Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (28)


195 raspunsuri la acest subiect

#21
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 16 octombrie 2012 - 16:13

Tala ce inseamna sa "carnesc"? Sa-i tai varfurile cum fac la trandafirul japonez? [:D]

Ma minunez si eu cat de lungi au crescut unele dintre ele. Una singura are o inaltime de 60-70 cm... cele 3 de langa gard sunt la aproape 2 m.

Am gasit si eu oferte la tufanele mici cu 3-5 lei am luat unele frumoase si pline de flori. Le-am pus in gradina sambata, plus cativa bulbi de lalele, irisi galbeni si branduse.

Mie imi mananca melcul sau omida in veselie si frumusetea de clematis inflorit si primulele... diseara le stropesc... nu se mai poate...[q]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#22
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 16 octombrie 2012 - 18:33

Da Georgi, sa-i tai varfurile (cand cresc de 10cm) si apoi iar dupa 2 sau 3 saptamani. La mine e o diferenta de 50cm intre crizantemele carnite si cele lasate in plata lor. Crizantemele pitice cred ca s-au indesit in urma operatiounii asteia.

Mie iar mi-au inflorit cannele si capsunii sunt plini de flori si fructe (soiul minune)



tablouri pentru copii

#23
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 17 octombrie 2012 - 12:20

Interesanta informatie... sa stii ca le-ai salvat...[:D] aveam de gand sa le mut, dar acum o sa le mai tin un an si am sa le carnesc sa vad cat se vor desfasura la anu...[pup]

Am stropit aseara impotriva melcilor... si am gasit un animal de melc sub una din jardiniere de m-am speriat... carne frate... daca era de mancare hraneam un copil [alcool]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#24
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 17 octombrie 2012 - 13:05

Am plantat si noi bulbii ieri, este cald si frumos de gradinarit. Pacat ca pamantul este foarte tare, s-a inmuiat putin la suprafata in rest am sapat cu tarnacopul sa fac gropile.

Vreau sa cumpra trandafiri, ca maica-mea mi-a prins albi, iar in conceptia mea, trandafirul este rosu :), adica am niste pasarele cu florile si culorile. Zambilele le vroiam neapart violet, insa am gasit pungi cu culori mixte asa ca le-am pus asa colorate ca prea am devenit fixista de la o vreme, si poate imi mai trece, o fi varsta! Lalelele le-am luat rosii evident, rosul ala specific lor!

Nu stiu ce trandafiri sa cumpar. As vrea unii cu flori mai mici si dese si sa stea infloriti tot anul [:D]. Nuprea pot studia prin magazine cu copiii dupa mine, ca noi asa plecam in gasca!

Inca ceva, fata si-a pus un bulb de zambila in glastra, daca il tine in casa si-l ingrijeste, avem sanse sa creasca si sa infloreasca?

#25
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 17 octombrie 2012 - 18:40

Inbox spune-i ca bulbul trebuie sa stea la rece inainte 2 sau 3 saptamani minim, asa ca bagati-l la frigider. Din cate stiu putin trandafiri nu au mai multe infloriri. Cei cu flori mici sunt de onicei cei cataratori.

Georgi ca sa nu creasca palugi florile trebuie sa aiba si lumina suficienta.



tablouri pentru copii

#26
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 17 octombrie 2012 - 20:23

Multumesc Tala, ma gandeam eu ca trebuie sa fie ceva cu zambilele, ca altfel gaseam zambile in ghiveci tot anul!

#27
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 18 octombrie 2012 - 11:18

Tala... tocmai palugile au cel mai mult soare. Cred ca avand mult doare si nefiind carnite, au avut toame motivele sa ia avant...[:D]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#28
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 18 octombrie 2012 - 12:32

Nu stiu cine era interesata sa achizitioneze BUJORI - gasiti aici o varietate foarte mare pe care o puteti comanda!

...cred ca am sa pun si eu o comanda - bujorii galbeni si cei roz cu mijloc alb sunt irezistibili...[:D][:D][:D]!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#29
simina_kin

simina_kin

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 18 octombrie 2012 - 18:46

Eu , eu , eu .....multumesc Gabi!!!![pup][olala]



[mamica] fericita de [copil]ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si [gravired][baietel]20+



Povestea nasterii printesei cu ochi albastri



Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!


#30
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 16:51

Am fost intr-o vizita si am venit acasa cu un brat de bete de trandafiri de plantat :), toate culorile...asa ca azi am plantat trandafirii ( eu care ziceam ca pun maxim 5-6, am plantat azi 20 ), mai ramane sa vedem daca se prind.

Intrebare, le-am pus sticle de plastic in cap, ingropate bine sa nu le dezgroape cainele, am tasat bine pamantul- ca asa mi s-a spus, i-am udat sa iasa aerul si am mai pus apa si pe langa sticle...problema mea este, planta nu trebuie sa mai respire si ea pe undeva? Sa fac niste gauri in sticle? Stiu ca odata se puneau borcane si nu avea nimic...dar eu am ingropat bine sticlele...nici o sansa sa intre aer pe undeva!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -