Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Motricitatea fina.

354 raspunsuri la acest subiect

dana vio

dana vio

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 29 noiembrie 2016 - 13:47

Vai Ela, imi pare foarte rau !  [pup] Nu ma asteptam la asta. 

Nu stiu ce sa zic, poate ar fi bine sa incepi cu psihologul scolii, e la indemana si poate ajuta pe situatii concrete la scoala. Si poate iti recomanda un psiholog bun ptr vacante ? Nu stiu, zic si eu. 

Ma bucur ca la scoala se descurca si invata bine. Asta e foarte bine. 

Fetita cat are acum? 3ani, parca. 

[pup]

• 0

mcoca

mcoca

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.838 mesaje

Postat 29 noiembrie 2016 - 14:36

Ela, imi pare rau. Este o epilepsie 'tip absenta nu'?

Asta e un tip de epilepsie care se poate vindeca la adolescenta.

Directorul nostru general a avut epilepsie in copilarie. Nu stiu amanunte, atat mi-a zis. Acum pe langa o cariera super, are o familie frumoasa cu 3 copii.

Numai bine va doresc!

Editat de mcoca, 29 noiembrie 2016 - 15:34 .

• 0

ela_04

ela_04

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.766 mesaje

Postat 29 noiembrie 2016 - 15:32

Vai Ela, imi pare foarte rau ! [pup] Nu ma asteptam la asta. Nu stiu ce sa zic, poate ar fi bine sa incepi cu psihologul scolii, e la indemana si poate ajuta pe situatii concrete la scoala. Si poate iti recomanda un psiholog bun ptr vacante ? Nu stiu, zic si eu. Ma bucur ca la scoala se descurca si invata bine. Asta e foarte bine. Fetita cat are acum? 3ani, parca. [pup]

Fata are 4 ani. Si pt ea intrasem... la baiat eram ingrijorata ca nu coloreaza in contur la 3 ani iar fata nu stie nici toate culorile la 4 ani. :))

Cu fata e alta poveste... incepe parca sa copieze din comportamentul fratelui sau. Mie teama dar nici nu stiu ce sa fac, asa ca incerc sa'i corectez lui iesirile, sa'explic ei, e destul de dificil.

Noi ne'am ocupat mai mult de baiat si ne'am trezit ca fata si'a insusit mai multe cunostiinte cei depasesc varsta dar pe cele elementare nu le cunoaste. Nu prea e invatata sa faca conexiuni logice, si e greu. 

Stie sa numere in 3 limbi straine, in engleza de la frati-su, in japoneza de la karate si in romana tot de la frati-su. Dar nu stie sa recunoasca cifra 1. Daca incerci sa o inveti incepe sa planga ca ce ai cu ea. Ce a facut.

La gradinita nu'i invata nimic...cica nu e in programa! Si e grupa mijlocie. Peste un an merge la scoala! 

Baiatul, sa nu crezi ca peste noapte a devenit vreun geniu... e doar rezultatul a multa munca, zilnica, a multor fire albe...

Am mers cu el pe principiul, daca stie tot ce trebuie la scoala d'na o sa ignore sau o sa treaca cu vederea ca sta mai mult pe sub banca, pt ca toate ii cad mereu pe jos. Ca vorbeste neintrebat sau ca se trezeste vorbind aiurea. 

Se pare ca m-am gandit prost ca tot la psiholog ajungem.

• 1

ela_04

ela_04

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.766 mesaje

Postat 29 noiembrie 2016 - 15:54

Ela, imi pare rau. Este o epilepsie 'tip absenta nu'? Asta e un tip de epilepsie care se poate vindeca la adolescenta. Directorul nostru general a avut epilepsie in copilarie. Nu stiu amanunte, atat mi-a zis. Acum pe langa o cariera super, are o familie frumoasa cu 3 copii. Numai bine va doresc!

Da. E vb de epilepsie absenta. In timpul descarcarilor, nu intra in convulsi. Doar ca creierul se blocheaza. Nu lesina, nu inchide ochii dar nici constient numai este. Se uita prin tine.

Dr neuropsihiatru zice ca se trateaza, ca e ereditar.

Eu zic ca s'a declansat de la presiunea pe care am puso pe el cu scoala. Tin minte ca in prima zi de scoala tremura si imi spunea... mamico am asa emotii mari! 

Abia acum incep sa realizez ca sub toata grozavenia lui e un baietel tare sensibil si emotiv.

La sfarsit dr a zis ca se trateaza dar nu garanteaza 100% ca in urma unui soc emotional nu va mai aparea iar la maturitate.

• 0

dana vio

dana vio

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 20:45

Nu te putem ajuta noi prea mult, dar daca ai nevoie de un umar pe care sa/te plangi sunt aici.    [:(]    [pup]

• 0

Intrebari Panica

• Col scurt

Guest__* - Ieri, 21:35

• Al?
    - Ieri, 19:54

• ???

niculi3
    - Ieri, 18:31

• Este constipat?

alina_stoian92
    - Ieri, 18:22

• Colici sau reflux?

IoanaIusco
    - Ieri, 17:41

Grupuri

• Mamici de Septembrie 2020

Anda08
    - dec 05 2019 12:48

• Mamici August 2020 (Pepenasi de August)

Anda08
    - nov 06 2019 10:11

• Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 06 2019 09:34

• Alina

stivis1
    - sep 22 2019 21:00

• Mamici de Mai 2020

Anda08
    - sep 13 2019 14:16

Bloguri

• Mâncarea în sarcină

LaviniaMicu
    - Ieri, 19:19