Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Burtici de mai-iunie 2013 (7)


198 raspunsuri la acest subiect

#11
carmen333

carmen333

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 00:31

Buna, fetele! Am lipsit o zi si ce harnicute sunteti! Analizele mele nu sunt gata inca, si nu mai pot de nerabdare.
Referitor la testele pentru depistarea malformatiilor, daca fac ecografii periodice, mai dese, oare nu ar trebui sa se vada ceva? Iar in caz de cea mai mica suspiciune ecografica, merg mai departe cu analize, poate si amnio. De fapt, mi-e teama sa imi fac calculul riscului pentru ca acesta depinde de varsta. Asta inseamna ca la o urmatoare sarcina as avea risc si mai mare. Am deja blamul celor de la serviciu ca nu am inca copii, fara sa stie ca de fapt nu am putut avea. Abia astept sa aud vreun Deee, varsta(am 34)! de la vreun doctor/asistenta, ca ii sar in cap!
Am sa intreb doctorul daca e ok asa, sa raman cu ecografii repetate, cu morfologie. Daca lucrurile arata bine, as prefera sa ma limitez la atat.
La 6 sapt si 2 zile mi s-a vazut un trofoblast superb, asa ca DPN ar putea fi 21mai. Dupa UM, DPN ar putea fi 23mai, doar ca am luat in calcul CM de 28 zile, iar la mine era intre 21 si 35 zile. Asa ca pentru listuta mai astept pana sapt viitoare, cand merg la control.
Ca sa fiu in tema: beau cafea zilnic, dar o ceasca, fata de o cana cat beam inainte. N-a fost usor sa-mi conving sotul ca e ok nici cu atat.
E posibil sa fi pierdut o sarcina anul trecut, ca am mers la tenis si am facut ture de alergare chiar cand cam trebuia sa imi vina, si in loc de CM, a fost ceva extrem de dureros, de sangvinolent, cu varsaturi si diaree cum n-am avut in viata mea. Dupa mintea proprie, m-am dus la medic abia cand se terminase, mi-a zis doar ca nu poate exclude ca a fost o sarcina pierduta. Asa ca fara sport, chiar anti-sport, ca e mai bine! Oricum am auzit ca trebuie sa evitam sariturile si zdruncinaturi. In niciun caz aparat de vibromasaj; am si eu unul, primit cadou, iar in instructiuni scrie ca nu se foloseste pentru femei insarcinate. Evident nu se pune pe burta, dar mie imi e de ajuns ca sa nu folosesc deloc.
Azi am fugit (de fapt am grabit pasii)si eu catre autobuz, fara sa am vreo durere.
Am burtica de balonare, mi-a zis doctora ca e de la progesteron si n-am ce-i face. Mie imi zice lumea de acum o luna ca am 4 luni. Pe la 6 saptamani imi cumparam deja colanti de gravida, ca nu mai suportam sa ma stranga ceva pe burta. Am despicat vreo cateva dresuri cu foarfeca de sus in jos, ca ma strangeau si durea burta. (in ciuda temerilor mele, nu s-au desirat, a fost perfecta solutia asta) Acum ca mi-a trecut durerea, s-a mai dus si balonarea, s-a mai micsorat si burtica. Insa se vede asa un pic globuloasa jos, incepe sa creasca voinicelul!
M-au apucat feelinguri ca e baiat, asa sa le fac in necaz catorva care vor fetita (mama si soacra de ex). Periodic ma apuca ideea ca e fetita si ii caut nume.
Apropo de zone explorate, eu sunt nevoita sa bag ovule dimineata si seara, si tare ma mai tem de infectii! Ca ma apuca si capul daca ma spal chiar de fiecare data inainte de a le baga, mai ales ca dimineata trebuie sa merg si la serviciu. Trebuie sa vorbesc si de asta cu medicul, zice sa fac tratamentul pana pe la 16 saptamani!
Noapte buna, va pup.
Mami gravi 11 sapt!!

#12
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 00:32

Simcri, merci pt tot. Da, stiu ca nu are nimic cu Bouveret, ca na il cunosc prea bine. Incerc sa beau cat mai mult. Bouveret ul il tin in frau cu manevre vagale ca crizele nu sunt dese ( cam una la 3-4 luni). Nu am fost de acord cu beta blocantele cand mi s-au propus, si cardiologul a fost de acord cu mine.
Acum 10 zile la urgente mi-au facut ecg si a fost ok.

____________________________
Vicky si Printzesone




#13
simcri

simcri

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 779 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 00:55

Pentru putin [flo], e foarte bine ca este asa silentios, sa speram ca se mentine tot asa.

#14
Elyana

Elyana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 08:34

Neata burtici! Ieri v-am urmarit toata ziua de la birou, insa nu am apucat nici sa va salut, asa ca m-am hotarat sa o fac dimineata inainte sa plec :)

Am primit rezultatul pt beta hcg aseara pe mail, am 10842 [:D] [:D] nu stiu de ce rad, ca habar n-am ce inseamna, daca e valoare de gemeni sau nu la 6 saptamani. Ma duc maine din nou si doamne-ajuta sa creasca frumos (am citit ca dupa 6-7 sapt valoarea nu se mai dubleaza chiar la 48 de hr, ci chiar mai greu - bine ca acum stiu sa nu lesin)

M-am trezit foarte bine dispusa si as vrea sa va dau si voua de la mine, mai ales fetelor cu sarcina mai avansata care se lupta cu greturile [flo]

Ma gandeam sa intru si eu pe listuta, am tot amanat ca nu aveam confirmare dar [olala] vreau si eu acolo, chiar daca voi fi pe ultimul loc [:I] Deci UM 17.09.2012 si DPN 24.06.2012 (calculat in functie de UM, ramane de validat la eco atunci cand o sa binevoiasca sa apara). Sper sa nu ma impinga in Iulie ca imi place aici la voi [:D]

Va pup si va urez o zi plina, plina, plina de zambete [flo][flo]


#15
VIOIKA76

VIOIKA76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.742 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 09:15

Buna dimineata!
Felicitari Elyana pentru beta super!
Miche Doamne ,ce bine ca nu ai balaurii aia din analize!
Deny la mai multe saptamani si luni pana la sfarsitul sarcinii sa fie!Si binenteles apoi un bebic sanatos!
Multumim de capitol nou!
Carmen daca tu vrei poti sa ramai si doar cu eco.Macar scapi de un stres in plus.
Pe de alta parte si la mine la eco totul arata splendid si totusi uite ca nu-i chiar asa de splendid comform bitestului, deci tu ca si graviduta esti singura care decizi.Nici un medic nu-ti poata garanta 100% ca totul e perfect.
Te rog sa ma scuzi daca sunt un pic cam negativista in dimineata asta!

O zi buna va doresc!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum[gravired]12+

#16
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 10:04

Carmen, trebuie sa faci cum simti tu ca e mai bine.
Si eu am 34 de ani; am decis sa nu fac nici DT nici TT tocmai pentru ca ar fi foarte mult influentate de varsta (desi statistic sunt si mai influentate dupa 35 ani...)
E o decizie personala... una din multele pe care trebuie sa ni le asumam ca si parinti. Eu am cautat un doctor care nu e "innebunit" dupa analize si merg mai departe asa. Sunt ok ,mi-ar asumat si plusurile si minusurile.
Faci cum te simti tu confortabil psihic. Eu stiam ca si in caz de rezultat prost la DT tot nu voi face nimic... deci la ce sa-l mai fac? Tu.... cantareste bine, citeste, vorbeste cu gineco si vezi la ce decizie ajungi.

Pentru mine a mai cantarit mult si urmatoarea intamplare: eram la prima sarcina si mi-am gasit mai greu doctor bun. M-am dus un control sa-mi confirme sarcina si apoi am cautat un doctor recomandat. A durat ceva si aveam cam 13 saptamani cand m-am dus prima data la dr meu. La prima discutie era era nerabdatoare sa ma puna la control, apoi eco si fff alarmata ca sa prinda dublu test. Eu nici nu stiam ce-i aia :D... nu ma documentasem deloc. Apoi la ecografie s-a dovedit ca era cu 2-3 zile prea tarziu. Doctorita a trecut foarte repede de la starea de agitatie la resemnare: "da.... era foarte bine sa-l fi facut... dar pana la urma eu nu mai am incredere in el ca am avut cateva ratari... asa ca nu-i nimic, dacem TT". Apoi toata sarcina mi-a dat toate testele si analizele posiblie... dar nu voi uita cum a trecut de la agitatie la resemnare... si de fapt nu era asa important :D. Sau poate a vrut sa ma calmeze??? Oricum... pentru a doua sarcina am decis sa ma calmez singura nu le fac.

#17
crina27

crina27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 11:16

Buna dimi fetele!Cum va simtiti astazi?Eu sunt mult mai bine, desi aseara mi-a fost cam rau....m-am asezat la masa si dupa 2 linguri...am vomitat...deci -cina compromisa.m-am impacat cu un suc de mere-natural.
Sper sa inceteze cat mai repede aceste stari.Azi am constatat ca nu ma mai pot incheia la nasture la pantaloni[:D] . Desi nu pap mai nimic- decat fructe, se vede o burtica timida [:D]
Va pooop si va urez sa aveti o zi usoara, fara prea mari framantari, cu ganduri frumoase la bebicii nostrii. [pup]

#18
VIOIKA76

VIOIKA76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.742 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 12:06

Am reusit sa fac o programare pentru vineri la un genetician sa vedem ce ne sfatuieste si mai fac inca un eco ,poate primim totusi vesti mai bune.Apoi voi stabilii ziua pentru amniocenteza.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum[gravired]12+

#19
Ele

Ele

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.214 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 12:14

Buna dimineata!

Miche bravo ca totul e bine!!! Sper sa nu mai ai stresuri din astea . [pup]

Mai ....eu clar am burta dar zic ca nu are cum sa fie de sarcina si o fi de la mancare. [alcool]
In rest sunt ok(am doar gura punga acum dar nu e grav) Imi dati emotii cu testele voastre si astept sa fac primul eco sa ma stiu in regula.


Elena & Denisa


#20
mrenescu

mrenescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 31 octombrie 2012 - 12:23

Buna dimineata girls,

Eu sunt intr-o zi in care paranoia e la ea acasa. Imi vine sa ma bat de una singura pentru ca nu reusesc sa fiu mai pozitiva dar cumva nu-mi iese. Imi imaginez tot felul de scenarii abracadabrante si nu ma pot stapani desi imi tot spun in minte "o sa fie bine".

Acum ca stiti cu ce "ma ocup" sa incerc sa va scriu si niste raspunsuri:

Mcoca, ITM este Inspectia Teritoriala a Muncii, aia care in teorie trebuie sa te protejeze pe tine in fata angajatorului si sa se asigure ca el respecta legislatia in domeniul muncii. M-am gandit ca la o astfel de institutie faceai referire cand ai zis de "securisti".

Elyana, am tot calculat si bazandu-ma pe rezultatele mele de la beta cam la nivelul tau ar fi fost si ale mele daca s-ar fi dublat la 48 de ore si daca le-as fi facut din nou la 6s si 2 zile. Deci din doua una: ori avem amandoua gemeni[:D] ori e un singur bebe la fiecare si asta e valoarea normala. Inclin sa cred ultima varianta [:D]


Miche, asa se incepe un capitol nou la odisee. Cu vesti super bune. Bravos! Nu vreau sa-ti zic "ti-am spus eu ca aia au contaminat proba" dar o sa zic totusi: ti-am spus eu??[8D]

Crina27, desi inteleg cat de nasol este cu greturi, crede-ma ca as prefera sa le am. Macar asa n-as mai suferi acut de scenarita. Acum nu stiu daca-o fi adevarat dar se zice ca la sarcina cu fetita greturile sunt mai nasoale si mai de la inceputul sarcinii. Imi place sa ma mint ca eu de-aia nu le experimentez.( desi nu trebuie sa te iei dupa mine ca eu caut motive sa ma incurajez). Tu ce-ti doresti? Fetita sau baietel?

PS. Ador faptul ca ne-am inmultit si ca se scrie intr-o veselie caci citindu-va pe voi mai pleaca piticii din capul meu. Cumva insa gasesc nemernicii de ei calea de intoarcere si revin constant.

[gravi] 6+


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -