Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Motricitatea fina.


358 raspunsuri la acest subiect

#1
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 10 februarie 2013 - 17:15

Buna.
Vreau si eu sa va intreb daca stiti cum pot sa-mi ajut copilul in ceea ce priveste motricitatea fina.
Baietelul meu are 3 ani. Toate cartile lui de colorat sunt o zmangalitura. Am incercat sa-i explic in fel si chip ca trebuie sa desenam doar in patratel, in contur...
Daca il fac atent sau ii las de inteles ca a gresit nici numai vrea sa coloreze. La fel daca ma simte dezamagita. :(
Asa ca imi este f greu sa-i arat in timp ce stau cu zambetul pe buze. Dar nu e bine nici asa pt ca el isi imagineaza ca a desenat bine si nu e asa.
Nu pot nici macar sa-l determin sa faca liniute scurte. Pe orizontala, pe verticala, cum o fi...
Am incercat sa-i pun mana peste mana mea dar nu are rabdare.
Numai stiu ce sa fac...aveti vreo idee...

Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]


#2
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 10 februarie 2013 - 18:15

Are probleme doar la colorat?Daca da, cred ca nu e cazul sa insisti deocamdata, poate pur si simplu nu il atrage inca, nu ii place, nu este motivat suficient.Putini copii coloreaza in contur la 3 ani, este inca foarte mic.Alte lucruri legate de motricitatea fina corespunzatoare varstei lui le face cu dificultate?

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

#3
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 10 februarie 2013 - 18:41

E prea devreme pt colorat si folosit creionul, sunt alte etape i ainte de astea cu care sa incepi. Cu timpul vei invata sa zambesti si sa incurajezi orice mazgalitura care se apropie de ceea ce vrei sa obtii, parol! [8D]

Eu am scris pe undeva despre asta, am si pe blog un text mic despre ce am facut noi pe la varsta aia, trebuie sa caut blogul ca nu am mai scris de ceva timp.

#4
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 10 februarie 2013 - 19:47

Multumesc Chuny. [flo] ar fi super.
Ii place f mult sa coloreze baiatului. Si cred ca el este constient ca nu isi poate "stapani mana". nu stiu cum altfel sa explic...
pt ca dupa ce deseneaza fie rupe foaia, fie o inteapa cu creionul etc. nici macar nu ridica privirea la mine intrebator si pe fuga ca de obicei... ba chiar pot spune ca fuge oarecum din raza mea vizuala parca rusinat. Desi nu l-am certat niciodata pt ca nu a desenat bine.
Am decupat diverse figuri geometrice pe foaie A4 si le-am pus direct pe masa lui de lucru sa le deseneze dar nu a vrut cu tati sa le faca iar la mine azi e ziua de gatit. O sa mai incerc pe seara daca o sa fie cazul. Daca o mai vrea.
Alte lucruri...nu poate sa manance cu lingurita singur de exp. Dar nici noi nu am insistat f tare pt ca am crezut ca e inca mic, rasfatat si ca inca vrea sa-i dau eu. Dar in incercarile ocazionale - la masa de la ora 17 il pun sa manance singur- am obs ca parca ii oboseste mana... nu gaseste gurita...
Nu stiu sa spun exact dar de obicei incepe si mananca cu mana daca e foame sau se joaca cu mancarea daca nu ii este.


Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]


#5
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 10 februarie 2013 - 22:22

Ella, motricitatea fina se dezvolta la virsta asta si cu alte unelte decit desenatul; daca nu vrea, si-l streseaza deja da-i o pauza de desene si faceti alte jocuri:
sa ruleze mingea cu ambele miini in jurul lui, asezat in fund, pe jos;
sa construiti turnuri din cuburi;
sa-l inveti sa puna un siret la un addidas (nu sa-l lege, sa-l treaca prin gaurile alea si sa-l scoata)
sa-i dai o sfoara groasa sa faca noduri; sa incheie si descheie nasturi; sa ascuta un creion cu ascutitoarea
sa va jucati cu plastilina, din care sa modeleze diferite obiecte.
in loc sa coloreze, daca nu vrea, ati putea incepe in felul urmator: daca ai avea sau face desene cu linii punctate, contururi, iar el sa uneasca punctele respective cu o linie de contur.
printre exercitii reusite de genul asta ati putea reintroduce coloratul intre contururi, treptat.

am omis sa specific, eu ideile astea le-am primit de la ergoterapeuta ce l-a evaluat pe fiu'meu in 2004. unele le-am aplicat, unele n-au mers la noi ( fiu'meu n-a suportat plastilina, de ex)

A afecta calitati si talente pe care nu le avem inseamna a obliga pe ceilalti sa observe ridicolul si defectele pe care le putem avea

#6
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 11 februarie 2013 - 07:43

Ela, din ce mai povesteai tu, baietelul tau se aseamana cu al meu, de aceeta ti-am mai povestit ce mai inventam noi. dar ai postat la categoria asta si nu stiu daca astepti doar anumite raspunsurim de la mame care au copii cu nevoi speciale.

oricum, pana zici tu da sau ba ca sa stiu pe viitor, niste sugestii (baiatul nostru cel mare abia acu' la 7 ani deseneaza in contur, cam 90% si la, nu perfect[:D]) daca spui ca ii place desenul, ca sa nu se descurajeze

la varsta asa mica poti sa-i desenezi tu forme mari si el sa le umple cu pictura cu degetetele. pune bulina langa bulina cu degetelul. sau fa-i stampilute. de coloroat, poate sa fii langa el si sa-l tii de manuta cat deseneaza pe langa contururi si sa-l lasi singur doar pe interior.

incearca mai mult cu acuarela si pensula, nu stiu de ce da' zvapaiatii mei stau si bibilesc cu pensula cum nu fac cu creioanele.

la varsta asta asa mica mie imi era grozav doar sa-i las sa experimenteze cu colori, nu sa faca ceva in forme prestabilite. si da, erau innebuniti dupa plastilina cu care faceau invariabil serpi. interminabil de lungi





_______________________

#7
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 11 februarie 2013 - 11:04

Aqai, iti multumesc frumos. Ideea cu datul din codita la caine a avut mare succes sa sti. Nu a mai luato in brate si sa-i dea drumul brusc.
Acum il alearga cainele pe el [:)] sa se joace si cu ea(catelusa)
Am pus intrebarea aici pt ca imi era teama ca la alta sectiune multe mamici ar fi spus...lasa draga copilul in pace...are el timp.
Poate asa e, poate nu. Problema e ca psihologul mi-a atras atentia asupra acestui fapt. Eu nici nu stiam ce e aia motricitate fina [q]
Cand i-am spus ca e prea mic...m-a intrebat pana cand o sa fie prea mic.
Tot ce a scris Ana...nu poate sa faca. Iar mai rau e ca nici eu nu l-am incurajat. In loc de pantofi cu sireturi nu avem decat cu arici. Si pt ca majoritatea au cate 3 arici, am cautat pana am gasit cu unul singur ca sa se poata incalta singur. Sunt o tampita [q] nu stiu ce a fost in capul meu!
Plastilina nu i-a placut asa ca nu am mai insistat si nu am mai cumparat. Ba, cea cumparata zace in pod!
O sa incep sa lucram pe tot ce mi-ati scris. Va multumesc mult.


Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]


#8
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 11 februarie 2013 - 11:26

Mai adaug si eu cateva din ce mi le a zis kineto pt fata mea . Un bol cu faina ascunzi in el obiecte mici si trebuie sa le gaseasca , coliere cu margele de lemn ( stiu e baiat da nu i strica ) [:D] puzzle de lemn unde trebuie sa infiga formele , este plastlinina pt baieti un camion care face forme ma gandesc ca l atrage , sau modelezi forme din faina sculpturi cu pufuleti sunt speciali pt asta , desenatul ar fii ultima mea grija ...la a mea ii place sa deseneze mai mult decat sa le coloreze in general isi pierde rabdarea acasa si nu le termina de colorat doar la scoala le termina ....

Baiatul e antitalent deocamdata sa fim seriosi nu toata lumea le are cu desenatul .
Nu stiu de unde dar a inceput si a mea cu sireturile nici noi nu avem pt ea incaltaminte cu sireturi dar noua ne face varza pantofii ....[:D] intr o dimineata nici nu am putut sa i dau de capat la pantofii mei sport atatea noduri aveau si eram pe fugaaaaa am tras ciocatele repede [pk]
La fel si tata su el si a tras pantofii nedesfacuti cand s a intor acasa a vazut ce opera de arta are la sireturi ma gandesc ce or fi zis clientii de nodurile lui originale ...lesin de ras [olala]
E fascinata de fire cum prinde ceva sta si face noduri .


https://picasaweb.go...79654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu



#9
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 11 februarie 2013 - 12:19

ela [pup], nu am timp acum dar incearca asta;
http://www.scribd.co...nainte-de-6-ani

Alexandra Maria
14.12.2007


#10
nicavica

nicavica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 196 mesaje

Postat 11 februarie 2013 - 12:57

Si noi(eu) am avut o "buba" cu desenul in contur..i-am desenat forme geometrice cu marker f gros si i-am dat sa picteze(a mers)in contur,cu creionul sau carioca,mai depaseste inca...o alta metoda a fost sa-i desenez un contur, l-am decupat,l-am capsat si apoi l-am lipit pe un A4, si asta a mers,pt ca simte creionul cand ajunge la margine....dar ce l-a ajutat mult au fost:pusul pe siret piese de lemn,puzzel-uri(incastre sau din mai multe piese),lipitul(asta chiar a avut succes),infipt pioneze in plansa,si desenatul cu pensula....nu pune accent f mare pe desen in contur,ai sa vezi,ca-si da drumul de la sine....plastilina nu-i place,dar se joaca cu malai,cu lopatele(iarna),desenaza pe oglinda plina cu aburi...[flo]E inca mic,deabia de acum incolo isi da drumul!E drept nepotelele mele(mai mari cu 2 si 10luni,decat baiatul meu) si-au dat drumul mai devreme decat el[flo]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -