Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

In Piata Obor


36 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 mai 2013 - 22:14

Superb subiect...
Mi-a scos pe taraba amintiri si gânduri...
Exista locuri unice in România , cu o coloratura complexa .. . Potrivite celui mai celebru film si celui mai titrat regizor ...
Prima data când ajung in București trec pe acolo...
Multimesc pentru subtila rascolire a amintirilor:)

#12
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 25 mai 2013 - 22:18

Xio, nu aveti Wochenmarkt? Ia uita-te pe google.

#13
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 02:16

:)) rufus, la cat de frumos ai descris-o, zau ca imi vine a dau fuga pana acolo sa ma conving ca e asa, nu de alta, dar experientele mele cu piata obor sunt la 180 de grade fata de ale tale. Imbulzeala maxima, tiganie si tigani pusi fie pe pacalit fie pe ciordit, imposibil de gasit loc de parcare decent, asta daca te zgarcesti la cativa lei ca un aurolac mic sa isi dea cutiile la o parte si sa te invite generos sa parchezi intr-un loc pe care s-a autoproclamat stapan desi n-are vreun drept. Marfa de calitate medie spre proasta, dar foarte ieftina. Pe langa cativa tarani autentici, restul e plin de smecherasi care vin la prima ora, cumpara en-gross de la adevaratii tarani ca mai apoi sa umfle preturile si sa iti vanda tie marfa ca si cum ei ar fi cules-o din gradina, mai toti astia din a doua categorie pusi pe inselat la cantar, sa mai continui?! Recunosc, n-am mai calcat prin obor de vreo 2 ani, poate s-au mai schimbat lucrurile, dar cam asa sunt amintirile mele de acolo. Ca de altfel cam din orice alta mare piata din bucuresti, cu mici variatiuni pe tema asta.
Sorry daca am stricat magia subiectului, dar e doar parerea unui insomniac :))

#14
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 07:24

Cristoiu, avem, da' e mica. Sau na, poate acum ca a venit vremea frumoasa o sa fie mai multi, dar ca in TM cu siguranta nu e :))))) IN Köln am fost la piata, oricum mi s-a parut ciudat, ca a inceput dimineata, si la 12 cand am ajuns noi acolo deja se impachetau si plecau acasa, tot vandut, marfa gata......ciudat :)))) bine, era o piata micuta, in weekend, nu ca in TM, zilnic.



#15
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 08:30

Rufus ce frumos ai povestit ... 10 ani am trecut zilnic de 2 ori pe zi dimineata si dupa amiaza prin Obor si ma bucuram de aceasta lume colorata desi pe atunci 1985-1995 hala nu era asa moderna si nici asa plina de marfuri, piata da.. ea a fost mereu plina de zarzavaturi de toate felurile.. de vinzatori mai smecheri si pusi pe pacaleli ( vechile obiceiuri vad ca pier) dar si de batrine simpatice care iti dadeau si sfaturi nu doar rodul muncii lor.

 

Pentru mine insa oborul inseamna si vinzatorii de pasari, doamne ce mila imi era de pasarelele alea in colivii si de cei care vindeau viermi albi si rosii care se zvircoleau si parca saltau pe tarabe :-)) . De colegii mei de servici pescari inraiti care ii cumparau si ii tineau in cutii de ness cu capacul gaurit in frigider si de sotiile lor care veneau la servici si povesteau cum uneori mai scapau viermusii si invadau frigiderul noaptea [soc]

 

Si existau si partile proaste ca orice amintire care se respecta : hotii de buzunare care stiau exact zilele de avans si de chenzina de la Aversa, Mecanica Fina si te urmareau de cind ieseai pe poarta  ... [mai]

 

 Si eu sunt curioasa daca mai exista Aversa ca fabrica de pompe sau au vindut/inchiriat  sectiile  ??

 

Imi pare rau ca au darimat parcul, eu n-am fost cu rolele dar treceam prin el cind vroiam sa scurtez, cind ma grabeam .... Am maturat trotuarele din zona la munca patriotica, am dat zapada, am fost cind s-a deschis metroul.. putin imi apartine si mie Oborul [pk]


Editat de crista-s, 26 mai 2013 - 08:35 .


#16
eimotto

eimotto

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 09:26

Cred ca de 2 ani s-au mai schimbat lucrurile. De cand am descoperit parcarea subterana mi-am rezolvat o mare parte din retinerea de a merge la piata. Intotdeauna, desi stiu exact ce am de cuparat, imi place sa dau o raita de la un capat la altul si abia dupa ma apuc de cumparat :). 

Ca o observatie: nu imi place sa merg in piata decat din primavara pana toamna :).

 

Aversa mai este, Mase plastice se demoleza.

 

Fauna este prezenta ca oriunde in Bucuresti.



#17
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 10:30

ce fain ai descris Piata Obor.

si ce adevarat!!!!

 

de cand s-a construit piata noua cu parcare subterana totul arata altfel.

la fiecare 2 zile sunt in piata.

gasesti si "tarani"...se deosebesc destul de usor de ...ceilalti.

imi place in piata foarte mult.

am doamnele "mele" de la care cumpar zarzavaturi  si legume si cu care imi place sa schimb cateva vorbe...am "taraba mea" de unde imi place sa cumpar citrice de la o domnisoara tinerica si mereu vesela si tot asa.

 

buflea...Aversa inca mai este...gura Oborului spune ca s-ar demola dupa ce se demoleaza Mase Plastice...si vor face loc unui....mall.



#18
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 14:47

Nu sunt naiv.

Nu vad aur acolo unde este doar carbune.

Dar pot sa vad lumina acolo unde bate soarele.

Unii prefera supermarketul. Asa, si? Pot spune un milion de lucruri naspa din supermarket...marfa dubiuoasa, expirata, preturi gresite (intentionat), promotii false...asta inseamna sa nu mai calc in supermarket? Nu.

Piata e piata si supermarketul nu va fi piata in veci.

Sigur ca in piata sunt oportunisti, care te inseala la cantar si incearca sa-ti vanda marfa proasta.,

Ii cunosc, ii ocolesc si...peste un timp dispar, pentru ca nu le poate merge la infinit.

Si eu am vanzatori preferati, de acolo iau mere, de dincolo iau portocale, exista zone ieftine si zone scumpe in aceeasi piata. am unde parca masina, agenti de paza sunt peste tot.

Piata Obor e din ce in ce mai aglomerata. Stiu ce vorbesc, o vizitez de multi, multi ani. I s-a dus vestea, e ca un magnet. In we e lume multa...un batalion de politisti abea fac fata.

E un oras mai micut.

E un punct de atractie.

Mie imi place ca, mai mereu, este spectacol. Indiferent de care...



#19
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 22:47

pesti Rufus, pesti! si nu de oricare, de-aia proaspeti. probabil ca mai misca.... 

cred ca de max 5 ori am fost la piata Obor. ca si Xio, cateodata duc dorul pietei romanesti. 



#20
Andra28new

Andra28new

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 10:18

Mie mi se pare cea mai buna piata de peste din  Bucuresti. Si de fructe si de legume, si de .... de toate.

Si da, are culoarea ei, culoare care mai poarta in nuante Bucurestiul de alta data.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -