Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (28)


195 raspunsuri la acest subiect

#1
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 08 octombrie 2012 - 15:21

Capitolul 1; Capitolul 2; Capitolul 3; Capitolul 4; Capitolul 5; Capitolul 6; Capitolul 7; Capitolul 8; Capitolul 9; Capitolul 10; Capitolul 11; Capitolul 12; Capitolul 13; Capitolul 14; Capitolul 15; Capitolul 16; Capitolul 17; Capitolul 18; Capitolul 19; Capitolul 20; Capitolul 21; Capitolul 22; Capitolul 23; Capitolul 24; Capitolul 25;Capitolul 26; Capitolul 27



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#2
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 08 octombrie 2012 - 15:27

Simina - nu prea cred ca au iesit zambilele...mai degraba sunt muscari (poate ai plantat si din astia?) - la acestia frunzele rasar de toamna, trec iarna si din mijlocul lor rasare primavara tija florala...

Iar la trandafiri e normal sa se dezvolte lastarii - e inca foarte cald! [flo]

Georgi - begoniile stiu ca sunt foarte pretentioase...era din rizom sau cumparata? Din alea cumparate eu nu am reusit sa salvez niciuna - toate s-au uscat la un moment dat si au disparut...doar la cele cu rizomi mai ai sanse sa rasara noi tije...

De capsuni nu stiu ce sa-ti zic...stiu ca sunt iubitoare de apa...vezi si tu la primavara!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#3
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 08 octombrie 2012 - 17:17

Simina si eu cred ca despre muscari e vorba (si la mine au rasarit acum). Insa eu pun bulbii (pe cei e care ii scot vara) abia in noiembrie, tocmai sa nu am surptise de inflorit iarna. Trandafirii asa fac, infloresc atat cat e cald si frumos. Vezi ca gasesti bulbi de ghiocei f buni la pret pe site-ul recomandat de Gabi in cap anterior. Si bujori gasesti cu siguranta la magazinele on-line.

La ce scaderi de temperatura se anunta va trebui sa bag florile in casa si sunt usor ingrozita caci nu stiu pe unde le voia scunde, mai ales ca am o fetita taaare curioasa care a luat-o la pas (deocamdata in 4 labute)

Sper sa reziste goji pt ca am destule fructe care se coc acum si le vreau totusi coapte pt ca asa crude sunt amare.

Georgi capsunii iubesc soarele si apa. La mine inse vad ca au rezistat si cei mai neudati (pe care nu-i iubesc eu tare). Astia de soi remontant fac si acum o gramada de capsuni si recunosc ca ii ud cu regularitate.



tablouri pentru copii

#4
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 08 octombrie 2012 - 17:46

Begonia e cumparata cred de cine mi-a dat-o pentru ca avea ambalajul acela transparent pe care scria begonia si ceva instructiuni... asta e... nu ma impresionat ca si floare, dar tot imi pare rau ca se pierde...[alcool]

Cand om termina cu cosul de fum o sa incerc s amai mut din capsuni totusi sub prun, sa nu am surpriza la primavara ca sub prun e pustiu si intre gard si trotuar sunt prea inghesuite si lipsite de soare...[:-@]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#5
Carmi

Carmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 09 octombrie 2012 - 12:54

Acum ca a scris Gabriela de Muscari, am priceput si eu ce e cu frunzele iesite in mod ciudat din pamant pe locul in care pusesem in primavara Muscari, multumesc. Si astea stau asa, verzi, toata iarna?

Georgi, eu stiu ca begonia e floare anuala, cel putin asa scria pe cele pe care le-am cumparat pana acum. In toamna incep sa cheleasca, cad florile si...gata. Eu nu stiu sa existe begonii rezistente la iarna, dar poate ma insel.

La noi au fost -2 grade ieri noapte, florile mele arata intr-un mare fel: chinuite, blegi, n-am avut timp sa le bag in casa. Sper sa salvez macar muscatele. Daliile sunt superb inflorite, oare nu le zapaceste inghetul asta? Nu am cum sa dezgrop bulbii, e pacat de flori, sunt multe si mai au inca boboci. Of, nesuferita vreme!



Carmi si Fabiano-scolarel



GRADINA





#6
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 09 octombrie 2012 - 13:48

Da, Carmi, muscarii stau asa, verzi, peste iarna! [:)]

Si la noi s-a racit considerabil - de dimineata erau 5 grade, dar ziceau ca azi la prinz ajunge pina la 18...si evident nici eu nu am bagat florile in casa - nu imi e de muscate, ca alea sunt rezistente (bine, cit timp nu coboara termometrul sub zero...) dar restul trebuie sa le bag in casa, mai ales leandrii... Am reusit doar sa scot tuberozele, canna inca nu am scos-o din pamint...

Oricum, cert este ca a venit toamna...[:D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#7
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 09 octombrie 2012 - 13:55

Si la noi s-a racit brusc... de la 27-30 grade ziua in week-end... acum nu cred ca-s mai mult de 15. Ieri dimineata erau 18 grade si peste zi a plouat si a batut vantul, azi dimineata erau 3 grade in Valu si 7 in Constanta...[alcool]

Florile mele sunt tot pe terasa si prin curte... dimineata la masina aparea avertizare de polei. In aceasta dupaamiaza trebuie sa-mi fac si eu timp sa bag toate florile in casa. Cannele nu le pot scoate deoarece sunt inflorite.[:-@]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#8
simina_kin

simina_kin

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 09 octombrie 2012 - 17:14

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004
Simina - nu prea cred ca au iesit zambilele...mai degraba sunt muscari (poate ai plantat si din astia?) - la acestia frunzele rasar de toamna, trec iarna si din mijlocul lor rasare primavara tija florala...Iar la trandafiri e normal sa se dezvolte lastarii - e inca foarte cald! [flo]
Da, am pus si muscari[:D][pk], da seamana la frunze cu zambila , d-aia am zis ca sunt zambile[pup][pup]Georgi begoniile se 'sting' toamna , si reapar la primavara.Nu umbla la pamant si nu-l mai uda pana la primavara [mamica] fericita de [copil]ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si [gravired][baietel]18+Povestea nasterii printesei cu ochi albastri Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

#9
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 10 octombrie 2012 - 17:21

Simina multumesc de veste... asa o sa fac... tin ghiveciul mai la umbra si-l ud mai rar? Aveam de gand sa pun o Craciunica in ghiveciul asta, deci mi-ai salvat begonia...[:D]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#10
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 11 octombrie 2012 - 14:49

B.nica si cine mai are Goji, cand stiu ca s-au copt? Deja sunt rosii si destul de moi dar atat de amaaaaaaaare [alcool].



tablouri pentru copii


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -