Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Invatamant obligatoriu de la 5 ani

scoala gradinita sistem de invatamant

276 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 20:55

Pai probabil ca de asta s-a si dat legea;multz parintzi nu considera gradinitza obligatorie si atunci vor fi obligatzi prin lege,s-o considere.

 

Ramin la ce am spus...legile astea isi au si ele rolul lor.

 

PS:Eu nu intzeleg ce atita tevatura,eu din cite stiu inainte de a se introduce clasele pragatitoare,exista obligativitatea grupei pregatitoare,deic oricum copii trebuiau sa mearga la gradinitza...asa ca nu intzeleg unde e problema?

 

Dana



#32
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 20:58

Dar nu te obliga nimeni sa duci mai mult decat consideri necesar la gradinita. Sunt in al cincilea an de gradinita dar niciodata nu am dus altceva decat am convenit impreuna cu restul parintilor.

Eu sunt genul care trage in jos de toate sumele care se discuta prin sedinte, dar pe bune ca nu mi-as trimite copilul sa deseneze cu degetul la gradinita, ca si acasa daca il tin tot ii cumpar o cutie de creioane colorate si un caiet de activitati.



#33
portugal

portugal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 20:58

Fiecare cu parerea lui dar eu ami mentin parerea gradinita  face bine la un copil. Si in legatura cu circ teatru e obligatoriu? Eu stiam ca daca vrei sa -l lasi bine daca nu  il lasi acasa in ziua de teatru sau circ.



#34
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 21:13

Asadar se infiinteaza clasa -1. [pk]

 

Sau anti antepregatitoare. [alcool] 



#35
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 21:28

nu cred ca e vreun parinte iubitor  care sa isi trimita copilul sa deseneze cu degetul la gradinita,sa nu aruncam cu noroi,dar prefer sa ii cumpar eu creta,creioane colorate,carioci,caiete de activitati,carti de colorat,jucarii,etc decat sa mi se ia din buzunar ca sa isi bage altii in buzunare pe seama copilului meu,sunt gradinite si gradinite,nu zic ca la toate e japca,eu insa am nimerit la una care nu mi-a convenit si nu am schimbat gradinita pt ca la acel moment a fost singura gradinita care mi-a acceptat copiii cu toate ca adresa mea din buletin nu era din zona cu gradinita ...cat despre circ sau teatru doar vrea si el ca aude la ceilalti copii sau la educatoare....normal ca ii face bine cate o iesire,nu zice nimeni,e ok si la teatru si la circ,dar la noi e o tendinta de-asta de cocolosire a copilului,vezi serbarile unde se cheltuie enorm pe costumase si cadouase si alte prostioare,numai sa ii fie bine copilasului,sa nu sufere,sa nu ii lipseasca nimic,sa ne dam mari ca uite ce costumas are copilul sau ce cadouas a primit.La sedinte iarasi,daca se ridica problema cati bani dam si pe ce,multi parinti din rusine sau ca sa faca pe grozavii sunt de acord cu orice,nu zic ca ni se cerusera bani de tipizate,niste caiete speciale iar la cateva luni dupa ce le-am cumparat,copiii nu facusera nimic pe acele caiete...



#36
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 21:30

Asadar se infiinteaza clasa -1. [pk]

 

Sau anti antepregatitoare. [alcool] 

[:-)))]  pana la urma ne conformam ca doar nu vrem sa platim amenzi sau sa nu ne mai primeasca copiii in clasa 1



#37
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 23:02

Ai dreptate, este o diferentza.


Editat de Selene_Bunny, 30 mai 2013 - 07:16 .


#38
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 23:13

Cu copiii de la sate ce fac? O sa faca autobuz sa ii ia de acasa sau fac gradinite pt 10 copii? Ca geaba gradinita gratuita daca parintele (eventual somer sau fara bani ca multi de la sate) mai trebui sa plateasca si autobuz pt el (asta in caz ca pt copil ar fi gratis) ca sa isi duca copilul la gradinita.

Eu inteleg intrebarea. In Germania exista sate fara gradinta si fara scoala. Pana la cea mai apopiata gradinita sau scoala din comuna sunt cativa km, 2-3-4, sa zicem, si copiii sunt dusi ori de parinti cu masina, ori iau autobuzul.



#39
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 01:42

Eu am fost la gradinita de la 3 ani. Pe vremea lui Ceasca e adevarat, dar am fost. Rau nu mi-a facut, eram chiar fericita sa merg. Si acum imi aduc aminte cu drag de educatoare si ce mult imi placea sa merg.

Un copil care merge la gradinita o sa se obisnuiasca mai usor cu programul de scoala. Am vazut copil care a fost tinut acasa pana la varsta de Kindergarten (prima clasa obligatorie aici) si care apoi a avut probleme serioase cu adaptarea la programul structurat. Nu vroia sa asculte profesoara, cand nu intelegea ca trebuie sa lucreze pe acelasi subiect cu ceilalti, nu putea sa treaca peste somnul de dupamasa.

Ziceti ca sunt necesare sume de bani sau consumabile pentru copil la gradinita. Dar cand intra la pregatitoare nu vor mai fi necesare? Sau la scoala? Pana la urma eu cred ca ne-am obisnuit sa o tinem una si buna ca nu ne place ce spune statul si gata.

Acum catva timp ne plangeam ca nu sunt destule gradinite si cum sa ne intoarcem la servici cand n-ai unde sa-ti dai copilul, acuma ne plangem ca ne spune sa-l dam la 5 ani.

Din cate stiu eu sunt gradinite si la sate, si ziceau ceva de un program de autobuze scolare care sa transporte elevii, nu vad de ce nu ar putea fi inclusi si copii de gradinita in program. 



#40
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 07:09

Madanic, inteleg ca sunt necesare consumabilele pentru copii, nu necesitatea o comentam, ci gratuitatea. Pentru mine, gratuit inseamna fara niciun fel de bani dati. Aia e si definitia din dictionar. Am inteles ca altii inteleg altfel notiunea de gratuit.

 

M-a dus gandul acum la manualele gratuite, pe care eu le-am cumparat pe banii parintilor in clasa a IX-a cel putin. Pentru ca la unele materii, nu erau suficiente manuale pentru toti elevii, la altele (exemplu: logica) lipseau cu desavarsire, iar la altele, erau foarte uzate.





Etichetat si cu scoala, gradinita, sistem de invatamant

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -