spray oximed (in caz de epiziotomie). Io am dat in februarie 2.000.000 lei (ekivalentu la 70 para). nastere usoara! Luiza Luizax

#3
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 24 septembrie 2002 - 17:35

poti sa dai o cautare pe forumul vechi dupa 'bagaj spital' si ai sa gasesti o lista super completa....[:)] Angela Treap

#4
Raluca

Raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 24 septembrie 2002 - 17:50

Si o crema ptr. sani daca te gandesti ca vei alapta-Garmastan a functionat la mine!Poate chiar si o pompa... eu am nascut in Ian., normal, "tarif" 2000000, dar in cluj, poate la capitala sunt alte "preturi".Bafta! Raluca

#5
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 24 septembrie 2002 - 17:52

vad ca nu apare nimic asa, am cautat si eu... incearca urmatoarele mesaje: Bagajul pentru spital - claudia-maria - 8/8/2002 11:44:43 AM Bagajul pentru spital- Materniatea Giulesti - isabelle - 6/20/2002 9:03:47 AM pregatirile inainte de nastere - violeta - 4/9/2002 12:15:10 PM Angela Treap

#6
Guest423_38n

Guest423_38n
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 septembrie 2002 - 19:04

Buna, Eu am nascut anul trecut si am dat 100$ ( pentru cezariana ).Cat despre bagaje:multa vata, camasi de noapte cu nasturi in fata ( ca sa poti alapta), prosoape ,sosete, multe perechi de chiloti, cosmetice ( sapun, pasta de dinti,.... ), telefon ( foarte util pentru a da instructiuni sotului ), cana, hainute pentru bebe, pampers mini, sapun pentru bebe, pudra, ulei, forfecuta de unghi ( vezi ca bebeii au prostul obicei sa se nasca cu unghii destul de mari [:D]), bani pentru asistente si multa , multa rabdare. Te pup si nastere usoara Oana

#7
georgia

georgia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 09:38

Buna.Ma bag si eu, cand aud de vata mi se face parul cumva pe mine[:(!]Pai de ce vata si nu tampoane maxi overnight?Pai daca o sa ai epiziotomie cum naiba sa pui vata??????????I-a mai tampoane, birrrrrrr!!! Nastere usoara!

#8
piskot

piskot
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 11:12

Buna, Eu am nascut acum 2 ani la Vaslui, prin cezariana.Despre cat se mai da doctorului nu-ti pot spune prea multe ca aici in provincie sunt alte tarife si alte conditii...la Bucuresti pretentiile sunt mai mari si ciubucul pe masura...oricum trebuie sa ai pregatita o suma de min 100 $/medic si maruntis pentru asistente...ca nici nu se uita la tine daca nu le bagi in buzunar ceva ![:D] Bagajul trebuie sa contina obligatoriu: 2-3 camasi de noapte cu nasturi pana la brau(e buna si o pijama dar va fi incomod pentru tine cand vi se face toaleta),un halat mai gros ca vine toamna si e frig prin saloane, papuci de casa, sosete, chilotei, o burtiera elastica sau un brau,vata si tampoane cu aripioare(tampoanele intravaginale nu prea sunt indicate dupa nastere deoarece eliminarea lohiilor trebuie sa se faca rapid, fara piedici deoarece exista pericolul unei infectii...la cat de curat este acum prin spitale si mai ales daca vei avea vreo ruptura de perineu s-ar putea sa nu le poti introduce...si nici nu-ti va da voie !), sapun,periuta si pasta de dinti, prosoape(nu uita de obiceiul potrivit caruia se da la moasa un prosop si sapun),o pompita pentru sani (nu e neaparat nevoie pentru ca, dupa prima utilizare, va trebui s-o dezinfectezi foarte bine si nu se stie daca vei avea conditii in spital),pampers mini, pieptarase si bonetele pentru bebe cam cate 4 buc din fiecare, servetele umede pentru bebe si ulei de baie(s-ar putea sa nu-ti trebuiasca uleiul dar sa-l ai acasa), o cana, un tacam, o sticluta cu spirt medicinal..si multa rabdare si intelegere pentru personalul sanitar care va face orice pentru tine...daca le bagi in buzunar ![:D] Telefonul mobil este foarte util daca-l ai... daca nu, sa ai o cartela telefonica ca sa-ti poti tine familia la curent cu ultimile noutati. Daca am uitat ceve te rog sa ma scuzi! Din cate am inteles, esti la a doua nastere, deci e posibil ca citind mesajele noastre sa-ti aduci aminte si sa-ti mai vina vreo idee. Iti urez nastere usoara si un copil sanatos si mancacios! S-auzim de bine! Piskot

#9
Laura V.

Laura V.
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 11:16

Georgia draga mea, prietena mea a nascut la Municipal alaltaieri si nu i-au dat voie decat cu vata. Am auzit ca si in alte spitale asta este regula in primele zile. Laura V.

#10
sumisa

sumisa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 12:07

Poti incerca si cu tampoane, insa eu una nu le-am suportat. parca ma ardeau nu alta. Ai grija insa si ce vata ei ca si asta e de mai multe feluri.


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -