Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Colectia de toamna-iarna 2005 (42)


211 raspunsuri la acest subiect

#201
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 15:13

moama, ce barba e concursu' asta [:-)))] - am intrat pe "pagina oficiala"
da-l las asa mearga, sa nu-l descurajez.

a :) a luat 8 la citire si s-a jeluit o zi intreaga ca n-o sa mai ia coronita [:D] - si la cun. mediului a avut de facut un desen destul de complex si i-a scris dna BRAVO pe el - si abia l-am convins ca bravo e mai mult decat foarte bine, adica e foarte bine cu ceva in plus - el credea ca bravo=bine=8 - si iar n-o sa ia coronita...


#202
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 15:41

[:)] tare Andrei cu Bravo-ul!
Bravo lui daca vrea sa mearga la concurs, Nati nu vrea. Acum m-am uitat si eu pe site ca ai zis tu, vad ca e deja etapa a doua [alcool] dar observ ca pe la concursurile astea nu conteaza, poti sa intri la o etapa si daca nu ai fost la precedenta, bani sa iasa. Silvia a fost anul trecut si au fost pa usoare subiectele, toti au luat intre 95 si 100 de puncte, cam asa ceva. Barba, vorba ta.

Nati a dat un test la romana, a luat -FB pt ca au fost 7 subiecte, la 6 din ele a luat fb iar la unul b pt ca din trei propozitii a gresit una. Mi se pare ca prea mult i-a scazut pe ansamblul lucrarii, pentru o singura greseala, e ca si cand ar fi luat 9. Poate asa vad lucrurile eu si doamna nu, poate ea da FB curat numai cand e totul perfect. Ce sa mai zic! Oricum eu sunt multumita pt ce a facut Nati la test.

#203
ioana_77

ioana_77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 850 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 15:50

Tentant Euclidu'asta, nu stiu dk sa o inscriu sau nu. Ca oricum nu-i la scoala Mariei, e in alta parte. Ar fi trebuit sa lucrez ceva in plus cu ea, dar e VARZA de obosita seara.

DIn motivul asta cred ca-i voi intrerupe si lectiile de pian. O inscrisesem din toamna, dar ieri (abia, ieri, mama inconstienta ce sunt) mi-am dat seama ca de fapt ea nu face fata la nicio chestie ce presupune concentrare dupa ora 17, cand o iau de la after-school. Mai bine as duce-o la un curs de dans, ceva, unde sa se relaxeze, sa topaie.

Urasc ca nu am bunici in Iasi!

Mi se pare inuman sa o tin la scoala pana la ora 17. Este ULTIMA din scoala cand merg sa o iau. CUm drak reuseste toata lumea sa termine programul pana la 16?[bang]

SUnt foarte trista pe tema asta si nu am rezolvare. SI nici pot sa o las sa vina acasa singura si sa stea vreo 4 ore "home alone", sa-si incalzeasca mancarea, etc. Mama ei de viata[q]



Coarpino, e fenomenal Andrei ca-si plateste singur (deja) concursurile si-si ia Gazeta Matematica[:D]



Eu am mai inscris-o pe Maria la concursuri in trimestrul trecut. DIn pacate greseste din neatentie si are mult de suferit pe tema asta.

SI nici nu se lucreaza in plus la scoala, ori din ce am vazut eu, formularile la concursuri sunt mai altfel. Asta presupune lucru suplimentar, sunt constienta, dar cat sa tragi de bietul copil?[bang]







Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana



1 an



Iulie 2008



#204
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 16:38

stai, ca daca era un concurs de citit, nici sa-l platesc eu nu s-ar fi dus.
da' eu oricum sunt in ceata cu concursurile si cu scoala in general - targetul meu e sa-nvete sa scrie si sa citeasca, noroc cu el ca vrea coronite &comp.

chiar, voiam sa va intreb daca ai vostri inventeaza litere - adica daca e un cuvant mai lung si/sau cu litere sau grupuri de litere care se repeta, de exemplu "lalelele", scrie lale si dup-aia zice "acu' urmeaza u, r, o, a si tooot asa - fara nicio legatura. nu pricep...[bang]

#205
miri__b

miri__b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 20:41

am mai listat niste teste (de pe didactica parca) e varza fi-miu. nu citeste cu atentie textele, ma scoate din sarite.



Mirela si David - 23.12.2005

ce baiat frumos are mama!

David in decembrie





#206
meems

meems

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.366 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 20:49

Ioana, cunoastem... din pacate... Rianna sta la afterschool si inainte de ore (de pe la 7:45), si dupa (pana la 17:15 cel mai devreme). Partea buna e ca 1. se mai joaca cu alti copii, acasa neavand parte de asta; si 2. isi mai face din teme acolo. Altfel, mi-e si mie mila de ea pentru atatea ore petrecute acolo. Insa nu are alte activitati in zilele cu afterschool, decat patinaj martea. Ora de pian noi o facem duminica.

Lavi, bine ca sunteti multumiti de usa. Si [pk] pentru masina de spalat vase! Eu nu sunt sigura de ce filtru intrebi, eu nu curat absolut nimic la a mea.
Felicitari Silviei pentru calificare la olimpiada!

Corap, simpatic tare Andreiul tau! [:)] Rianna nu face faza asta cu adautagul literelor la cuvinte; ea insa inventeaza cuvinte care nu exista [alcool]

Meems & Rianna (16 dec. 2005)

#207
meems

meems

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.366 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 20:52

Miri, daca te consoleaza cu ceva... si Rianna e foarte distrata si aiurita, una-doua isi pierde atentia, se gandeste tot la altceva... Nu stiu daca e varsta, sau personalitatea. Tind sa cred ca acum e o combinatie de cele doua.

Meems & Rianna (16 dec. 2005)

#208
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 22:19

Hello si de la noi.

Ioana, off, chiar greu de Maria ta. Ce solutii as vedea/am vazut in jur:
- sa gasesti un afterschool unde sa aiba incluse si activitatile, incat la 5-6 s-o iei cu lectii si dans/muzica gata facute. Eventual si sah si engleza in celelalte zile [:D]. sigur exista si pe la voi, iar daca socotesti costul total, s-ar putea sa iesi bine. (la noi s-ar gasi cu ~650 pe luna, de ex.) Sa mai mergeti la altele dupa after-school e intr-adevar prea mult [:(]
- sa gasesti o mamica care sa-si ia copilul de la after mai repede si care sa fie bucurosi de compania Mariei pentru joaca. Eu cunosc doua cazuri in anturajul nostru - mamici de unic copil, a carui cea mai mare dorinta e sa aiba alt copil la joaca. Dupa scoala/gradi, iau inca un copil de la gradi acasa la ei pana seara. Poate gasiti si voi in jur...

Noi avem in continuare o perioada stresanta. De saptamana asta hotarasem sa lasam copiii la program prelungit - Ana la gradi, Cristi la after cu invatatoarea. Am implementat partial - Ana e super-ok , dar Cristi e racit cu febra, saptamana asta a trebuit tinut acasa. Motiv de mare stres, ne-am tot rotit si chinuit programele...
Sunt cam ingrijorata de viroza asta picata fix dupa ROR... Ana a fost si ea racita saptamana trecuta, dar i-a trecut in 3 zile, fara febra, Cristi trage de vreo 5 deja [:(].

#209
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 22:32

Maria, ce mai face mama ta, e tot in spital?

Eu imi tot bat capul cu masina de spalat vase, cartea tehnica e foarte proasta, nu pricep la ce sunt bune toate accesoriile din cosuri, cum exact trebuie puse paharele si canile... Trebuie sa nu se miste?

Ma uit pe filmulete pe youtube si nu ma lamuresc total. Eu am vrut sistemul lui peste VarioFleplus sa fie cat mai flexibile toate alea sa-mi incapa orice si acum ma scarpin in cap. Ia sa scriu eu la subiectul despre MSV-uri!

#210
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 00:30

Am trimis in contul comun poze de asta vara: varianta mea de poze de la Danes si cateva poze de la Viena (n-am facut prea multe). Aveti ocazia sa vedeti mutrisoare cu Amisorul bebelus.

E din categoria mai bine mai tarziu decat niciodata si iarna nu-i ca vara. Mie mi-a facut placere sa sortez poze de asta vara cand era cald si verde.

Edit: daca tot am intrat in contul comun sa vad daca merg link-urile la pozele mele am vazut si pozele de la Meems, ce Craciun frumos la caldura ati avut voi! si am vazut si o felicitare de Craciun de la Ina cu o poza frumoasa cu Rachie & Robert, ce mari sunt amandoi!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -