Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Faceti baita impreuna cu bebelusul?


116 raspunsuri la acest subiect

#61
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 18:25

cristoiu, am predat facturile proprietarului, dar o sa ma uit pe cele urmatoare, stiu ca s-au facut niste modificari si multa lume a ramas incurcata.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#62
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 18:31

Citat:
citat din mesajul lui MElise
Revenind la intrebarea initiala... cineva se intreba cu cateva pagini mai in urma daca titlul subiectului se refera strict la bebelusi, adica la copii sub 1 an. In principiu asta am avur in minte cand am pus intrebarea, dar, ma rog, cred ca varsta e variabila. Eu am facut baie cu bebe in momentul in care l-am "transferat" din cadita mica in care ii faceam baita zilnica, in cada mare. M-am gandit ca daca mai intai il iau cu mine in cada o sa evit eventuale sperieturi... si asa a si fost. Am facut cu el de vreo 3 ori baita si dupa aia gata, singur... Faza cu microbii mi se pare exagerata. Da, de acord, exista niste riscuri, mai mari sau mai mici, dar cred ca depinde de fiecare cum isi gestioneaza obiceiurile si stilul de viata.Cat despre rufe... ca tot a deviat discutia in directia asta... da, inca ii spal separat hainele lui bebe, desi a trecut de curand de un an. Nu stiu de ce, cred ca din obisnuinta. Rufele lui le pun intr-un cosulet separat si la sfarsitul saptamanii se aduna de o masina. Ale fetei, in schimb, le spal cu ale noastre. Recunosc, ma depaseste faza cu separatul rufelor pana la obsesie. [:)] Fascinatie Ea si Eu
Adica? Mai concret.alina

#63
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 18:32

umpli doar 1 masina pe saptamana cu hainele celui mic? da-mi si mie reteta.


Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012

#64
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 18:40

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

umpli doar 1 masina pe saptamana cu hainele celui mic? da-mi si mie reteta.


Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012


Si eu spal tot numai o masina pe saptamana cu hainele copilului, atat cele purtate la gradinita cat si cele purtate prin casa. De ce e de-a mirarii? O masina de spalat are capacitate intre 5-9 kg din cate stiu eu, iar hainele de copil sunt mici si usoare, deci intr-o masina incap destule.
acuma depinde si de varsta copilului de activitatilepe care le practica si care duc la murdarirea hainelor,etc.


alina

#65
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 19:19

de ce sa nu ma mir cand eu pun cel putin 3 masini/saptamana? pt 2 copii ce-i drept. mai ales cand e mai rece si poarta si hanorac sau geaca de ploaie. ai mei merg in parc zilnic si se murdaresc. la masa mananca singuri, etc.


Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012

#66
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 19:30

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

de ce sa nu ma mir cand eu pun cel putin 3 masini/saptamana? pt 2 copii ce-i drept. mai ales cand e mai rece si poarta si hanorac sau geaca de ploaie. ai mei merg in parc zilnic si se murdaresc. la masa mananca singuri, etc.


Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012


Daca e vorba de doi copii atunci se explica[:)]. Plus ca, acuma am vazut ca ai tai sunt un pic mai mici decat al meu, care are deja 4 ani si un pic. Eu una cand se joaca fi-miu prin curte ilschimb de hainele cu care intelege domnu sa se "tavaleasca" prin curte doa daca transpira si cand intram in casa seara. In rest il las sa se joace si sa se murdareasca oricat pofteste,dar nu ii schimb hainele imediat ce s-a murdarit un pic, ca asa...as spala si eu 3 masini doar cu hainele lui. La masa deja nu se mai murdareste cand mananca decat foarte rar.

alina

#67
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 00:02

Poate cineva sa spuna cat ar costa curentul aferent unei spalari la masina de spalat rufe, un program de 60 min, o masina de spalat standard ce incalzeste apa? (o fi si costul apei semnificativ?)

Ar fi bine sa vedem totusi despre ce valori si ce economii vorbim aici.

#68
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 00:46

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Citat:
citat din mesajul lui MElise
Unii parintii gasesc acest lucru cat se poate de firesc, altii considera ca nu este o idee buna... Ce parere aveti?[:)] Fascinatie Ea si Eu
Nu, nici nu mi-a dat vreodata prin gand. Si nici acum, cand are 4 ani, si nici niciodata.Nici hainele nu i le spal (si nu i le-am spalat vreodata) impreuna cu ale noastre.Din putin se face mult - ajutor umanitar!Lucrusoare de vanzare...In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
In afara de cazul in care auferi de vre-o boala contagioasa de piele, anumite STD-s sau viermi intestinali, nu vad de ce ai face asta. Aici la nastere se recomanda ca copilul sa fie tinut pe pielea mamei (skin-to skin) ca sa ia contact cu bacteriile de pe pielea ei. Eu initial am spalat separat hainele fetitei pentru ca avea dermatita atopica si le spalam cu un detergent special antialergic, dar ulterior am spalat si hainele noastre su ale lor cu acelasi detergent (cel anti alergic) si le-am bagat la gramada.Madalinamami de [zana] Isabella Andreea si [baietel] Eduard Andreihttp://www.picasaweb.com/bogdanmabohttp://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

#69
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 01:07

Eu am 2 cosuri de rufe, unul al copiilor, unul al adultilor. Spal separat hainele albe adulti, hainw albe copii mari, iar cele negre si pe cele rosii le spal impreuna. Iar hainele lui bebe separat. Mi-e mai comod asa si cand le strang, intr-o transa sunt numai de copii sau numai de adulti. Cam o data pe saptamana spal cate o masina pt bebe, una de albe copii mari, una de albe adulti, una de negre si una de rosii. Ah, si una la jumatate de haine rosii pt bebe :). Plus asternuturi, prosoape pe care iar le spal separat (adica o masina doar de prosoape si servete de masa).

Fiecare cum se organizeaza, nu vad care e dezbaterea aici.

Baie cu bebe nu fac, nici nu mi-am pus problema, in primul rand mi-ar fi mai incomod sa o scot pe ea din apa si sa o sterg si imbrac daca si eu sunt uda si trebuie sa ma sterg si imbrac si pe mine.

#70
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 02:20

Citat:
citat din mesajul lui J.D.
umpli doar 1 masina pe saptamana cu hainele celui mic? da-mi si mie reteta. Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012
Cel mic are 1 an si o luna si pana acum iesitul afara se facea in carut sau tinut de mana de mami sau tati, asa ca intr-o saptamana nu se aduna mai mult de o masina de rufe. Dar imi imaginez ca de acuma numarul se va dubla, avand in vedere ca a inceput sa mearga singur de ceva timp si ca afara e deja cald.[:)] Fascinatie Ea si Eu


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -