Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Conservare casa neincalzita peste iarna

incalzire gaze iarna

21 raspunsuri la acest subiect

#11
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 23:21

Ginger01, merci din suflet. Iti mai amintesti firma care a distribuit sistemul de securitate?



#12
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 00:06

Am o intrebare. Cum se explica ca temperatura in interiorul casei s-ar mentine pe toata durata iernii mai ridicata decat la exterior, in lipsa unui generator de caldura?

 

Adica ok, se mentine o perioada...dar pana la urma nu se egalizeaza cu temperatura exterioara? Cat timp pot sustine peretii respectivi izolarea, daca nu incalzesti cu nimic, deloc?



#13
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 11:00

apropos de ce scrie A_Iulia, imi aduc aminte de vremurile inainte de revolutie, cand ingheta apa in rezervorul de la WC :)

Ingrid si Cristi 10 ani

#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 11:17

Casa noastra (din Romania)are peretzii grosi de cel putzin 40 cm,din caramida,izolata bine...vara itzi trebuie ceva sa pui pe tine,ca e racoare,iar iarna potzi incalzi citeva ore si se mentzine.

 

Deci daca ai casa solida,potzi avea o temperatura mult peste cea din exterior ,chiar daca nu ai sursa de caldura permanenta!

 

Dana



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 11:49

 

Am o intrebare. Cum se explica ca temperatura in interiorul casei s-ar mentine pe toata durata iernii mai ridicata decat la exterior, in lipsa unui generator de caldura?
 
Adica ok, se mentine o perioada...dar pana la urma nu se egalizeaza cu temperatura exterioara? Cat timp pot sustine peretii respectivi izolarea, daca nu incalzesti cu nimic, deloc?

 
o posibila explicatie ar fi aceea ca si pe timp de iarna exista destule zile insorite, iar casa se incalzeste cat de cat la interior.
o buna izolatie a peretilor/acoperisului, geamuri si usi de calitate, ajuta la mentinerea unei temperaturi cat de cat acceptabile pe timp de iarna, chiar si in lipsa unei surse de incalzire.

#16
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 11:49

Am o intrebare. Cum se explica ca temperatura in interiorul casei s-ar mentine pe toata durata iernii mai ridicata decat la exterior, in lipsa unui generator de caldura?

 

Adica ok, se mentine o perioada...dar pana la urma nu se egalizeaza cu temperatura exterioara? Cat timp pot sustine peretii respectivi izolarea, daca nu incalzesti cu nimic, deloc?

 

Explicatia este ca aerul este izolator termic, daca este intr-o incinta inchisa.

Deci daca nu deschizi usa sa intre "frigul", temperaturile nu se egaleaza.



#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 11:50

rufus, ai gasit pana la urma clemele acelea pentru sitele de tantari ? :-))

#18
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 19:44

Nu, Corina, inca n-am avut timp sa caut. Am un moment dificil la servici, trebuie sa plec in ceva delegatii...dar o sa ma ocup imediat ce ma potolesc.



#19
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 10:34

Ginger01, merci din suflet. Iti mai amintesti firma care a distribuit sistemul de securitate?

Am apelat la o firma de securitate (eu sunt din Satu Mare)care instaleaza tot felul de sisteme de alarma ,ei mi-au aratat catalogul si eu am ales(bineinteles cu sfatul si explicatiile lor).

Cel mai bine ar fi sa cauti o firma din orasul tau si sa intrebi de sistemul CERBER ,eu sunt multumita,


Editat de Ginger01, 30 mai 2013 - 10:35 .


#20
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 11:44

Eu cred ca nu este cazul sa-ti faci probleme pt.ca daca afara nu sint citeva zile de frig f.mare in care temp.sa ajunga la - 10* ,casa fiind izolata in exterior nu are cum sa se strice parchetul si tot ce aveti in casa.

Temperatura din interior nu are cum sa fie la fel cu cea din exterior ,ceea ce se poate intimpla ar fi posibil sa inghete apa in tevile de la instalatia de apa si incalzire in cazul in care temp.ajung sa fie f.mici .Daca tevile sint ingropate in zid si izolate ar fi totusi mai bine ,pt.a evita insa evenimente neplacute  sa va asigurati o sursa de caldura in cazul in care vin zile mai grele si  puteti pune un antigel in instalatie care e bine sa fie pusa in functie ,ma refer la faptul ca daca apa circula continu nu ingheata apa din tevi , apa ingheata numai la 0 * asa ca eu as pregati ceva pt.a evita ca in casa ajug asemenea temp.





Etichetat si cu incalzire, gaze, iarna

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -