Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea la Regina Maria


95 raspunsuri la acest subiect

#31
Kya

Kya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.407 mesaje

Postat 19 noiembrie 2012 - 22:13

[:D] Ia uite pe cine gasesc eu aici... mami papatot! [pup][pup]
In primul rand felicitari pentru fetita din burtica, ma bucur foarte mult pentru voi! O sa te sun sa mai palavragim, mai ales ca vine si 23 [;)]
In al doilea rand, on topic - eu pe Victor l-am nascut la Regina Maria in decembrie 2011 si n-am decat cuvinte de lauda despre ei. Ma rog, la ce preturi practica nici nu cred ca avea cum sa fie altfel. Am semnat contractul prin august, apoi in sapt. 37 am facut o serie de analize, discutia cu neonatologul (desi, fiind la al doilea copil imi era cunoscut tot ce spunea ea), discutia cu anestezistul.
Nasterea a fost cezariana (ca si prima) programata, dar s-a potrivit bine, ca incepuse sa se deschida colul, deci n-a fost la rece.
Dimineata m-am dus la spital, au urmat niste analize, un TNS, m-am prezentat frumos in sala. Dupa operatie am stat cateva ore la ATI, timp in care mi-au adus copilul la san, apoi in salon.
3 nopti petrecute in spital, a 4 zi externarea. Toata lumea atenta, asistentele calare pe mine si pe bebe, foarte atente la tot ce vroiam, la tot ce aveam nevoie.
Prima nastere a fost la Elias, si desi a fost foarte ok si acolo... a doua nu sufera comparatie.
Daca mai vreti sa stiti ceva concret, intrebati va rog.


Mamica de [zana] si [baietel]

#32
Kya

Kya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.407 mesaje

Postat 19 noiembrie 2012 - 22:20

[:D] [:D] papacica, e un fir exterior care se scoate, la cateva zile (mie mi l-a scos la controlul de la o saptamana). Dar nu doare deloc. Are cate un nod in fiecare capat, taie un capat si trage. Nici nu simti, pe cuvant! [:D]

Mamica de [zana] si [baietel]

#33
zimami

zimami
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 19 noiembrie 2012 - 22:43

Eu am nascut anul trecut la Regina Maria cu doctorul Nicolae Poinana. Fiind la primul copil, nu stiu ce inseamna sa nasti la un spital de stat sau la o alta clinica privata, deci nu pot face comparatii, dar va pot impartasi putin din experienta mea. Chiar daca pretul este destul de mare (undeva la 12.000-13.000), consider ca serviciile au meritat fiecare leut. Operatia a decurs excelent, nu am avut niciun disconfort, cu exceptia momentului cand mi-a fost introdus cateterul. Au urmat 6 ore la reanimare unde mi se facea un fel de masaj la burtica, nedureros, insa, intrucat eram inca sub efectul anesteziei. Deja de a doua zi incepusem sa ma dau jos din pat. Asistentele au avut o reactie prompta de fiecare data, la o simpla apasare de buton. Camera semana mai mult cu o camera de hotel complet dotata si utilata. In ceea ce il priveste pe cel mic, si el a primit maxima atentie din partea personalului. Dar cel mai important mi s-a parut mie, in calitate de mamica incepatoare, faptul ca am primit o multime de sfaturi despre cum sa alaptez, cum sa ii fac baitza, cum sa ii dau sa pape din biberon...la orice ora din zi si din noapte cineva era prezent pentru a ma indruma in orice privinta. Cand am parasit clinica, am plecat cu o brosura de 4-5 pagini in care erau detaliati exact pasii de urmat pentru o buna ingrijire a celui mic acasa (ce trebuie sa manance mami care alapteaza, ce faci in caz de febra, etc) si cu o lista de medicamente (inclusiv mod de administrare) strict necesare in primele luni de viata. Nastere usoara viitoarelor mamici si sa auzim numai de bine!

#34
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 01:06

Kya, cand in decembrie ai nascut? [:D]



Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)

#35
Miche

Miche

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 08:34

Pe site au o lista cu toti medicii care lucreaza cu ei, in policlinicile lor.
Verifica daca al tau e in lista aceea.

Anul trecut m-am operat (de bila) in Euroclinic (tot RM) si mi-am adus medic chirurg din sp Floreasca. Era pe lista lor, dar nu angajat. A fost intrebat (medicul) daca e de acord cu tariful lor sau daca vrea mai mult, insa al meu, desi cu renume, a zis ok [flo][flo] si n-am mai platit nimic in plus fata de standard.

Citat:
citat din mesajul lui flafi

Gata, m-am lamurit ce e cu acei 653 lei in plus la pachet. Daca medicul cu care vrei sa nasti nu este angajat al RM trebuie sa platesti acel 653 lei.
Acum stau si eu si ma intreb de unde sa stim care e angajat si care nu? Pe site nu scrie ca oferta e valabila doar daca nasti cu medicii lor angajati





Miche [gravired] 13+ si
Darius (26.11.2004)

#36
Miche

Miche

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 08:47

In legatura cu fetele de la receptie, cele de la Spital RM si Policlina RM unde merg constant, eu nu am reclamatii, au fost foarte dragute si mi-au dat multe informatii.
La spital acolo, am fost saptamana trecuta sa il cunosc pe dr care imi va face amnio , si sa stau cateva min cu el de vorba inainte.
De cand am intrat pe usa, o domnisoara s-a ocupat rapid de mine, i-am spus ce vreau, si-a notat, l-a sunat pe medic si mi-a zis sa-l astept cateva min. Am stat cam 10 min, dar fata aia venea sa verifice daca a venit si daca totul e ok . (nu aveam programare) De zapaceala , cand am vb cu medicul, am uitat daca trebuie sa ma pregatesc cumva inainte de amnio :))), iar cele de la receptie au chemat rapid o asistenta sa-mi dea toate info , pe care mi le daduse deja dr.

Ce nu-mi place la RM, in policlinica la Baneasa , aproape mereu sunt intarzaieri la programari. Si eu urasc cel mai mult sa astept la usi (de aia urasc spitalele de stat...pt staaaai, cu orele).
Dar ma autocalmez, si-mi spun ca doctorii au parte de urgente, prioritati care trebuiesc rezolvate , asa ca imi iau o carte sau 'navighez' intr-o atmosfera placuta [flo]



Miche [gravired] 13+ si
Darius (26.11.2004)

#37
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 10:02

Citat:
citat din mesajul lui tweetisor
Elena : da si mie imi place de el (Vythoulkas Andreas),am semnat la Baby Expo si am avut ceva reducere deci ..poti astepta editia de saptamana viitoare , sigur vor avea oferte . Eu imi doresc tare mult sa nasc natural , sa aiba si el rabdarea asta , acum mi-a zis ca vom face tot posibilul , teama mea este sa nu se razgandeasca sau sa ma sfatuiasca ca mai bine ceza ..asa .. deodata , dar nu cred , pt ca el e pro nastere naturala . E calm , iti explica ... acum are multe paciente si am cateodata impresia ca m-a uitat ..intru asa putin in panica , dar cand ajung la el .. imi revin . Asteptam si alte mamici sa ne povesteasca ce experiente au avut
Tweetishor, [pup] mamica foarte curajoasa! [flo] Si eu la prima nastere aveam aceeasi senzatie cu Parvu ...ca habar nu are ca vin la el de 7 luni ... ulterior mi-am dat seama ca imi punea toate acele intrebari ( la fel face si acum, la a doua nastere, dupa 6 luni), pentru a se asigura ca nu ii scapa nimic!
Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!
POVESTE FARA SFARSITPOZICISunt cucoana-n casa mea!Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si [gravi]26+ cu [fetita] Heidi Sofia

#38
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 10:05

Citat:
citat din mesajul lui flafi
Gata, m-am lamurit ce e cu acei 653 lei in plus la pachet. Daca medicul cu care vrei sa nasti nu este angajat al RM trebuie sa platesti acel 653 lei.Acum stau si eu si ma intreb de unde sa stim care e angajat si care nu? Pe site nu scrie ca oferta e valabila doar daca nasti cu medicii lor angajatiMa rog, suma nu este mare, dar m se pare absulut aberant, cat sunt pachetele de nastere, trebuie sa iti mai puna 653 lei in plus ca medicul respectiv nu e angajat ci colaborator...Deci pana acum a doua biluta neagra.Inca nu au bile :) au bilute negretute :)[gravired]16+
Flafi, iti spun si eu bun venit! Ma bucur ca esti printre noi si sper ca intr-un final sa avem numai experiente frumoase cu ei!
Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!
POVESTE FARA SFARSITPOZICISunt cucoana-n casa mea!Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si [gravi]26+ cu [fetita] Heidi Sofia

#39
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 10:12

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena
Tariful doct meu, acum un an, era 1700 lei.. Deci :))Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)
Cu toate ca nu cred ca se bucura nimeni sa plateasca bani in plus, este oarecum de inteles ca un medic venit din afara ( dar colaborator) presupune un onorariu suplimentare fata de suma de baza. Cred ca tine de noi daca alegem sa nastem cu medicul nostru ( care in cazul meu este un medic extraordinar dar cu care nu pot naste decat la RM, in sistem privat) sau daca alegem strict conditiile unui spital privat . Asa am procedat eu la rima nastere, entru ca nu puteam naste in sistem rivat cu medicul meu, am mers la alt spital privat si totul a fost perfect, nu am ce reprosa. Dar acum vreau sa merg pana la sfarsit cu mediucl meu, mai ales ca se poate.
Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!
POVESTE FARA SFARSITPOZICISunt cucoana-n casa mea!Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si [gravi]26+ cu [fetita] Heidi Sofia

#40
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 10:15

Citat:
citat din mesajul lui Kya
[:D] Ia uite pe cine gasesc eu aici... mami papatot! [pup][pup]In primul rand felicitari pentru fetita din burtica, ma bucur foarte mult pentru voi! O sa te sun sa mai palavragim, mai ales ca vine si 23 [;)]In al doilea rand, on topic - eu pe Victor l-am nascut la Regina Maria in decembrie 2011 si n-am decat cuvinte de lauda despre ei. Ma rog, la ce preturi practica nici nu cred ca avea cum sa fie altfel. Am semnat contractul prin august, apoi in sapt. 37 am facut o serie de analize, discutia cu neonatologul (desi, fiind la al doilea copil imi era cunoscut tot ce spunea ea), discutia cu anestezistul. Nasterea a fost cezariana (ca si prima) programata, dar s-a potrivit bine, ca incepuse sa se deschida colul, deci n-a fost la rece. Dimineata m-am dus la spital, au urmat niste analize, un TNS, m-am prezentat frumos in sala. Dupa operatie am stat cateva ore la ATI, timp in care mi-au adus copilul la san, apoi in salon.3 nopti petrecute in spital, a 4 zi externarea. Toata lumea atenta, asistentele calare pe mine si pe bebe, foarte atente la tot ce vroiam, la tot ce aveam nevoie. Prima nastere a fost la Elias, si desi a fost foarte ok si acolo... a doua nu sufera comparatie.Daca mai vreti sa stiti ceva concret, intrebati va rog.Mamica de [zana] si [baietel]
Heeeeeeeeeeeei, Kya! Multumesc frumos! Ma bucur sa ne revedem, colega! Ma tot gandeam pe cine sa mai contactez eu sa ne povesteasca despre RM si fix de tine, colega mea de odisee si de "medic" , cea care mi-a vandut pontul cu RM si Parvu in aceeasi combinatie, nu m-am gandit! [:I][:I][:I] Deci, as adauga eu ca tu ai nascut cu dr. Parvu. Ma bucur tare mult ca ai venit aici sa ne povestesti...mi-e dor de odiseea randunicilor de aprilie 2004!Multa sanatate tie, si familiei tale mari si frumoase! La noi, vezi bine, a venit barza tot cu o fetita! [olala][pup]
Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!
POVESTE FARA SFARSITPOZICISunt cucoana-n casa mea!Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si [gravi]26+ cu [fetita] Heidi Sofia


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -