Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Burtici de mai-iunie 2013 (7)


198 raspunsuri la acest subiect

#21
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.652 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 12:32

MAria, am inteles, am facut eu un furculision ca nu stiu cum se zice in romana. Era vorba des secours, adica aia care dau primul ajutor. Avem unii in cladire, si cum e ceva pe ei ii cheama prima data, iar astia cheama pompierii/ambulanta.

____________________________
Vicky si Printzesone




#22
raluca1109

raluca1109

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 12:44

Buna dimineata!

Noi facem azi 14 saptamani [:D]. Maine ma duc sa repet analizele de toxo si urocultura (recomandarea doctorului la fiecare 2 luni repetare).

O zi buna!
[flo]

Raluca

[gravi]
S 14+

#23
crina27

crina27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 12:49

mrenescu, imi doresc sa fie sanatos.nu stiu ce vreau mai mult:fata sau baiat?e prima sarcina si tot ce imi doresc e sa fie sanatos[bibe]

#24
Ele

Ele

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.214 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 12:52

Fetelor care va faceti analize, toxo, dublu test s.a. va rog sa scrieti daca, nu va deranjeaza, si cat costa. Eu stiu ca la proma sarcina majoritatea erau gratuite. Dar din cate am aflat acum nimic nu e free.

De ex: cat costa toxo?Si se face la orice policlinica?

Elena & Denisa


#25
simcri

simcri

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 779 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 12:54

Buna dimineata burtici [flo]

Eu am inceput sa fac o obsesie pentru Craciun [:D] nu ma mai gandesc la bebica cat ma gandesc ca vine craciunul. Azi dimineata cand am iesit cu catelul era asa un frig afara si miroasea a fum de la cosurile caselor, brusc mi s-a aprins beculetul de craciun, m-am intors si l-am pus pe al meu sa-mi dea jos din pod cutiile cu decoratii sa vad cate mai sunt intregi, asa am luat-o rau pe aratura... [bang]

mrenescu nici eu n-am experimentat greturile, nu greturi, nu varsaturi, nu preferinte pentru mirosuri sau mancaruri, bine o preferinta pentru mancaruri a trebuit sa am fara camembert, fara branza din lapte cru, carnea super gatita pana la ardere, asta din cauza de non imunitate la toxo, dar schimb n-au fost greturi si incerc sa vad partea buna ca sunt norocoasa si ca bebebica e bine, spun mereu bebica pentru ca ne dorim mult o fetita [:)] Asa ca nu te mai gandi la greturi, gandeste doar ca bebe e sanatos si ca tu ai fost norocoasa pentru ca daca nu ai greturi te poti alimenta mai bine si bebe o sa fie voinic/a



#26
doina_1984

doina_1984

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 12:58

Buna dimineatza!

Mcoco, multa sanatate! Nu stiu ce sa re sfatuiesc pt ca nu. m-am confruntat cu asrfel pe probleme.
Deny, multumim pt capitolul nou.

Felicitari fetelor care au primit rezultate vune la analize!

Vio, iti tinem pumnii sa primesti vesti bune cat mai repede si sa te linistesti.

legat de spitalul privat vs stat, eu la prima nastere au ales privat pt ca nu se compara cu conditiile de la stat. Oricum in Cta nu prea avem multe optiuni - un spital de stat si 2 private. nu inteleg de ce trebuie sa semnaticontract cu ei inainte? Eu m-am prezentat la spital la 3 a.m., cu contractii la 5 minute si dilatatie 4 si inainte sa ma duca in sala dde operatie m-au pus sa semnez contractul.

eu ma confrunt cu o problema pe care am avut-o si la prima sarcina - sensibilitatea gingiilor :( imi sangereaza destul de mult :((

O zi minunata!

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) [copil] + [gravi] 8s+

#27
raluca1109

raluca1109

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 13:04

Citat:
citat din mesajul lui Ele

Fetelor care va faceti analize, toxo, dublu test s.a. va rog sa scrieti daca, nu va deranjeaza, si cat costa. Eu stiu ca la proma sarcina majoritatea erau gratuite. Dar din cate am aflat acum nimic nu e free.

De ex: cat costa toxo?Si se face la orice policlinica?

Elena & Denisa



Ele, eu imi fac analizele, eco la privat, dar voi naste la stat. Iti pot spune de preturile unde merg eu: toxo in jur de 50 de lei (cred ca la orice policlinica cu laborator se poate face), urocultura 40 lei, dublu test- 360 lei.
[:)]

Raluca

[gravi]
S 14+

#28
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.652 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 13:05

Simcri, si eu la fel cu Craciunul :). Sunt sarbatorile mele preferate, si am inceput deja sa ma gandesc :). Bine e si Maya cu care fac intr-una planuri.
Trebuie sa vedem cum facem cu Mosu, ca ea e invatata sa vina la ea, iar anul asta mosu devine tata chiar de Craciun. [:)]

____________________________
Vicky si Printzesone




#29
simcri

simcri

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 779 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 13:11

Ce dragut, mi-ar fi placut si mie asa, sa am o bebica chiar de craciun, desi pentru ea nu ar fi fost bine, cumva am senzatia ca se cam uita ziua de nastere atunci cand e in acelasi timp cu sarbatorile...dar trebuie sa trimita Mosu un remplacant pentru Maya, nu se poate altfel.

#30
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 13:23

Nu-ti dori copil de Craciun... Pentru parinti cred ca e frumos, simbolic... dar pentru copil nu. Am avut o amica in copilarie foarte suparata pe asta:de craciun lumea se intalnea, veselie, petreceri... dar ea nu simtea niciodata ca este EA sarbatorita... nu primea 2 cadouri...
Asta era si supararea mea din copilarie: aveam aniversarea inainte cu o zi de onomastica si nu primeam niciodata 2 cadouri. Fratii mei aveau cate 2... ba chiar 3...
Eu nu stiu ce-mi doresc: am baiat, ar fi mai usor sa fie tot baiat pentru ca s-ar intelege si s-ar juca impreuna (sau nu)... pe de alta parte o fetita e ceva deosebit... Indiferent ce-ar fi imi doresc sa fie sanatos si sa se inteleaga bine cu primul copil. (care isi doreste fetita). Tati isi doreste clar inca un baiat (cica n-ar sti cum sa se poate cu o fata...). Eu sunt neutra... vom vedea.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -