Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Conservare casa neincalzita peste iarna

incalzire gaze iarna

21 raspunsuri la acest subiect

#1
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 13 mai 2013 - 22:21

Am o problema: termin casa, inclusiv zugraveli, parchet, usi, etc (ma rog, undeva prin august) si e foarte posibil sa pun gaze abia la anul. Si nu vreau decat gaze, peletii din diverse motive i-am exclus. Si nu stiu cum sa fac cu conservarea casei peste iarna: este izolata (porotherm, 10 cm polistiren exterior, 3 cm vata minerala toti peretii exteriori, vreo 5 cm acoperisul cu 2 randuri de gips, verificat in lunile anterioare ca nu exista nici o picatura de infliltratii, ferestrele de la parter vor avea jaluzele exterioare) dar nu incalzita. Ce pot face sa nu mi se strice zugraveala, parchetul si usile si toate alea?

 

Dati-mi va rog o solutie. Nu-i asa ca pot monta o butelie? O pun pe un cantar (sa vad cand se consuma sau e pe aproape), o leg "profesionist" la centrala, setez centrala la cca 10 grade (am thermostat la fiecare calorifer din casa), montez in camera tehnica  senzori de gaz sa se opreasca curentul (deci si centrala) in cazul in care se intampla ceva, ma duc de 2 ori pe saptamana acolo si DE CE NU AR MERGE? Sunt disperata:

  • Casa tb sa o termin (tb sa justific creditul)
  • Gaze ioc (inca)
  • Peleti nu pot pune (ar tb sa extind camera centralei)
  • Centrala electrica nu pot pune (nu am suficienta putere electrica)
  • GPL (gaz in tulumba de aia mare) nu pot pune ca nu am unde (min 100 m fata de casa nu am)
  • Centrala pe lemne nu pot pune.

 

Cu alte cuvinte sunt in plop! [batcap]

Deci ma incurajeaza cineva? Please !!! [flo2]


Editat de lidsta, 13 mai 2013 - 22:24 .


#2
Zala

Zala

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 02:31

Lidsta, in primul rand, felicitari pentru casa noua! 

 

Pot sa-ti zic ce-as face eu: as pune dezumidificatoare in toata casa si as aerisi cat se poate de mult si des casa pana cand da frigul. As cumpara fie calorifere electrice, fie o soba pe lemne (din aceea care se gaseste la Bricostore/Praktiker etc) si as incalzi bine casa de doua ori pe saptamana, cand ma duc acolo. Daca ai parte de-o iarna cum a fost asta ce-a trecut si casa e bine izolata, eu cred ca ar trebui sa nu fie probleme.



#3
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 06:07

pai aia e ca zicea cineva ca e musai sa asigur o temperatura uniforma: fie sa nu incalzesc deloc si cum o vrea Dzeu fie sa fac constant cca 10 grade ...



#4
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 16:34

Cu siguranta NU butelie nesupravegheata conectata la centrala.

Cu siguranta nu incalzita-racita-incalzita.

Cel mai bine este cu "ce vrea Dumnezeu", pentru ca vad cat de bine e izolata, In mod normal temperatura in interior nu va scadea foarte mult. Important este sa termini casa suficient de devreme pentru ca totul sa fie uscat. Cred ca nu ai de ce sa-ti faci foarte mari griji. Retine ca si incalzita anumite probleme tot ai fi avut si aici ma refer la (micro)fisuri in tencuiala si la partea lemnoasa (parchet, usi). Cum temperatura nu va scadea pana la inghet in casa, singura problema va fi umiditatea. Daca e mare, condenseaza; daca mica, va lucra lemnul (iarna este uscaciune).

Dupa mine, nu se va intampla nimic semnificativ, daca nu va fi o iarna extrema.



#5
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 22:21

Merci Rufus.



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 10:21

oarecum off-topic : monteaza-ti un sistem de securitate (camere de supraveghere, alarma - simpla sau cu chemarea echipei de interventie de la firma de securitate), sa nu patesti ca rufus, cand au furat hotii tot ce se putea din casa batraneasca, nelocuita.

 

sau ii rogi pe vecini, daca ai, sa arunce un ochi din cand in cand si la casa ta.

eventual, ia-ti un caine de paza, ii faci o casuta calduroasa pentru vremea rece si treci pe acolo macar la cateva zile.



#7
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 16:35

O sa o fac si pe asta :) Apropo de sisteme de securitate, exista cu senzori exteriori, adica sa sune alarma cand umbla hotul prin curte? Nu imi e de nici un folos daca sunt cand intra peste mine in casa ... Problema e, se poate seta sa urle daca e persoana umbland prin curte si sa nu se activeze daca e doar un caine sau pisica?



#8
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 19:30

Nu prea... [:)]



#9
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 24 mai 2013 - 11:16

O sa o fac si pe asta :) Apropo de sisteme de securitate, exista cu senzori exteriori, adica sa sune alarma cand umbla hotul prin curte? Nu imi e de nici un folos daca sunt cand intra peste mine in casa ... Problema e, se poate seta sa urle daca e persoana umbland prin curte si sa nu se activeze daca e doar un caine sau pisica?

Da,esista, eu am sistem de alarma cu senzori de miscare extern - intern.

Daca te plimbi in curte incepe sa sune de-ti sparg timpanele.Am avut 3 spargeri pana nu am pus sistemul (Cerber se numeste) .Sezorii ii am in fiecare camera ,living si pe toate colturile externe ale casei , inclusiv la etaj si suna pe telefon mobil ca sa avizeze alarma.

Am o casa in Romania,terminata si mobiliata,o folosim doar in august cend mergem in tara.Nu am incalzirea inca (nu am pus nici calorifere nici centrala deocamdata) ,e izolata si geamuri,usi din termopan din lemn si la intrarea principala securizata din aluminiu.

In 4 ani nu am avut deloc probleme iarna chiar daca nu am incalzire,nu a umezit si nu a mucegait nimic.A fost facuta ca la carte.


Editat de Ginger01, 24 mai 2013 - 11:19 .


#10
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 24 mai 2013 - 11:17

Am uitat , alarma suna doar cand e vorba de animale de talie mai mare (caini mici si pisici nu)


Editat de Ginger01, 24 mai 2013 - 11:20 .




Etichetat si cu incalzire, gaze, iarna

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -