Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tabere pentru copii


28 raspunsuri la acest subiect

#21
stra

stra
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 august 2013 - 22:26

Experienta noastra in tabaradetenis.ro = tabaravesela.ro, vara aceasta.
 
Am trimis copilul de 9 ani in vara aceasta in tabara.
Ne-am asigurat pe cat se poate ca alegem ceva cu recomandairi bune, pret mare,..., cum am crezut ca putem selecta un loc in care copilul sa cunoasca alti copii, sa se joace, sa isi faca prieteni noi si sa se incadreze intr-un program, pentru sanatatea lui, credem noi.
 
Am citit si forumat si ni s-a parut ca tabaradetenis.ro = tabaravesela.ro pare o agelere buna.
 
Isi creaza o imagine pozitiva, insa conditiile in care cazeaza copiii sunt execrabile: camere mici cat o baie, unele foarte intunecate, fara plase contra tantarilor si fiind langa lac au tot soiul de tantari mai mici sau mari in camere, dusul curge, un fir cu un bec in tavan, nu au mereu apa calda, saltelele sunt patate ingrozitor si miros, in camera miroase a inchis, copiii sunt piscati pe tot corpul.
 
Unii dintre copiii care vin acolo vorbesc foarte urat si nu sunt supravegheati mult timp (timp de odihna...).
Activitatile nu sunt mare lucru, sunt caini multi vagabonzi, fara vaccin sau deparazitari, albilele ii inteapa pe unii dintre copii.
1 stea, cu indulgenta 2.
 
Au o tehnica aparte de a spune ca nu e gata curatenia, ca nu au alocat inca partenerii (copiii) in camere, astfel incat toti parintii sa plece si sa nu vada conditiile. Noi daca vedeam, cu siguranta am fi cerut banii inapoi pe loc si ne-am fi luat copilul acasa. Nu va imaginati ca suntem cine stie ce snobi. OK, il ducem in vacante in locuri decente, nu 5*, totusi frumoase, curate.
 
Copilul si nu numai el, suna, plangea, spunea ca acolo arata ca la inchisoare. Si asa este. Am vazut insa la plecare. Pe parcurs am fost consiliati la telefon mereu sa nu il credem, caci se joaca mereu, doar cand ne aude plange. Iar noi am fost incuiati si am rezistat rugamintilor. Oare de ce am crezut un adult strain in loc sa intelegem sentimentele propriuluil pui? Nu stiu. Nu stim. Si regretam asta. Speram ca nu am creat acea amintire oribila pe viata in mintea puiului. Doar anii ne vor demonstra cat de traumatizanta a fost tabara aceasta: urat, caini, rahati de caini, mizerie, tantari, albine, ...toate insectele de lac si padure tabarate pe copii...
 
Realmente, daca aveti 1.200 ron, nu ii cheltuiti acolo. Noi ne-am terorizat copilul, trimitandu-l undeva mai scump, cu speranta ca isi va face prieteni si ca se va distra, insa a plans mereu si s-a simtit pedepsit pentru ca l-am trimis in asemenea conditii.
 
Inisistati si nu va lasati pana nu vedeti camerele. Daca se simte confortabil copilul dvs, foarte bine. Ei sunt barometrul, nu "managerii" de acolo.
 
A fost oribil, credeti-ma. Regretam si macar sper sa va scutesc copilul de aceeasi experienta traumatizanta. Pentru noi e prea tarziu.
 

 



#22
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 08 august 2013 - 19:09

Noi am ales vara aceasta una dintre taberele in UK de 2 saptamani organizate de Mirunette.

 

S-a intors cu impresii foarte pozitive, de prisos sa spun ca fluenta in vorbirea limbii engleze s-a imbunatatit mult.

 

O sa optam si anul viitor tot ceva similar.



#23
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 09 august 2013 - 08:31

Baietii mei au mers in tabara asa:

- cel mic (7 ani) cu invatatoarea la Trei Brazi - conditii f bune - au stat cate 4 in apartamente. Au avut acces si la piscina unui alt hotel din zona, au facut excursii. Fiind impreuna cu colegii de clasa a fost perfect.

- cel mare a avut 3 iesiri in aceasta vara:

     - Targu Mures - la campionatul national de baschet - au stat in hotel de 3* si a fost totul ok.

     - tabara de aventura Fratii Jderi - cu toate ca a fost impreuna cu cei de la Shakespeare, unde face engleza, nu cunostea nici-un copil din grup. S-a imprietenit repede, a avut repartizat un coleg de camera cu care s-a inteles f bine. Mi-a zis ca a avut o camera mica (erau 2) car ca a fost bine. Erau cativa catei in complex (chiar s-a distrat ca unul i-a furat sosetele [:)] ) si mi-a povestit f mult de ei. Unde e copil de bloc fara animale in casa, contactul cu cateii a fost benefic. Au avut foarte multe activitati in aer liber. Au facut rafting pe Olt, s-au catarat, au facut baie in piscina, excursie pe munte, baie in cascada cu apa rece de munte.

     - cantonament de baschet in Serbia. Aici stiam de anul trecut ca nu sunt cele mai bune conditii dar e baiat, sportiv si trebuie sa se decurce. 4 in camera, baia mai miroase, mancarea e la cazan si cam cu carne tocata, antrenamente si alergatura...

 

Zicea cineva de piscaturi... Ma asteptam sa aiba parte de mai multe piscaturi. Le-am dat la ei un stick cu solutie pt piscaturi si celui mic o bratara anticapuse (asta a fost fixul invatatoarei, ca nu m-as fi agitat). E natura, e vara, ai mei sunt si baieti.....



#24
Odum

Odum
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 ianuarie 2015 - 10:47

Hello! Redeschid subiectul tabere pentru cei interesati :). Anul trecut al meu baiat (de 15 ani) a fost intr-o tabara de aventura special conceputa pentru adolescenti. Activitatile se desfasoara in mare parte la Escapade Adventure Park din Busteni. Si pe langa nebuniile de catarat prin copaci, tiroliana, etc. au facut si workshopuri de comunicare. Insa, ce l-a incantat foarte tare a fost  noaptea de supravietuire petrecuta in padure, cu tabara de corturi, foc... zicea ca a fost ca in filmele americane cu cercetasi. Ce mi-a placut este ca programul este foarte incarcat, cu activitati atat distractive cat si educative. Ei spun ca e o tabara de formare pentru viata. Oricum, cert este ca s-a simtit foarte bine si anul acesta vrea sa mearga din nou. M-am uitat pe facebook la Escapade Adventure Park si am vazut ca deja au lansat editia 2 pentru 2015.



#25
Liana_Adm

Liana_Adm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 12 august 2016 - 10:27

Avem si noi o tabara preferata (acum) despre care am mai scris la alte topicuri, dar doar pentru ca ne place foarte mult. Este o tabara de gatit si nutritie unde merg copii mei si unde invata sa fac tot felul de minunatii: supa crema de legume, bruschete cu busuioc, etc. La o prima vedere am crezut ca nu o sa le placa copiilor mei, dar, spre surpriza mea, sunt chiar incantati. Pe langa faptul ca gatesc si fac tot felul de ateliere si activitati distractive cu scop educativ, indrumatorii de acolo ii duc in vizita la herghelii, iar acum au planuit si o escapada la Acvamania. Cei mici sunt extrem de fericiti pentru ca nu am avut ocazia sa ii duc acolo pana acum. Deci.. toate sunt bune pana acum la Lumea Copilariei Mogosoaia, ne place si ne mai ducem!

 

 



#26
Ina39

Ina39
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 iulie 2022 - 17:55

Salutare tuturor! Deschid acest subiect pentru ca este sezonul de tabere și excursii.Recomand plecarea pentru prima data în tabăra cu învățătorul, colegii, persoane cunoscute. Experienta fetitei mele în varsă de 8 ani și a prietenei ei , tot 8 ani  in prima lor tabăra, organizata de Wind Discovery ( Alex și Kinga, instructori total neimplicati) a fost una total neplăcută. Activitati prin pădure de la 9:00 la 17:00 , sărit peste prânz, mâncat un singur mar toată ziua, etc...după 3 zile am fost sa o iau acasă , la fel și părinții prietenei. Deși pot avea recenzii foarte bune , mare atenție la ce alegeți!



#27
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 07 iulie 2022 - 10:57

In tabara 7 cai (langa Campulung Muscel) a fost cineva recent?



#28
AlexandraIulia3

AlexandraIulia3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 12 ianuarie 2024 - 18:26

Buna seara!la multi ani,am un băiat de 9 ani și aș vrea să l trimit intr o tabără ,ce tabara îmi recomandati? mulțumesc!



#29
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 15 ianuarie 2024 - 14:05

Eu recomand cu toata increderea taberele organizate de Himalaya Travel Bucuresti. 

Sunt cei mai profi oameni intalniti vreodata, dedicati si extrem de bine organizati.

Taberele lor sunt accesibile celor din Bucuresti si zona, fiindca de acolo de pleaca :-) .




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -