Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

In Piata Obor


36 raspunsuri la acest subiect

#31
Alex@Sara

Alex@Sara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.662 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 19:56

Rufus...ce dai sa iti vand un pont,garantat?Am luat deja a treia oara de la aceasi taraba si sunt bestiale .Saptamana asta sunt ocupata cu ziua Sarei,apoi o mini petrecere la scoala,si o alta aniversare in weekend,dar de luni incep sa fac dulceata/gem /sirop



#32
Yagmur

Yagmur

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 09:25

Alex@Sara, branza de unde o iei?

Sambata ma duc si eu in piata. Stau in Iancului si ajung rar, sa-mi fie rusine [:)] .

Foarte frumos ati povestit.... abia astept sa ajung.



#33
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 15:41

Eu trebuie sa ajung sambata in Obor pentru ca trebuie. Ma duc sa caut mocheta.

 

Dar sincer ma apuca groaza pentru ca locul ala ma stresseaza la culme. Mai ales in zi de weekend cand e pur si simplu calcat in picioare.

 

Eu nu stiu ce gasiti voi ieftin si proaspat la chestia aia, cand absolut tot ce am luat de acolo, mai putin legume si niste fructe din an in pasti, sunt la fel de scumpe ca peste tot.

 

Carne daca luam, sigur era mai putina la cantar si in cele mai multe cazuri se strica pana acasa. Am luat din diferite locuri si tot acelasi rezultat.



#34
Alex@Sara

Alex@Sara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.662 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 17:16

eu chiar azi am fost in Obor...am facut cateva poze cu telefonul,dar s-a luat unul de mine,si apoi am mai facut pe shestache si cu frica.le voi pune mai tarziu .

preturi,zic eu,ff bune ..cirese de la 5 lei,chiar frumusele,capsuni de la 7 lei ,rosii 3,5 lei,castraveti 1,5-2 lei ,si multe multe alte preturi bune si marfa ff faina si pe alese.LA carne ,eu iau numai de sus,din hala noua,nu am avut surprize,decat o singura data,inainte de Craciun cand a luat al meu niste copanele de pui,de la cei cu puii aia mai galbiori,si a doua zi deja puteau ca naiba,desi le-am tinut numai in frigider,la 3 grade .le-am dat direct cateilor .Si pt cantar,exista cantarele de control,eu una daca as fi in dubii le-as folosi si apoi i-as tranti marfa in cap vanzatorului daca nu ar fi cat am platit eu .

Pt mine,sa merg in Obor e o incantare...topesc toti banii ce ii am prin portofel,deaia nici nu ma incumet sa iau mai mult de 2-300 lei la mine [alcool]



#35
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 09:14

Ati citit povestea cu pastrama de berbecut, uhm oaie... hapciu, porc? [:D]

http://www.gandul.in...-teste-10952526

 

Bine, nu e ca si cum asta s-ar intampla doar in piata Obor [:)]



#36
BunnyM

BunnyM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 18 iunie 2013 - 10:36

Piata Obor este o lume aparte.

Poti merge doar sa te plimbi, sa privesti, sa te bucuri de culori proaspete, arome diverse si zumzet specific.

Primavara nu poate fi egalata...decat poate de toamna bogata si inmiresmata.

Lume pestrita, tarabe cocosate de marfa proaspata, tarani autentici laolalta cu negustori priceputi care isi canta refrenul studiat temeinic, dornici sa atraga musterii. Inca mai gasesti piata autentica, unde te targuiesti si unde marfa este oferita "cu bataie" la cantar. Oricine gaseste ceva de cumparat, dupa buzunar. Chiar si fara bani ai sanse sa duci ceva acasa...tarabagii sunt marinimosi, au marfa multa, pot oferi si altora nevoiasi.

In hale, carnea sta expusa ispititor, nu te poti decide ce sa alegi printre cotlete proaspete de vitel, pastrama rumena de berbecut, muschi elegant de vita sau ceafa zdravana de porc. Ca sa fie alegerea mai grea, pe gheata, in hala alaturata, se lafaie pastravi, stiuci, chefali, crapi, guvizi, calcani, si inca multi altii...dar si fructe de mare, da, multe fructe de mare...

La 11 dimineata Terasa Obor e plina. Gratarele sfaraie, racoritoarele-s numa' bune de baut. Lume buna...domni si doamne, ma frec la ochi si nu-mi vine sa cred. Un mic, un suc, un tap de bere...si muzica veche, numai buna de ascultat.

Prin fata Pietei trece convoiul cu masini de epoca. Astazi este parada lor...masini de care si uitasem ca exista trec incarcate de lume imbracata...ati ghicit! in haine frumoase, de epoca. Eleganti, saluta multimea de gura-casca si sunt salutati la randul lor.

Apoi se aud din nou refrenele sacadate ale indienilor din America de Sud, imbracati in port traditional, cu multe pene si briz-brizuri. Muzica e frumoasa, antrenanta, copiii zburda pe langa artisti si ii imita in gesturi. O multime de zorzoane, podoabe, amulete, cu pene viu colorate, margele, bratari sunt oferite la taraba, alaturi de cd-uri cu muzica lor. Si, desigur, dreamcatcer-e, sa-i ajute pe prunci sa aiba somnul lin...

Am fost in multe piete in tara asta si in lumea larga. Nimic nu egaleaza sufletul Pietii Obor. Mergeti cand aveti timp...merita sa traiti un ceas in alta lume.

 

Pe vremuri arata mai bine...



#37
Alex@Sara

Alex@Sara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.662 mesaje

Postat 23 iunie 2013 - 11:13

Eu nu am mai reusit sa pun pozele,dar am gasit asta
http://www.pomcc.ro/galerie-de-imagini

Nu era prea mare aglomeratie cand au fost facute ,nu e prinsa forfota,dar ca idee pt cine nu a fost de cand e deschis


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -