Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tabere pentru copii


28 raspunsuri la acest subiect

#11
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 26 martie 2013 - 18:09

asa mi-ar placea si mie, sa plece intr-o tabara organizata de scoala, impreuna cu colegii lui. Am auzit ca "doamna de sport" ar organiza ceva, sa vedem...

Ingrid si Cristi 10 ani

#12
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 26 martie 2013 - 18:30


AdinaBuc, acesta-i studiu de piata sau te intereseaza personal? Ca sa stiu cat sa ma obosesc sa raspund. [:)]

Daca invatatorul/profesorul nu organizeaza tabara.. lasatul in seama parintilor e muuuult mai greu realizabil.. pana se pune toata lumea de acord trece vara. De aceea am preferat sa-i trimitem si pe cont propriu si cu alti colegi/prieteni, in tabere alese de noi.

Pt noi rostul primordial al taberelor este sa-i scoata din orasul imbacsit, cat mai departe.. preferabil undeva sus la munte sau la mare. Ca mai si invata/vad/fac si altceva.. e mai putin important. Sa se miste? DAAA!! Multa zbantuiala in aer liber si curat.

In plus acum avem la indemana o multitudine de tabere.. si am incercat de la calarie, la tenis, inot, limbi straine, drumetii, aventura, creatie si dezvoltare personala, ski, biciclete, etc. etc. Instructorii/animatorii sunt de obicei persoane dedicate si energice si se pun la mintea lor.



#13
AdinaBuc

AdinaBuc
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 29 martie 2013 - 16:45

Ma scuzati, nu am mai avut timp zilele acestea sa intru pe forum. Copiii mei au 10, respectiv 11 ani. Vroiam sa aflu mai multe pareri...ai mei sunt activi, i-am dus la diverse sporturi, dar nu fac de performanata.La fel de mult le place si engleza.

#14
AdinaBuc

AdinaBuc
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 29 martie 2013 - 16:49

Va multumesc mult tuturor pentru sugestii. O sa le analizez pe fiecare. Vreau ca vacanta aceasta sa le fac o surpriza frumoasa. Le-am promis de mult ca o sa ii las sa mearga intr-o tabara, dar am zis ca pana acum erau prea mici. Vreau sa ma asigur ca gasesc un loc potrivit.

#15
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 29 martie 2013 - 19:00

Foarte util subiectul asta ...

In taberele astea se pot inscrie si bunicii [:I] ?

Eu imi trimit la vara copiii (8 si 7 ani) in Romania si mi-ar placea teribil sa ii trimit intr-o tabara. Scopul meu este sa socializeze, sa vorbeasca romaneste si sa faca sport. Pentru ca vorbesc romaneste cu accent si mai dau rateuri, penttru ca nu au prieteni copii in Romania, ma gandesc ca ar fi bine sa mearga si bunicii (parintii mei) cu ei ...

Se poate o asemenea traznaie ?[:I]

#16
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 29 martie 2013 - 21:20


AdinaBuc la 10 si 11 ani nu sunt deloc mici pt tabere. Parerea noastra bineinteles. [:)]

Buflea, io nu i-as trimite cu bunicii.. nu ar fi chiar tabara. Nici pt ei, nici pt ceilalti copii si in nici un caz pt bunici.. nu e usor sa rezisti cu hoarda [8D]. Nu cred ca e asa important ca nu vorbesc asa bine romana... oricum or sa fie "exotici" si interesanti si copiii vor fi curiosi sa-i cunoasca. In plus sunt doi si se au unul pe celalalt. Eventual pot bunicii sa se cazeze in localitatea unde este tabara.

Am auzit lucruri bune despre Tabere cu suflet si Himalaya Adventure, ne gandim sa ne cunoastem curand mai bine. [:)]

Am avut experiente bune cu Tabere Junior din Predeal; Ana si Mihai Predeleanu sunt niste monitori de ski super, care fac tabere faine la munte atat vara cat si iarna. Sunt destul de scurte (5 nopti) si tb sa te descurci singur cu dusul/luatul din tabere.
http://www.taberejuniori.ro/

Tumba iarasi fain, Ana, Mustafa si intreaga familie pun mult suflet. Si sunt deschisi dialogului. Iar copiii se joaca in draci pe langa "activitatile" specifice fiecarei tabere. Asigura si insotitor daca vrei sa trimiti copiii cu trenul.

Cu dl de la Tabara Medievala n-am comunicat prea bine.. iar colac peste pupaza ne-a lasat balta cu vreo 2 saptamani inainte de inceperea seriei.. ne-a anuntat ca a picat, parca nu erau suficienti inscrisi.

Tabara de inot si tenis de la Snagov a fost ok. Au tot felul de extra-uri contra cost. Adica ni se pare putin aiurea ca iti iau bani in plus pt o plimbare cu bicicleta in padure... asta fiind cea mai ieftina. I-am intrebat pe copii daca au primit zilnic fructe si apa plata.. si cica nu prea (edit: m-a corectat sotul.. a trecut odata inopinat si tocmai imparteau copiiilor felii de pepene).. iar apa beau de la chiuveta. Nu-i bai.. copiii au fost fericiti si s-au simtit bine. Si noi multumiti ca pe langa orele de sport organizate, se jucau toata ziua pe-afara. Ce e fain.. perioadele fiind una dupa alta, poti ramane 2-3 serii legate.



#17
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 29 martie 2013 - 21:30

Excelent Ruxandra [flo]... m-am uitat putin pe siteul cu taberelejunior ... tare imi plac alea cu bicicleta si de tenis.

Auzi, dar trebuie sa aiba bicicleta, sau le dau ei ? Ca daca le trebuie bicileta, a cazut asta pentru ai mei ...

Cam cand ar incepe incrierile pentru vara ?

#18
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 29 martie 2013 - 22:10


Buflea, din ce stiu eu.. noi am mers in general cu cele personale.

Cei de la Tumba pun biciclete la dispozitie. Nu stiu daca si pt taberele cu specific MTB, ci pt cele in care intr-o zi fac excursie cu bicicleta pe dealuri.

Cei de la Tabara de tenis iti inchiriaza contra cost biciclete.

Iar Tabere Junior cred ca iti pun la dispozitie/inchiriaza. Oricum in Predeal exista cel putin un centru de unde poti inchiria biciclete.

Perioada de inscriere incepe din momentul afisarii taberelor, inca nu toti au definitivat programul de vara. Dar poti incepe sa studiezi, sa iei contact cu organizatorii si vezi si tu cine te convinge, de cine iti place mai mult, etc. [:)]



#19
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 01 aprilie 2013 - 11:26

Cei de la Progressive pot inchiria biciclete (au si magazin) - am pus eu link-ul mai sus.
Pentru ca ai tai stiu bine limba engleza :) poti vorbi cu cei de la Shakespeare School. Fac tabere pentru copiii care invata engleza si merg profesorii care predau engleza. Eu il trimit anul acesta pe unul din baietii mei.
Tabere cu bunici nu am auzit. Pot sa se cazeze undeva in zona si din cand in cand sa mai verifice. Tabara cu cei care invata engleza mi se pare buna, pt ca atunci cand nu vor sti un cuvant pot gasi ajutor [:D].

Anya

#20
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 01 aprilie 2013 - 11:53

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Cei de la Tabara de tenis iti inchiriaza contra cost biciclete.





Buna Ruxandra !

poti sa-mi spui ce nu ti-a mai convenit la tabara de tenis de la Snagov - Izvorani ?? Eu tocmai l-am inscris pe fim'iu in tabara pentru vacanta de primavara si n-am gasit scris ca ar mai trebui sa dau alti bani decat cei de la inceput. Sper sa nu am surprize neplacute ca le fac o reclama......


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -