Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Invatamant obligatoriu de la 5 ani

scoala gradinita sistem de invatamant

276 raspunsuri la acest subiect

#41
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 08:06

Selene, sunt scoli unde copiii primesc totul de la scoala: caiete, penar, ghiozdan, manuale, creioane, tot-tot. Nu din grija statului, ci din grija celorlalti parinti sau a dascalilor. Asa ca o idee ar fi ca mama care nu se descurca sa intrebe daca scoala/gradinita are si-o fundatie si cum poate fi ajutata.  Inclusiv in Braila cunosc un astfel de caz: o fetita orfana, crescuta de bunica bolnava si care primeste tot, inclusiv participarea la excursii, gratuit de la scoala/liceu. Poate face facultatea la Brasov (acum este clasa IX) si o voi putea ajuta mai substantial.

 

Este adevarat ca la inceput de gradinita/scoala costul cumparaturilor este imens pt parinte. Pana si eu am ramas coplesita de lista de lucruri necesare, dar acum voi sti si le voi cumpara din timp.Nu as da pentru nimic in lume timpul petrecut de copil la gradinita, cu toate ca el nu mananca acolo: dimineata i-l trezim la 6.45  sa manance micul dejun, la ora 15.30 mergem dupa el si mananca pranzul acasa. Insa faptul ca este printre copii, invata sa stea cuminte, sa asculte, sa faca activitati in grup, sa interactioneze cu ceilalti copii, este mai presus de orice moment pe care l-ar petrece cu mine acasa. Are teatru, dansuri, gimnastica, excursii la niste preturi infime.

 

Modeleaza, deseneaza, au expozitie cu creatiile lor, mereu imi arata ce-au facut nou si este extrem de mandru cand toti ii admira operele. Eu sunt convinsa ca ar fi avut numai de pierdut sa il fi tinut acasa, plus ca ar fi trebuit sa platesc bona, ca doar si eu si ta'su suntem nevoiti sa mergem la munca, de unde bani pt stat acasa.



#42
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 12:40

blackule, si Daricut este incantata sa mearga la gradinita. Mie imi pare sincer rau ca a lipsit asa de mult. 

 

Stii tu ca am avut emotii cu gradinita, pe fondul esecului anterior, dar ea se simte excelent la gradinita, printre copii. Nici eu n-as fi tinut-o acasa, in conditiile astea.



#43
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 13:30

Eu n-am fost la gradinita nici macar un an. Am fost vreo luna in ultimul an inainte de scoala, pentru ca ma plictiseam cumplit (citisem deja toate cartile de copii pe care le aveau bunicii in casa), ma urcasem pe toate gardurile, in toti copacii. Si s-au gandit bunicii mei, hai sa o ducem la gradinita. Unde m-am plictisit si mai si si n-am mai vrut sa merg. 

Dar n-am avut nici probleme de integrare ulterioara, am terminat toate clasele premianta, am avut bursa toata facultatea de matematica si am un loc de munca placut, sunt apreciata in comunitate, samd.

 

So, care e ideea? 

Ideea e ca gradinita e buna pentru unii copii, si pentru altii nu e.

Pentru unii mediul familial este ideal si pot sa invete in "cei 7 ani de acasa" (care intre timp s-au transformat in 6) tot ce au nevoie pentru o viata echilibrata. 

Unii nu au posibilitatea sa fie supravegheati acasa. 

Unii parinti nu sunt de acord cu metodele de predare din gradinita.

Unii parinti nu sunt de acord cu grupele de 30 de copii de varsta cuprinse intre 3 si 6 ani. 

Unii parinti considera ca mai bine decat se ocupa ei de educatia copilului n-o poate face nimeni.

Unii copii au frati si socializeaza si invata rezolvarea conflictelor inainte de a invata sa mearga. 

 

Deci de ce e trezeste statul roman (pe fondul generalizari educatiei in familie in restul lumii) sa dea o lege prin care copiii de 5 ani e musai sa mearga la gradinita? Orice fel de gradinita? Nu cred, tre' sa fie una autorizata/acreditata/bla-bla

 

Pai sa vedeti de ce: pe fondul mutarii grupei pregatitoare la scoala s-au redus posturile din gradinita. S-au redus posturile inclusiv in orase (ca la sate s-au inchis gradinite cu totul, chiar si alea in care se comasau copiii de varste variate, asa ca nu mai spuneti asa usor ca sunt gradinite si la sate ca nu-i chiar asa) si o gramada de bani s-au scurs din buzunarele cui nu trebuie. 

 

Deci, daca aveti vre-o petitie sau daca stiti de vreo dezbatere publica prin care putem impiedica aceasta mare prostie de lege va rog sa ma informati ca sa pot sa imi exprim "oficial" punctul de vedere. 

 

E buna gradinita, dar nu este obligatorie.

Asa cum si scoala e buna, dar nu trebuie musai sa fie facuta in sala de clasa si in sistemul care nu functioneaza acum. 



#44
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 18:34

Madanic, inteleg ca sunt necesare consumabilele pentru copii, nu necesitatea o comentam, ci gratuitatea. Pentru mine, gratuit inseamna fara niciun fel de bani dati. Aia e si definitia din dictionar. Am inteles ca altii inteleg altfel notiunea de gratuit.

 

M-a dus gandul acum la manualele gratuite, pe care eu le-am cumparat pe banii parintilor in clasa a IX-a cel putin. Pentru ca la unele materii, nu erau suficiente manuale pentru toti elevii, la altele (exemplu: logica) lipseau cu desavarsire, iar la altele, erau foarte uzate.

 

Sincer eu cred ca doar cautati nod in papura. Crezi ca e putin ce ti se pune la dispozitie, dar de bine de rau exista o locatie in care copilul poate sa invete, exista o programa, profesori/invatatori/educatori a caror remuneratie nu o platesti in mod direct. Da exista loc de imbunatatire, dar daca tot ne agatam de detalii din astea va fi vai si amar. 

Iti spun se poate si mai rau. Asa au tras si parintii mei. Trei copii, doua salarii de mizerie pentru doi intelectuali (inginer electronist si profesoara de mate). Mama dramuia fiecare banut, dar la capitolul scoala nu ne-a lipsit nimic. Nu s-a plans nici de fondul scolii, de fondul clasei de faptul ca trebuiau cumparate manuale, culegeri. Aveam 10 ani cand a picat Ceausescu, si perioada imediat urmatoare a fost crunta economic vorbind, doar ca nu au ramas fara slujbe ca in rest le-au trait pe toate. 

 

Nu mai te plange ca "gratuit nu-i chiar gratuit", ca fereasca sfantul sa ajungi la total negratuit ca aici in US sa vezi atunci fericire. La 30000$/an la college ori 3-5 ani, ori doi copii trebuie sa strang in jur de 300000$ sa-mi bag copii la studii superioare. asta lasand deoparte ce se face pana atunci, scoala, extra curiculum etc. 



#45
portugal

portugal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 18:48

Eu nu stiu sa aiba copilul totul gratuit de la gradinita .Baiatul meu are 19 ani acum si la 3ani a mers la gradinita si imi aduc aminte ca ia-m cumparat rechizite.  



#46
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 18:50

Eu n-am fost la gradinita nici macar un an. Am fost vreo luna in ultimul an inainte de scoala, pentru ca ma plictiseam cumplit (citisem deja toate cartile de copii pe care le aveau bunicii in casa), ma urcasem pe toate gardurile, in toti copacii. Si s-au gandit bunicii mei, hai sa o ducem la gradinita. Unde m-am plictisit si mai si si n-am mai vrut sa merg. 

Dar n-am avut nici probleme de integrare ulterioara, am terminat toate clasele premianta, am avut bursa toata facultatea de matematica si am un loc de munca placut, sunt apreciata in comunitate, samd.

 

So, care e ideea? 

Ideea e ca gradinita e buna pentru unii copii, si pentru altii nu e.

Pentru unii mediul familial este ideal si pot sa invete in "cei 7 ani de acasa" (care intre timp s-au transformat in 6) tot ce au nevoie pentru o viata echilibrata. 

Unii nu au posibilitatea sa fie supravegheati acasa. 

Unii parinti nu sunt de acord cu metodele de predare din gradinita.

Unii parinti nu sunt de acord cu grupele de 30 de copii de varsta cuprinse intre 3 si 6 ani. 

Unii parinti considera ca mai bine decat se ocupa ei de educatia copilului n-o poate face nimeni.

Unii copii au frati si socializeaza si invata rezolvarea conflictelor inainte de a invata sa mearga. 

 

Deci de ce e trezeste statul roman (pe fondul generalizari educatiei in familie in restul lumii) sa dea o lege prin care copiii de 5 ani e musai sa mearga la gradinita? Orice fel de gradinita? Nu cred, tre' sa fie una autorizata/acreditata/bla-bla

 

Pai sa vedeti de ce: pe fondul mutarii grupei pregatitoare la scoala s-au redus posturile din gradinita. S-au redus posturile inclusiv in orase (ca la sate s-au inchis gradinite cu totul, chiar si alea in care se comasau copiii de varste variate, asa ca nu mai spuneti asa usor ca sunt gradinite si la sate ca nu-i chiar asa) si o gramada de bani s-au scurs din buzunarele cui nu trebuie. 

 

Deci, daca aveti vre-o petitie sau daca stiti de vreo dezbatere publica prin care putem impiedica aceasta mare prostie de lege va rog sa ma informati ca sa pot sa imi exprim "oficial" punctul de vedere. 

 

E buna gradinita, dar nu este obligatorie.

Asa cum si scoala e buna, dar nu trebuie musai sa fie facuta in sala de clasa si in sistemul care nu functioneaza acum. 

 

Pai tu prezinti ideea de home-schooling si este ok atata timp cat parintele se ocupa cu adevarat de copil, si nu ma refer doar la ii pun farfuria in fata la ora potrivita si ii dau haine. Adica daca parintele acasa face cam ce ar face o educatoare de exemplu. Sa existe un plan de educatie facut. Aici in US se accepta home schooling, dar trebuie sa le dai un plan de educatie care sa acopere bazele in asa fel incat copilul ala sa nu aiba  un handicap fata de cei care sunt scoliti in sistem. In Romania legea nu permite homescooling din cate stiu, si mi-e teama ca daca ar permite, o parte si-ar lasa copii analfabeti la cat interes exista pentru educatie in ziua de azi. 

Foarte multi trebuiesc convinsi sa-si tina copii in scoala, argumentul "La ce-i trebuie doamna" e din ce in ce mai des folosit. 



#47
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 23:25

Nu stiu cand a aparut asa printre noi o generatie de parinti care vor ca totul , dar absolut totul sa fie gratuit . Unde si cand a mai existat asa ceva ca eu nu am auzit.

 Nu intru in amanunte sa spun cat si cum platim noi pentru scoala ,chiar daca la inceputul anului nu cumparam carti sau rechizite , absolut nimic ,nici sapun , nici hartie igienica. Dar fiecare parinte se implica cum poate si contribuie cu cat poate. Iar regulile sunt pentru toti.

 

Parca vorbiti de copiii altora , copii vostri sunt cei care beneficiaza de baniipe care ii dati . Nu exista invataman gratuit. Nicaieri . Exista doar parintii interesati sau dezinteresati .



#48
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 14:39

Pai eu o prezint (ideea de homeschooling) pentru ca mi se pare cea mai adecvata pentru varsta de 5 ani.

Si mi se pare o prostie inregimentarea obligatorie a copiilor la gradinita cand e mult mai ieftin pentru stat sa publice o programa si sa faca o evaluare periodica. 

Dar daca e mult mai ieftin pentru stat inseamna ca in buzunarele "cuiva" nu mai intra asa de multi bani.


Editat de MariaG, 31 mai 2013 - 14:39 .


#49
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 14:45

Dar daca e mult mai ieftin pentru stat inseamna ca in buzunarele "cuiva" nu mai intra asa de multi bani.

Eu nu cred chiar ca e chiar asa!

Chiar daca ideea de homeschooling ar fi pusa in practica,citzi ar putea practica?

 

Cit procent din America (de exemplu)apeleaza la homeschooling.

 

Eu sunt dintre cei care cred ca interactziunea cu altzi copii,lucrul in grupa/grupuri...isi are rolul lui.Chiar si calitatzile de lieder ies tot in grupuri la iveala,pe cind la homescholin...nici macar ideea de competitzie(iar viatza asta e o competitzie permanenta,la naiba)nu e dezvoltata.

 

Ma rog,parerea mea,bineintzeles.!(eu n-as fi putut face homescholing cu fii mio)

 

Dana



#50
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 15:12

Invatamant gratuit inseamna ca nu ti se cer bani ca sa platesti invatatoarea, alte salarii, cheltuielile aferente cladirii etc. O scoala privata te costa sute de euro (sau chiar peste o mie de euro) lunar.

 

deci, despre ce gratuitati care nu exista vorbim? ca platesti 30 euro pe an?

 

Aaa, ca platesti hartia igienica pe care ORICUM ai fi platit-o cat aveai copilul acasa? Pai invatamantul gratuit nu inseamna ca ti-l spala, ca ii da de mancare (desi apropos, chiar li se mai da si de mancare - laptel cu conul, oricat o fi de controversat, probabil ca foloseste multora), ca il culca sau mai stiu eu ce. Doar procesul educativ e gratuit - restul, bineinteles ca se achita.

 

Pentru comentatorii care nu sunt de acord cu modul in care li se solicita strangerea de fonduri pentru hartia igienica, cea mai buna varianta este sa li se puna in carca lor responsabilitatea de a strange banii necesari si de a cumpara cele necesare. Evident, fara nicio multumire la sfarsit pentru timpul pierdut.

 

Homeschooling in Romania - hai sa fim seriosi. De indata ce va disparea obligativitatea de a merge la scoala, majoritatea copiilor o sa invete doar cum sa bata mingea in jurul blocului...

 

Din cate stiu si in UK invatamantul obligatoriu incepe de la 5 ani.


Editat de A_Iulia, 31 mai 2013 - 15:24 .




Etichetat si cu scoala, gradinita, sistem de invatamant

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -