Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (28)


195 raspunsuri la acest subiect

#11
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 12 octombrie 2012 - 13:24

Ola [flo]

Fetele am luat ieri crizanteme mici la ghiveci cu 4 lei... Sunt la 15-20 cm inaltime si pline de flori... imi puteti spune daca exista crizanteme pitice? Sa sper ca nu vor creste foarte mari astea? Ori fertilizate si fiind pui au ramas atat de mici?

Nu de alta, dar am langa gard niste tufe de 2 m de crizanteme/tufanele care mi se par prea balarii si imi doresc unele mai mici de inaltime. Nu as vrea sa apuc sa le pun la bordura si la anu sa ma agit sa le leg.[:-@]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#12
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 12 octombrie 2012 - 14:06

Citat:
citat din mesajul lui Tala

B.nica si cine mai are Goji, cand stiu ca s-au copt? Deja sunt rosii si destul de moi dar atat de amaaaaaaaare [alcool].


Aoleu! De ce sunt amare? De unde il ai? Fructele chinezesti uscate sunt delicioase!
Ai mei nu au facut fructe dar nu mai spun de ce ca ma ia depresia.

#13
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 12 octombrie 2012 - 20:31

Fetelor, spuneti-mi si mie daca cumpar acuma tufenica si o plantez rezista? Este targ la noi in oras, sunt niste preturi bune si sunt tot felul de minuni, astazi as fi cumparat detoate, dar am zis sa va intreb!

Mai sunt si bulbi de lalele si zambile, sa le cumpar de acuma si le plantez la primavara? Sau le plantez de acuma?

Trandafiri pot sa ma apuc sa plantez, am 10 bucati gata prinse la maica-mea, pot sa le mut la mine in gradina?

Tala, asa cum am preconizat, odata cu mutarea am pierdut si ce seminte mai aveam, intr-un exces de curatenie si selectie al sotului. Am vrut sa mai iau seminte de la niste rosii insa nu mai aveau, erau seci sau foarte mici semintele. Dar voi vorbi cu persoana care le cultiva si sper sa-mi dea si mie seminte din ce a oprit!
Inca ceva, patrunjelul pus asta toamna si mutat cu lopata de colo colo prin toata curtea, este acuma perfect, a crescut mare si viguros, nici nu ma gandeam ca se va face atata, mai ales la cat l-am plimbat!

Vita de vie din 8 butasi s-au prins doar doi!

Va pup!

#14
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 12 octombrie 2012 - 21:22

B.nica daca-mi amintesc bine, cred ca de la Siebertz am goji-ul. stiu si eu ca cele uscate sunt delicioase, din cauza asta ma mira diferenta asta mare de gust.

Georgi exista crizanteme pitice, si ca sa ti se indeseasca si sa nu se lungeasca carnestele de 2 ori la primavara. Eu asa am facut si sunt superbe acum. Ce ma mira este ca desi nu aveam galbene din cele mari, acum am...le-am mutat in toamna trecuta, e posibil sa-si schimbe culoarea?

Inbox poti sa iei linistita si sa plantezi acum si flori si bulbi (eu pun bulbii mereu in noiembrie sa n-am surprize cu infloriri precoce). NP cu semintele, sa-mi dai de veste cand ajungi in Buc sa-ti dau ce ti-am promis.



tablouri pentru copii

#15
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 15 octombrie 2012 - 12:56

Am terminat si eu plantatul bulbilor pe anul asta, dar am ramas restanta la gradina de legume...[:)] ma rog, mai am timp sa o aranjez si pe ea pentru toamna... Am de scos tulpinile de rosii, de sapat si de pus arpagicul si eventual usturoi si salata (pentru ultima trebuie sa iau si seminte). Am mai strans si o mana de zmeura, cred ca e ultima pe anul asta - am doar vreo 3 tufe deocamdata (sper sa se mai indeseasca la anul) - dar au fost destul de productive zic eu, cam in fiecare saptamana de cand a inceput toamna, am strans cite o mana de zmeura pe care o "topeste" fiu-meu cel mare in 30 de secunde...[:)]. Teoretic soiul asta trebuia sa faca fructe de 2 ori pe an (se numeste "two-times sugana", l-am luat de la sieberz) insa si anul trecut si anul asta a facut fructe doar toamna, insa sunt foarte-foarte bune!![pofta]



Apropos de intrebarea lui Inbox - am plantat si eu una din tufanicile cumparate in ghiveci - se cam trecusera florile, asa ca era momentul propice - cu ocazia asta am vazut cit e de uscat pamintul - am pus-o chiar la intrare in curte, in fata si aici nu ama spersoare, ud eu cu furtunul si nu am mai facut asta de vreo saptamana (mi-am zis ca nu mai e nevoie totusi de udat) - degeaba a plouat sambata - nu a patruns decat vreo 2-3 cm in pamint, mai jos era tare ca piatra! [bang]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#16
allisi

allisi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 15 octombrie 2012 - 15:39

va salut harnicutelor[flo].stie cineva daca se poate face taierea la:iasomie,weigela,forsythia ,spirea.sunt cumparate de la sierberz dar nu prea ma laud cu ele ,parca nu au crescut si mi se par cam anemice,au deja aproape 2 ani si nu le_am taiat niciodata.Gabriela stiu ca tu ai prin curtea ta minunata o parte din acesti arbusti, poate ma ajuti si tu[flo]numai bine

Lidia

#17
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 15 octombrie 2012 - 16:00

Am cumparat lalele, zambile si narcise [olala], m-am gandit ca
daca le plantez acuma, cand sap la primavara nu le dezgrop, sau mai rau sa nu tai bulbii? Sa pun niste bete ceva pe unde la plantez?



#18
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 15 octombrie 2012 - 17:53

Inbox, pai de ce vrei sa sapi la primavara unde plantezi bulbii? Daca vrei sa sapi, atunci neaparat pune semne, ca sa stii unde i-ai plantat!



Allisi - asa este, am toate aceste plante in gradina, la mine le-a mers bine. Din ce stiu eu, forshitya se taie doar primavara, dupa ce i se trec florile. Weigela se taie tot in primavara - se taie circa 1/3 din fiecare tija, asta ca sa asiguri inflorire frumoasa; de altfel dupa ce s-au trecut florile eu le-am mai tuns o data si au mai inflorit si la sfarsitul verii - am 2 care sunt inflorite si acum! [olala] Spirea eu nu am tuns-o niciodata - asa am citit, ca nu se tunde pentru ca ea se dezvolta frumos singura, de taiat o tai doar daca nu-ti place cum se formeaza ea. Am si iasomie - mie mi-a crescu extrem de incet - pe asta nu m-am lamurit cum sa o tund, asa ca am tuns-o timid, in primavara - rezultatul a fost ca fiecarei tufe i-au crescut cite 2-3 tije lungi, asa ca anul viitor vreau sa o tund din nou, poate creste mai inalta si se indeseste!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#19
allisi

allisi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 16 octombrie 2012 - 09:48

multumesc Gabi de raspuns[flo],asa o sa fac o sa astept primavara si apoi taierea lor.La fel procedez si cu trandafirii si pot spune ca am niste tradafiri superbi ,acu sper sa fie ok si cu celelalte plante daca o sa bag foarfeca in ele.numai bine !

Lidia

#20
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 16 octombrie 2012 - 14:06

eu am tuns iasomia drastic anul trecut in toamna (pt ca a fost cam bolnava), iar rezultatul a fost ca s-a indesit mai mult, dar a facut si flori, deci nu i-a daunat. Acum vreau sa o tund iar si sa o oblig sa cresca sub forma de copacel, nu tufa.





tablouri pentru copii


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -