Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

relationarea cu familia partenerului


109 raspunsuri la acest subiect

#31
erica.p

erica.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 20:05

Citat:
citat din mesajul lui alyx


Si totusi eu nu am inteles, pe tine ce anume te deranjeaza?

Se amesteca in treburile voastre si va impun anumite chestii, anumite modalitati de solutionare a unor anumite probleme?

Simti invreun fel influenta lor in deciziile sau in opiniile, gandurile, viziunile iubitului tau?

Ca daca da, atunci problema asta trebuie sa o discuti cu el si sa o solutionati impreuna, daca se poate solutiona. Daca nu.....

Asa la modul general cum prezinti tu problema, atata vreme cat socrii/viitorii socri nu se amesteca efectiv in viata voastra, iar conceptiile si viziunile lor nu influenteaza in nici un fel gandirea iubitului tau si relatia voastra de cuplu, mi se pare ca iti faci griji degeaba si judeci pe nedrept niste oameni pe care nici nu-i cunosti foarte bine si care, totusi, de bine de rau au crescut timp de 30 de ani pe iubitul tau.

alina


imi creeaza un disconfort emotional,ca sa-l numesc asa.am detaliat pe paginile dinainte in ce fel.si lui la fel,iubitului meu.pt ca ei se asteapta si chiar doresc sa facem ceea ce ei cred ca este bine si cumsecade.din perspectiva lor.asa cum au facut ei cand aveau varsta noastra.mama lui se asteapta ca eu sa merg la biserica si sa ma rog (un exemplu) - daca i-as zice,ca nu! nu vreau sa fac asta,as rani-o.cunosc acest timp de a gandi:recunostinta pe care trebuie sa o ai fata de parintii tai/parintii partenerului fiindca te-au nascut/te-au crescut.a fost alegerea lor sa faca asta.si-au asumat aceasta responsabilitate.parintii prietenului meu nu au facut copilul pt a ma face fericita pe mine,ci pt a fi ei insisi fericiti.la fel si parintii mei.nu este dator prietenul meu cu nimic tatalui meu ca m-a crescut si m-a intretinut atata vreme.este ca si cand ai zice ca suntem datori/recunoscatori nisipului ca exista.nu exista ca sa ne faca pe noi fericiti.
revenind la tema topicului,eram curioasa sa citesc experientele altora in ceea ce priveste relationarea cu parintii partenerului....pozitive sau negative....sau neutre.va imbratisez!

#32
erica.p

erica.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 20:13

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@
mie sincer nu mi se pare nimic deplasat in ceea ce isi doresc parintii lui pt el ... casatorie cu acte cred ca doresc majoritatea parintilor trecuti de o anumita varsta si asta e mentalitatea nu ai cum sa o schimbi ... mancare sanatoasa ,sport , viata sociala ...sa l vada de doua ori pe ani la ei in casa[8D] deci ma gandeam la cum ai scris la inceput ca nush ce au facut[alcool] ... daca vrei iti fac cunostinta cu fosta mea soacra aia femeie diabolica [:D]el e normal sa evite sa- I trazneasca direct in freza cu negarea poate e mai diplomat ... iar tu am senzatia ca vrei musai sa te impui nu sunt dorintele vostre ca si cuplu sunt dorintele tale .... GRESIT[:D]mai tine cont si de dorintele luihttps://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu
Daca mezelurile sunt sanatoase, atunci eu sunt popa. Daca a gati mult si a manca mult, cu recomandarea "sa faceti sport, maica", fac parte din acelasi fir logic, atunci, din nou, sunt popa.Din putin se face mult - ajutor umanitar!Lucrusoare de vanzare...In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
selene,asa e,disonantele astea in ceea ce priveste alimentatia chiar ma iritau teribil.stand acolo,la ei,cu ei,cam trebuia sa mancam ce gateau ei.tatal lui era pur si simplu siderat ca nu voiam sa mancam mezeluri.mama lui gateste cu grasime multa,multe dulciuri,cu magarina,mancaruri grele,cumpara fanta sau sucuri similare.li se parea de neinteles ca noi nu bem sucuri din astea din comert.si ca o paranteza,prietenul meu avea mici probleme cu colesterolul,iar eu ma straduiam sa ii gatesc cat mai dietetic,si in general sa renuntam la chimicalele astea alimentare.si ei stiau asta si li se parea ciudat ca nu mancam ca ei,ca nu vrem sa mancam salata boef in plina vara.

#33
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 20:27

Asa cum povestesti tu, si eu as refuza sa mananc. Nu mi-au placut niciodata mancarurile grele, cu multa grasime, mult ulei. Mult si prost. Mi-e clar ca nu au nicio cultura referitoare la sanatatea a ceea ce consuma si ca nici nu-i intereseaza sa aiba.



Mama lui probabil ca vroia o nora care sa nu-i iasa din cuvant, sa accepte totul ca firesc, ba chiar sa-i multumeasca pentru darul pe care i l-a facut - baiatul ei, odorul ei scump.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#34
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 20:43

Eu nu cred ca sunt rau intentionati. chiar deloc. Poate ca au ei mentalitate depasita, dar chiar nu cer nimic in afara cerintelor vremii lor. Ca asta nu se mai potriveste cu realitatea curenta, e alta poveste. ai putea sa zambesti pe sub mustata si sa accepti ca poate candva, involuntar, ai sa procedezi la fel...si poate nu ai sa fii in stare sa tii pasul cu cerintele noi.

In conditiile in care ii vezi atat de rar, totusi dimensiunea pe care o ia o problema pare cam mare. De ce te afecteaza atat daca sunteti la distanta si va vedeti totusi atat de rar?

#35
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 20:51

imi pare rau ca ai trecut prin asa pierdere nu stiam de ce doar tatal e prezent la tine [flo]

va pierdeti in amanunte cu salamii...
pentru binele tau personal fizic si psihic lasa lucrurile sa vina de la sine ... nu lasa prostiile astea sa te macine





https://picasaweb.go...79654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu



#36
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 21:53

Erica ai copii?...din cate am inteles nu.....

#37
erica.p

erica.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 23:55

Citat:
citat din mesajul lui dianama

Erica ai copii?...din cate am inteles nu.....


nu am copii (inca).am caini.[:D]

#38
erica.p

erica.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 03 aprilie 2013 - 00:06

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Eu nu cred ca sunt rau intentionati. chiar deloc. Poate ca au ei mentalitate depasita, dar chiar nu cer nimic in afara cerintelor vremii lor. Ca asta nu se mai potriveste cu realitatea curenta, e alta poveste. ai putea sa zambesti pe sub mustata si sa accepti ca poate candva, involuntar, ai sa procedezi la fel...si poate nu ai sa fii in stare sa tii pasul cu cerintele noi.

In conditiile in care ii vezi atat de rar, totusi dimensiunea pe care o ia o problema pare cam mare. De ce te afecteaza atat daca sunteti la distanta si va vedeti totusi atat de rar?


nici eu nu pot sa-mi explic prea clar de ce ma "macina" asa mult relationarea mea cu ei.este foarte posibil sa am eu insami probleme de adaptare si de socializare.imi este foarte dificil sa mentin relatii formale cu oamenii.foarte dificil.si fireste,am scris aici si pt a ma despovara,dar si in idee ca au fost si altele/altii in situatii similare- o mare nepotrivire intre ea/el si familia partenerului,si cum s-au adaptat.....

#39
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 03 aprilie 2013 - 01:02


Solutia nu ar fi sa le schimbi lor obiceiurile, pentru ca asta clar nu se va intampla. Poate doar sa te inarmezi cu o doza mai mare de toleranta cand ii vizitati, sa incercati sa luati masa in oras si nu la ei, etc. Pe cat posibil, ca n-o fi mereu posibil. Si mereu sa ai in minte ideea ca nu sunt rau intentionati.


#40
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 03 aprilie 2013 - 11:03

Erica, atunci cand vei avea copii vei gandi altfel.[:D]

Daca il iubesti pe prietenul tau vei avea puterea sa treci peste intalnirea cu parintii lui.
Eu cand urmeaza sa fac ceva ce nu-mi convine (de genul intalnirii tale cu parintii prietenului) imi spun ca va trece... trebuie sa indur atatea zile si va trece.
Repet... esti o fericita ca sunteti departe unii de altii, o saptamana-doua pe an poti rezista, daca il iubesti pe partenerul tau.[flo]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -