Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

relationarea cu familia partenerului


109 raspunsuri la acest subiect

#11
erica.p

erica.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 16:06

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui erica.p

nu am nici un fel de asteptari de la ei.nu avem nimic in comun unii cu altii.nici macar pe fiul lor.fiul lor nu este un "produs" al lor,asa cum nici eu nu sunt un "produs" al parintilor mei,suntem diferiti de parintii nostri,in foarte multe privinte.....faptul ca este copilul lor,l-au crescut,l-au ingrijit,etc nu ma poate determina sa am sentimente de atasament fata de ei.eu pot accepta si ca este o problema la mine in ceea ce priveste interactiunea cu ei.....nu stiu exact care,si cum as putea sa schimb situatia....spre exemplu,eu nu "i-am fortat" mana prietenului meu sa interactioneze cu tatal meu,si nici tatal meu nu a pus asupra mea aceasta "obligatie",de a-l prezenta pe prietenul meu lui si ulterior de a intretine relatii mai mult sau mai putin formale cu el.o fi taica-miu sonat.este adevarat ca eu ma raportez la modelul din familia mea,si atunci parintii lui,care tin cu tot dinandinsul sa ne apropiem si sa ne "iubim" imi par abuzivi si nerealisti.nu ii dispretuiesc pe ei,ca oameni,ci trasaturi si comportamente de-ale lor.aceste comportamente le-as dispretui la oricine,nu doar la ei.suna cam urat,a dispretui,mai degraba,nu le agreez.din contra,ei sunt oameni buni,cumsecade,dar repet,nu avem valori si credinte comune,gusturi,idealuri,etc,etc.nici cu fiul lor nu au acestea in comun,insa e fiul lor si el ii iubeste neconditionat.
cristinuk@,ii cunosc din relatarile prietenului meu,si i-am cunoscut si personal,si,da,nu ii cunosc foarte bine,insa suficient incat sa concluzionez ca nu avem nimic in comun.ca o paranteza,relatarile prietenului meu despre mama lui au fost de la inceput negative.si sunt sigura ca asta a influentat si perceptia mea asupra ei/lor.nu locuim impreuna si nici nu intentionam asta.ei locuiesc la mare distanta de noi,in celalalt capat al tarii.in mod cert,nu le pot spune mama/tata,mi s-ar opri cuvintele in gat,desi stiu ca ei se asteapta la asta......tocmai,din dorinta de a nu-i rani in mod gratuit si de a nu genera conflicte inutile a trebuit sa fiu "draguta",cum deja m-ati sfatuit si voi,sa zambesc,"sa fac frumos",cum se zice.....insa mi-a fost greu si chiar lehamite sa joc acest teatru si sa mint....
va pup!si va multumesc pt postarile voastre!astept si alte opinii/relatari.



prietenul tau stie ce parere ai, ce simti in legatura cu parintii lui ?


Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


stie in linii mari.nu asa cum am relatat aici.stie ceea ce nu agreez,si normal ca stiind ca mama lui este habotnica,era de la sine inteles ca nu voi impartasi credintele ei.etc,etc,etc.nu am incercat niciodata sa-l indepatez de parintii lui.din contra.in fiecare week-end il oblig sa-i sune.vorbesc si eu cu ei ( mai rar,cei drept);chiar si el crede ca paintii lui sunt deplasati in unele privinte.el insusi a decis sa plece de acasa,atat de departe de ei;nu a plecat pt mine,nu s-a mutat pt mine aici.

#12
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 16:07

Locuind atat de departe unii de altii, de cate ori va vedeti pe an?

Eu, locuind departe de parinti, tind sa-mi fac concediu la ei. Ii vad o data pe an, in concediu. Sotul nu se simte confortabil la ei, am avut nenumarate discutii, asa ca pana la urma eu imi iau o parte din concediu separat si ma duc singura la ei mei sau cu copilul. Din pacate a fost singura solutie, desi nu mi se pare corect, avand in vedere sa eu ii suport pe ai lui in fiecare saptamana.

Nu-ti pot recomanda decat mai multa toleranta. Mie mi se pare a fi vorba despre divergenta intre generatii.
Fii fericita ca stai atat de departe si ignora sfaturile date de socrii. Zambesti si ii aprobi, dar faci ca tine.[:D]

#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 16:19

Daaaa... am intelees.
Eu as fac exac ceea ce as dori eu. Ca ei nu vor fi fii d de acord, asta este e viata mea nu a lor, fiecare are dreptul sa-si organizeze viata proprie dupa regulile proprii.
Pe scurt ignora si nu uita sa zambesti. Pe de alta parte daca nu mi-ar face placere sa merg la ei nu as merge. Mi-as face alt program si gata. Fiul lor(sotul tau adica) daca doreste Ok foarte bine sa mearga sunt parintii lui este natural. Dar pentru tine ei sunt parintii lui si tu esti sotia fiului lor. Atat.
Sincer cred ca nici nu m-as obosi sa ma gandesc prea mult la acest subiect - consider ca este o pierdere inutila de energie personala. Cred ca as avea multe altee mai importante la ce sa gandesc. Nu?

#14
erica.p

erica.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 16:24

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Locuind atat de departe unii de altii, de cate ori va vedeti pe an?

Eu, locuind departe de parinti, tind sa-mi fac concediu la ei. Ii vad o data pe an, in concediu. Sotul nu se simte confortabil la ei, am avut nenumarate discutii, asa ca pana la urma eu imi iau o parte din concediu separat si ma duc singura la ei mei sau cu copilul. Din pacate a fost singura solutie, desi nu mi se pare corect, avand in vedere sa eu ii suport pe ai lui in fiecare saptamana.

Nu-ti pot recomanda decat mai multa toleranta. Mie mi se pare a fi vorba despre divergenta intre generatii.
Fii fericita ca stai atat de departe si ignora sfaturile date de socrii. Zambesti si ii aprobi, dar faci ca tine.[:D]


o data-de doua ori pe an,dar prietenul meu vorbeste saptamanal cu ei la telefon ....cand mergem la ei,trebuie sa locuim la ei,sa zicem o saptamana;este o diferenta mare intre a locui cu ei si a merge in vizita 2-3 ore.....
toleranta asta nu stiu de ce nu o am.....in mine,in sufletul meu,pt ca asa,fata de ei,ma comport cat pot de prietenos.....dar sunt falsa.


#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 16:28

Ooo scuze nu esti sotia lui deci cu atat mai mult. [:)] Esti prietena fiului lor si cam atat.

#16
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 16:36

mie sincer nu mi se pare nimic deplasat in ceea ce isi doresc parintii lui pt el ... casatorie cu acte cred ca doresc majoritatea parintilor trecuti de o anumita varsta si asta e mentalitatea nu ai cum sa o schimbi ... mancare sanatoasa ,sport , viata sociala ...sa l vada de doua ori pe ani la ei in casa[8D] deci ma gandeam la cum ai scris la inceput ca nush ce au facut[alcool] ... daca vrei iti fac cunostinta cu fosta mea soacra aia femeie diabolica [:D]

el e normal sa evite sa- I trazneasca direct in freza cu negarea poate e mai diplomat ... iar tu am senzatia ca vrei musai sa te impui nu sunt dorintele vostre ca si cuplu sunt dorintele tale .... GRESIT[:D]mai tine cont si de dorintele lui



https://picasaweb.go...79654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu



#17
erica.p

erica.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 16:37

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ooo scuze nu esti sotia lui deci cu atat mai mult. [:)] Esti prietena fiului lor si cam atat.


cat ma bucur ca ai scris [flo]
exact asa am gandit si eu,asa a gandit si taica-miu.....suntem intregi la minte,deci!
prietenul meu s-a dus acasa singur si a stat 2 saptamani.mama lui nu a fost multumita asa.si-a luat concediu si dorea sa vina aici sa ma cunoasca personal,astfel incat a trebuit in cele din urma sa merg acolo,si sa petrec timp cu ei.

#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 16:51

Ai fost, v-ati vazut, aveti doi ochi, doua urechi, un cap, doua picioare, doua maini deci nimic spectaculos.
Viata merge mai departe. Ii saluti cu respect ca pe orice om la o adica, si.... cam atat concret.
Le doresti sanatate si toate cele bune in familia lor.
Tu ai o relatie, doamne ajuta sa mearga bine, sa fiti sanatosi (si la punga grosi - asta am auzit-o la radio [:)]) sa va intelegeti bine si ce sa mai spun?
Canalizeaza-ti energia pe ceva util. Timpul e prea scurt ca sa-ti pierzi gandurile pe ceva inutil.

#19
erica.p

erica.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 17:06

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

mie sincer nu mi se pare nimic deplasat in ceea ce isi doresc parintii lui pt el ... casatorie cu acte cred ca doresc majoritatea parintilor trecuti de o anumita varsta si asta e mentalitatea nu ai cum sa o schimbi ... mancare sanatoasa ,sport , viata sociala ...sa l vada de doua ori pe ani la ei in casa[8D] deci ma gandeam la cum ai scris la inceput ca nush ce au facut[alcool] ... daca vrei iti fac cunostinta cu fosta mea soacra aia femeie diabolica [:D]

el e normal sa evite sa- I trazneasca direct in freza cu negarea poate e mai diplomat ... iar tu am senzatia ca vrei musai sa te impui nu sunt dorintele vostre ca si cuplu sunt dorintele tale .... GRESIT[:D]mai tine cont si de dorintele lui



https://picasaweb.go...79654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu




din fericire sunt dorintele noastre ca si cuplu.tocmai,eu cedez intotdeauna pt a-i face lui pe plac,in lucruri marunte,dar si in lucruri importante.spre exemplu,el nu-si doreste sa ne petecem concediile la paintii lui,pt ca e timpul nostru liber,si vrea sa il petrecem doar noi,pt noi.dorintele noastre nu sunt si dorintele lor.binele lor nu e si binele nostru.nu vrem sa mergem la petreceri sau sa alergam pe plaja,vrem sa stam in casa si sa facem dragoste.e alegerea noastra.parintii lui au ales pt ei,noi alegem pt noi.fiul lor nu traieste pt ei,sau pt a-i face pe ei fericiti.a trait 30 de ani la ei in casa.nu a fost maltratat/abuzat,asa cum e inteles abuzul/maltratarea de catre noi toi,insa:mama lui a fost si este o femeie dominanta,ea a luat decizii pt el,ce liceu sa urmeze,ce facultate,unde sa lucreze,la ce varsta sa se vada cu femei,etc,etc.este si asta o forma de abuz - ingradirea alegerilor,limitarea libertatii,sufocarea optiunilor personale.fiul ei este adult,nu e un copilas de 5 ani.actul acela legal pe care ti-l da primaria nu duce la echilibru si fericire intr-o relatie.actul acela le ofera lor,parintilor lui,o legitimare in cercul lor social:da,fiul nostru s-a casatorit acum,face ceea ce trebuie.cunosc cuplu,impreuna de peste 50 de ani,fara sa se fi casatorit.eu nu am asemenea relatii cu tatal meu,tatal meu nu imi cere sa fac asta si asta,ca sa fie el multumit.discutiile mele cu taica-miu sunt in felul urmator "esti bine?daca tu esti bine,asta e cel mai important!sa ai grija de tine!"."binele" asta il definesc eu,nu taica-miu.e binele meu.
sunt ferm convinsa ca pot exista si situatii intr-adevar dramatice,cu agresiuni verbale,fizice,am mai citit aici pe forum.nu e cazul nostru.e vorba de lucruri mai "fine" ca sa le numesc asa.....

#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 17:09

cred ca iti faci singura sange rau si tot felul de idei.

deocamdata asteapta sa vezi cum va evolua aceasta relatie, daca va veti casatori, samd.

pana una-alta zi mersi ca va despart atatia km si nu sunteti nevoiti sa va vedeti prea des sau sa petreceti prea mult timp impreuna.

pune-te un pic in locul mamei prietenului tau : nu ai vrea sa o cunosti mai bine pe fata care ar putea sa devina sotia unicului fiu ?

in felul lor, oamenii aceia, asa habotnici si cu prejudecati cum ii vezi, isi iubesc fiul si doresc sa aiba parte de tot ce este mai bun in viata, chiar daca viziunea lor nu coincide cu a voastra.

rabdare si diplomatie, timpul le va aseza pe toate.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -